Polacy homofobami – instalacja o stereotypach

Czesi, aby uczcić fakt rozpoczęcia ich prezydencji w Unii Europejskiej (a może również nieco zatuszować niezbyt fortunne wypowiedzi i posunięcia swojego premiera zaraz w pierwszych dniach tejże prezydencji) zorganizowały wystawę, a właściwie instalację artystyczną.

Artystów z 27 państw członkowskich Unii poproszono o symboliczne ukazanie ich krajów rodzinnych poprzez pryzmat najpopularniejszych stereotypów o nich.

Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem informacja, że artysta poproszony o reprezentowanie Polski, Leszek Hirszenberg, „pojechał” stereotypem Polaka-katolika-homofoba, najpopularniejszym chyba obecnie wśród Europejczyków (ciekawe, ciekawe, komuż to taki stereotyp zawdzięczamy?).

Jak pisze gazeta.pl: Instalacja dotycząca Polski autorstwa polskiego artysty Leszka Hirszenberga nawiązuje do historycznego zdjęcia z 1945 roku przedstawiającego zatknięcie przez amerykańskich żołnierzy flagi USA po zdobyciu japońskiej wyspy Iwo Jima. W pracy Hirszenberga wyspą jest miejsce położone na mapie powyżej Warszawy (najprawdopodobniej Toruń?), a zamiast żołnierzy widzimy ubranych w habity kleryków. Zatwierdzają oni flagę nie amerykańską, ale tęczową, która jest symbolem homoseksualistów. „To surrealistyczna wizja połączenia tego, czego nie da się połączyć” – tłumaczy w katalogu Hirszenberg.

Cóż. Pozostaje się cieszyć, że inne kraje zostały przez swoich artystów potraktowane nie mniej bezlitośnie…

(sass)

5 komentarzyPolacy homofobami – instalacja o stereotypach

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa