- homiki.pl - http://homiki.pl -

Polacy homofobami – instalacja o stereotypach

Czesi, aby uczcić fakt rozpoczęcia ich prezydencji w Unii Europejskiej (a może również nieco zatuszować niezbyt fortunne wypowiedzi i posunięcia swojego premiera zaraz w pierwszych dniach tejże prezydencji) zorganizowały wystawę, a właściwie instalację artystyczną.

Artystów z 27 państw członkowskich Unii poproszono o symboliczne ukazanie ich krajów rodzinnych poprzez pryzmat najpopularniejszych stereotypów o nich.

Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem informacja, że artysta poproszony o reprezentowanie Polski, Leszek Hirszenberg, „pojechał” stereotypem Polaka-katolika-homofoba, najpopularniejszym chyba obecnie wśród Europejczyków (ciekawe, ciekawe, komuż to taki stereotyp zawdzięczamy?).

Jak pisze gazeta.pl: Instalacja dotycząca Polski autorstwa polskiego artysty Leszka Hirszenberga nawiązuje do historycznego zdjęcia z 1945 roku przedstawiającego zatknięcie przez amerykańskich żołnierzy flagi USA po zdobyciu japońskiej wyspy Iwo Jima. W pracy Hirszenberga wyspą jest miejsce położone na mapie powyżej Warszawy (najprawdopodobniej Toruń?), a zamiast żołnierzy widzimy ubranych w habity kleryków. Zatwierdzają oni flagę nie amerykańską, ale tęczową, która jest symbolem homoseksualistów. „To surrealistyczna wizja połączenia tego, czego nie da się połączyć” – tłumaczy w katalogu Hirszenberg.

Cóż. Pozostaje się cieszyć, że inne kraje zostały przez swoich artystów potraktowane nie mniej bezlitośnie…

(sass)