Nie-dziennikarz roku – co ma do homików?

W piątkowej Gazecie Wyborczej Piotr Pacewicz wyraża dezaprobatę w stosunku do przyznania tytułu Dziennikarza Roku Bogdanowi Rymanowskiemu z TVN24. Pacewicz pyta się: Co takiego ważnego Bogdan Rymanowski ma do przekazania Polakom? Na czym się zna? Jakich wartości broni? Co ujawnia, czego byśmy nie wiedzieli?

Programy Bogdana Rymanowskiego „Kawa na ławę” i „Magazyn 24 godziny” wyglądają mniej więcej tak: przy stole siedzą powiedzmy posłanka Senyszyn i poseł Niesiołowski i mają opowiadać o jakichś bieżących sprawach. Oczywiście cały fun polega na tym, żeby skoczyli sobie do gardeł, zaczęli wypominać sobie komunizm, szukać winy wśród biskupów i tym podobne głupoty.

Dziennik natomiast atakuje Pacewicza, ponoć TVN24 bojkotuje dziennikarzy Wyborczej. Afera na 102.

Co to ma do naszych spraw? Ano bardzo wiele.

Przypominam sobie, jak do „Magazynu 24 godziny” zaproszono Krzysztofa Tomasika z okazji wydania w Krytyce Politycznej jego dobrej książki Homobiografie. Za „oczywistą oczywistość” redaktorzy i redaktorki TVN24 uznali, że obok geja prezentującego nieheteroseksualną książkę należy posadzić Piotra Semkę, aby ten znany redaktor Rzeczpospolitej sączył swoimi ustami te same co zwykle brednie o homoseksualistach. Zaiste, Homobiografie nie zasłużyły sobie, by zredukować je do skeczy w wykonaniu nieudolnego pedałożercy.

Inny przykład. Jest sprawa Watykanu, który marudzi w kontekście apelu ONZ o depenalizację homoseksualizmu. „Magazyn 24 godziny” wpada na pomysł, by zaprosić aktywistów partii pozaparlamentarnych: Zielonych 2004 reprezentuje Krystian Legierski, LPR zaś – dawny wiceminister pan Orzechowski. Sytuację uratowały nieocenione wręcz poczucie humoru i bezpretensjonalność Legierskiego. Jednak zapraszanie monstrulanego wręcz i odrzuconego przez wyborców (!) polityka, jakim jest Orzechowski, zapewne w nadziei, że się z Legierskim „pobije”, jest czymś kuriozalnym.

Innych przykładów tematów LGBTQ w telewizji, redukowanych przez TV-redakcje do widowiskowego starcia lesbijki/pedała/transa/biseksa z nawiedzonym pseudowyznawcą pseudokonserwatyzmu wiele.

Nie lubię, gdy politycy i dziennikarze publicystyczni kradną miejsce antenowe osobom, których zawodem jest zapewnianie rozrywki w telewizji: Dodzie, mimom i brzuchomówcom z „Mam talent” i tym podobnym postaciom. Rozrywkę na TVN24 doskonale zapewnia przecież „Szkło kontaktowe”. Bez sensu, gdy zamiast rozmowy mamy pyskówkę. Tematy homo muszą być przedmiotem rozmów – biorąc pod uwagę ferment w „naszym” temacie. Niech będą rozmowami, a nie pojedynkami na ringu ku uciesze magla.

Media LGBT też nie są bez winy, są też takie, które wolą magiel od dyskusji – co potęguje mój smutek.

(red.nacz. MM)

3 komentarzeNie-dziennikarz roku – co ma do homików?

 • renia

  [Re: Nie-dziennikarz roku – co ma do homików?]

  popieram redaktora MM w całej rozciągłości!
  Rzeczywiście, Pan „Redaktor” Rymanowski niestety zawsze celował w zapraszaniu kuriozów, którzy komentowali sprawy LGBT. Wkurza mnie serwilistyczność Rymanowskiego wobec PO , kiedy do rozmowy o sprawach homo zaprasza się z jednej strony Joanne Senyszyn, czy Jaruge Nowacką – bo wiadomo, ze będą za, a za ich przeciwnika dobiera się Palikota z PO, który w sumie też jest za. No i PO pokazywane jest jako libaralna, fajna i nowoczesna partia… Jakoś nigdy nie zauważyłam, żeby zaproszono Niesiołowskiego do takiej rozmowy, bo być może jego obrzydliwy i homofobiczny język popsułby wizerunek PO…
  A co do magla w polskich mediach LGBT – żenada…. niektóre portale, pretendując do miana profesjonalnych, nie potrafią wyzwolić się z typowo polskiej cechy – zazdrości i kłótliwości… kiedyś ktoś mądrze powiedział p Polak wybaczy ci wszystko, to że pijesz, że bijesz żonę, że kradniesz i kombinujesz, ale nie wybaczy ci nigdy jednej rzeczy, że masz pieniądze…ehh…..

 • Walpurg

  [renia]

  Niesiołowski to akurat dziesiątki razy pienił się na temat „zboczeńców” i „dweiantów”!

  To właśnie on, obok Orzechowskiego, a wcześniej Wierzejskiego i Giertycha, to główna postać zapraszana do programów „o homoseksualizmie”.

  A Pacewicz to jedyny chłop z jajami, który napisał to, co większość inteligentych ludzi widzi, że TVN 24 to „Rubik” i „Doda” polskiego dziennikarstwa!

 • odbiornik

  [Re: Nie-dziennikarz roku – co ma do homików?]

  myślę, że to nie tyle wina Rymanowskiego, co TVN24 i innych tego typu kanałów; Orzechowskiego i Giertycha widziałem już po ostatnich wyborach wiele razy w telewizji – pytam, dlaczego? nikt nie dał im mandatu do mówienia bredni, a jednak – telewizja (chociaż pewnie nie tylko) lubi, jak jest wyraziście;
  parę dni z BBC World News pokazuje, jak malutkie są te nasze stacyjki i sprawy (wypadek pod przechlewem, pożar na Bemowie na czerownym pasku, etc.); a co mnie to obchodzi?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa