Rehabilitacja i odszkodowania za prześladowania LGBTQ w Niemczech

Niemcy: osoby które po 1945 roku z powodu czynności homoseksualnych były skazane prawomyślnym wyrokiem sądu, powinny zgodnie z prawem zostać zrehabilitowane oraz otrzymać odszkodowanie.

Rząd Federalny ma wkrótce przedłożyć projekt odpowiedniej ustawy, której domagają się przedstawiciele Partii Zielonych (Grünen). Ich frakcja parlamentarna opiera się w tym przypadku na postanowieniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zakwalifikował penalizację czynności homoseksualnych osób dorosłych jako sprzeczną z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Należy zatem zrewidować dotychczasowe wyroki oraz leżące u ich podstaw regulacje prawne. Odszkodowanie powinno zostać wypłacone w zakresie przewidzianym przez prawo dla odszkodowań za szkody spowodowane nieuzasadnionym i niesprawiedliwym wyrokiem w procesach karnych.

Zieloni wskazują ponadto, iż zarówno w Republice Federalnej Niemiec jak i Niemieckiej Republice Demokratycznej prawna dyskryminacja homoseksualistów wynikała z towarzyszącej im społecznej pogardy. Dotyczyło to prócz homoseksualistów – mężczyzn także, choć w znacznie mniejszym stopniu, lesbijek. Zdaniem frakcji parlamentarnej Zielonych „w atmosferze lęku i zastraszenia możliwość odbudowywania zniszczonej przez nazistów infrastruktury homoseksualnej była w znacznej mierze ograniczona. Niektórzy homoseksualiści, którzy przeżyli nazistowski terror w więzieniu lub obozach koncentracyjnych w powojennych Niemczech doświadczyli prześladowań ze strony ówczesnego państwa i jego prawnych regulacji. Dopiero za koalicji Rot- Grün (SDP i Zielonych) od roku 1998 rozpoczęto prace nad problemem dyskryminacji oraz prawnego prześladowania osób homoseksualnych w Niemczech”. Grupa Parlamentarna Zielonych jest zdania, iż uznanie faktu kryminalizacji czynności homoseksualnych po roku 1945 za ciężką niesprawiedliwość (dosł. schweres Unrecht) będzie miało doniosłe konsekwencje polityczno prawne.

(hib/BOB/jbog)

2 komentarzeRehabilitacja i odszkodowania za prześladowania LGBTQ w Niemczech

  • Abiekt

    [Re: Rehabilitacja i odszkodowania za prześladowania LGBTQ w Niemczech]

    „homoseksualistów męskich także, choć w znacznie mniejszym stopniu lesbijek. ” haha… świetny eufemizm 😀 detr – zob. poniżej

  • Przemek

    [Re: Rehabilitacja i odszkodowania za prześladowania LGBTQ w Niemczech]

    „Prawomyślny wyrok?” „Penitencjalizacja?” To przecież nie jest po polsku! detrollator zaspaliśmy, przepraszamy. po naprawach.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa