Queerowy Sopot – już po raz siódmy

Sobota 17 stycznia 2009 była kolejnym, siódmym już, dniem queerowym. Dzień tak naprawdę trwał przez niemal cały tydzień, w sobotę natomiast w sopockiej Faktorii odbyła się impreza wieńcząca całe przedsięwzięcie. Organizatorem była Nieformalna Grupia Fioł (dowodzona przez trójmieską Dr Queer, czyli dr Katarzynę Bojarskią, adiunktkę w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego).

Dni Kultury Queer to – jak tłumaczą organizatorzy – wydarzenie kulturalno-edukacyjno-towarzysko-integracyjne, podczas którego społeczność hetero „wchodzi do szafy” i poznaje kulturę queer aktywnie biorąc udział w jej tworzeniu. Jednocześnie społeczność queer pokazuje własny świat heteroprzyjaciołom, którzy stawiają w nim pierwsze kroki.

Queerowo było już od środy. Chętni mogli wziąć udział w imprezach towarzyszących – warsztatach teatralnych, warsztatach masażu relaksacyjnego, grze towarzyskiej Queer-Twoster czy w warsztatach drag.

Apogeum nastąpiło w sobotni wieczór, gdy Faktoria wypełniła się tłumem kolorowych, roztańczonych i rozbawionych imprezowiczów. Chętnie łamano konwenanse i mieszano kody kulturowe – heteronorma poszła w kąt!
Zasady były trzy:
1. Każdy ma prawo być sobą.
2. Każdy ma prawo stać się kimś zupełnie innym niż zwykle.
3. Tego dnia niczyja tożsamość nie budzi sensacji.

A jak było – zobaczcie na zdjęciach – i przyjdźcie za rok.

(txt+foto bm)

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa