Dziewięciu gejów skazanych w stolicy Senegalu

W ubiegłą środę w stolicy Senegalu – Dakarze – dziewięciu mężczyzn zostało skazanych z powodu homoseksualizmu na karę ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrońca skazanych Issa Diop przyznał, że są to najsurowsze kary wymierzone dotychczas w Senegalu w stosunku do gejów.

Mężczyźni zatrzymani zostali w grudniu pod zarzutem „nieobyczajnego zachowania, praktykowania nienaturalnych czynności oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej”.

W stosunku do oskarżonych, prokuratura zażądała przewidzianej dla homoseksualistów kary pozbawienia wolności do lat pięciu. Sędzia ogłosił jednak karę znacznie wyższą argumentując to „dodatkowymi okolicznościami obciążającymi oraz przynależnością do organizacji przestępczej”. Większość oskarżonych należała bowiem do organizacji zajmującej się organizacją pomocy dla osób homoseksualnych, chorych na AIDS i zakażonych HIV.

Senegal, jako członek ONZ, został wezwany do zniesienia wszelkich kar za homoseksualizm. Pogląd, że organizacja dobroczynna zajmująca się zdrowiem jest grupą przestępczą tylko dlatego, że jej aktywiści to geje, zasługuje na szczególne potępienie.
Bardzo dobrze, że tegoroczny rajd „Dakar” omija Afrykę i odbywa się na kontynencie południowoamerykańskim.

focus.de/gxb/AFP/jbog/red

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

2 komentarzeDziewięciu gejów skazanych w stolicy Senegalu

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa