- homiki.pl - http://homiki.pl -

Jesteśmy z Wami już 5 lat!!

[1]

Rok 2009 jest naszym rokiem jubileuszowym. Homiki.pl narodziły się bowiem 14 lutego 2004 roku z poczucia chęci wsparcia polskich osób LGBTQ przez trzech ojców założycieli rodem z Wrocławia: Piotra, Pawła i Jerzego. Od tego czasu wydarzyła się rzecz niebywała: skromny wortal, bez zabiegów zwiększających oglądalność w postaci informacji o imprezach w klubach, anonsów oraz reklam, stał się cenionym i lubianym medium, a nazwa portalu przeniknęła do języka i stała się określeniem gejów i lesbijek.

Przez pierwszy okres działalności, homiki.pl były platformą poradniczą i kulturalną. Obok psychologa, lekarza czy wróżki Szarej (ktoś pamięta te czasy?), mocno weszliśmy w kulturalny obieg, czego jedną z pierwszych jaskółek był patronat nad „Lubiewem” Michała Witkowskiego i organizacja spotkania autorskiego we Wrocławiu. Z biegiem lat tematyka wortalu ewoluowała w kierunku spraw społecznych i politycznych, co jest zrozumiałe, gdyż nie możemy abstrahować od rzeczywistości, ale homiki wciąż kulturą stoją. Bilans to około trzech tysięcy autorskich tekstów na wszystkie możliwe tematy związane z LGBTQ, w których jak w soczewce skupiają się historia polskiego ruchu i sprawy wielkiej wagi oraz – co uważamy za ważniejsze – nasze prywatne problemy, radości, przeżycia… Dla przypomnienia – wszystkie teksty znajdują się w naszym archiwum. Nie dokonałoby się to bez Was – Autorów i Autorek artykułów oraz osób, które chcą je czytać. Za to pragniemy podziękować!

Idzie nowe – Otwieramy Forum!

Redakcja homików także ewoluowała. Stopniowo dochodzili do nas ludzie, wspierając nas w takich dziedzinach jak: grafika, informatyka, fotografia, pisanie tekstów, poradnictwo… Jedni odchodzili, inni zostawali. Od roku ster dzierżą Michał Minałto (naczelny) oraz Marcin Teodorczyk (zastępca), dziś na warszawskim Mokotowie. Natomiast w grudniu powitaliśmy w redakcyjnym gronie Krzysia Zabłockiego i Niebieskiego Johny’ego – to pierwsza zmiana, na którą chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę.

Z tej mieszanki kreatywnych osób, w rozmaitym wieku i z różnym doświadczeniem, narodziła się stała redakcja. Jesteśmy grupą osób z całej Polski, które poznały się w dopiero trakcie prac na rzecz homików. Wspólny cel zbliżył nas do siebie także towarzysko, mówiąc wprost: lubimy się, chętnie się spotykamy – to kolejny ważny aspekt naszej działalności.

Homiki.pl do niedawna były inicjatywą stricte prywatną ojców założycieli. Jednakże ich niekomercyjny i społeczno – kulturalny profil uznajemy za zasadniczą wartość. Dlatego też postanowiliśmy zapewnić odpowiednie ramy, by utwierdzić i zachować taki właśnie profil naszego pisma.

Postanowiliśmy powołać do życia Stowarzyszenie Otwarte Forum, jako wydawcę homików. Mamy nadzieję, że Stowarzyszenie będzie też inicjatorem prohomiczych działań dla dobra nas wszystkich. 31 grudnia 2008 roku wszelkie formalności założycielskie, czyli żmudna przeprawa przez polskie urzędy, zostały zakończone.

Prezeską wydawcy – Stowarzyszenia Otwarte Forum, jest Uschi Pawlik, autorka i korektorka tekstów na homikach, zastępcą prezeski Marcin Teodorczyk (zastępca rednacza), sekretarzem Michał Minałto (rednacz) (to skład zarządu). Organ kontrolny Stowarzyszenia w postaci Komisji Rewizyjnej spoczywa w rękach ojców założycieli. Stowarzyszenie liczy 16 osób z całej Polski.

Oto cele i działania Stowarzyszenia (wklejone ze statutu, stąd specyficzny język):

Stowarzyszenie jako cele ogólne swojej działalności obiera realizowanie zadań pożytku publicznego w zakresie:
a) upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
b) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
c) upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
d) nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
e) kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury;
f) ochrony i promocji zdrowia.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
g) Prowadzenie działalności wydawniczej, publicystycznej i informacyjnej, obejmującej serwisy internetowe, biuletyny, dzienniki, czasopisma, książki;
h) Gromadzenie pamiątek, archiwaliów, świadectw wraz z prowadzeniem badań historycznych i publiczne ich udostępnianie;
i) Inicjowanie, wspieranie i prowadzenie przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i artystycznym;
j) Inicjowanie, wspieranie i prowadzenie badań naukowych, działalności badawczej i prac naukowych;
k) Prowadzenie szkoleń, seminariów, kursów, konferencji i wystaw;
l) prowadzenie informacyjno – edukacyjnych kampanii społecznych i kampanii świadomościowych;
m) monitorowanie instytucji publicznych pod względem respektowania praw kobiet, osób homoseksualnych, biseksualnych, transseksualnych i innych osób narażonych na stygmatyzację, dyskryminację i wykluczenie społeczne w celu wywierania nacisku i powodowania zmian prowadzonej polityki.

Co zamierzamy w najbliższym czasie?

Priorytetem dla nas są oczywiście Homiki i Homikoteka. Wiele pracy wymaga przede wszystkim sam serwis Homiki.pl. Utworzony parę lat temu i wielokrotnie zmieniany system portalowy wymaga zastąpienia nowym i bardziej elastycznym rozwiązaniem, co wymaga przeniesienia „w nowe miejsce w sieci” wszystkich tesktów i komentarzy.

Stowarzyszenie przejmie też stronę biurową naszego portalu – możecie wierzyć albo i nie, ale Homiki wymagają codziennej, żmudnej pracy; prowadzenia korespondencji, redakcji tekstów, moderacji komentarzy, tworzenia grafik do artykułów, wyszukiwania i pisania newsów, oraz pilnowania, aby cała ta zawartość dotarła do Was.

Homikoteka.pl to pierwszą w Polsce ogólnodostępna i interaktywna kolekcja „homiczych” pamiątek; tekstów, ulotek, ilustracji oraz naprawdę wartościowych książek o nas i przez nas pisanych. Mamy nadzieję, że dzięki przychylności naszych Czytelników z czasem uda się stworzyć Muzeum, już nie wirtualne, ale rzeczywiste.

Dotąd homiki były finansowane z własnych źródeł. Wszelkie działalności prowadzone były i będą jako non profit, a stan ten zapewnia nam status Stowarzyszenia. Mamy jednak nadzieję, że dla sprawnego działania homików uda nam się zmienić tryb pracy z pełnie wolontariackiego na profesjonalny.

Mamy pewność, że działalność Stowarzyszenia nie zogniskuje się tylko na przestrzeni wirtualnej. W kolejce do realizacji czekają plany wydawnicze, czy kampanie społeczne. Ale oczywiście, nim się rozkręcimy, minie pewnie kolejne 5 lat (sic)! Zdajemy sobie sprawę, że to żmudne i długotrwałe starania. Mamy nadzieję, że nie zabraknie nam chęci i wytrwałości. Niemniej, o jakichkolwiek działaniach dotowanych z zewnątrz, będziemy informować na bieżąco.

Raz jeszcze dziękując za Waszą obecność, życzymy wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku. O obchodach pięciolecia homików będziemy informować przez cały rok, gdyż mamy kilka niespodzianek w zanadrzu. Bilans jubileuszowy także pojawi się na stronie.

Zapraszamy także autorów i autorki do współpracy z nami. Przysyłajcie teksty, dzielcie się z nami myślami na najróżniejsze tematy, piszcie sążniste manifesty i utwory poetyckie.

Zapraszamy zwłaszcza do tworzenia wspólnie działu „świadectwa”, dotyczącego coming outów, ale też innych, ważnych spraw homiczych, o których warto napisać i przeczytać. Nasz e-mail: listy[małpa]homiki.pl.

I oczywiście trzymajcie za nas kciuki!

(mt+red.)

Oto dane Stowarzyszenia Otwarte Forum:

Stowarzyszenie Otwarte Forum
wydawca serwisu homiki.pl
kontakt: openforum(at)free.ngo.pl
KRS: 0000311684
REGON: 141557124
NIP: 5242666165

Nr konta: Volkswagen Bank, 81 2130 0004 2001 0460 1332 0001

Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą darowiznę! Wszystkie wpłaty przeznaczymy na rozwój homików.pl. Jeśli chcesz stale i regularnie wspierać naszą działalność, zostań członkiem wspierającym Stowarzyszenia. W tej sprawie napisz na adres openforum(at)free.ngo.pl lub listy(at)homiki.pl