Mężczyzna homoseksualny (20)

… i prowincja to historia w wielu odsłonach, konglomerat, w którym każdy z elementów jest niezbędny dla drugiego. Prowincja potrzebuje outsidera, inaczej każdy płot, każdy mur i każda (kargulowa) miedza stałyby się zbędne. Homosie usprawiedliwiają swoją ucieczkę z wsi do miast właśnie prowincjonalizmem. Każdy gej może przyjąć taką pozę, gdy tylko pada właśnie to hasło: prowincja.

Ja także. Swego czasu przeprowadziłem się z moim przyjacielem na czas jakiś na wieś. Razu pewnego – wieszałem właśnie w ogrodzie bieliznę na sznurze – gość mojego sąsiada z prawej strony zawołał do mnie, przez płot właśnie, całkiem przyjaźnie: „No! Pomagamy żoneczce w pracach domowych?”. Zanim zdołałem wymyślić naprędce jakąś sensowną ripostę, sąsiad szepnął coś swemu gościowi do ucha po czym obaj pospiesznie znikli w swoim domku. Innym razem spytałem sąsiada, tym razem z lewa, co ludzie mówią we wsi o mym przyjacielu i o mnie. „Nic! – brzmiała odpowiedź – zupełnie nic, ci ludzie mają opory, by w ogóle wypowiedzieć słówko „homoseksualny”.

W ten to sposób, lub całkiem podobnie brzmią opowieści ze świata leżącego po przeciwnej stronie „dużego miasta”. Odrobinę ostrzej zabrzmi zatem historia Dustina z miejscowości Voerde z Nadrenii Westfalii. W ostatnim numerze gejo-magazynu „Männer” ten dziewiętnastolatek opowiada, jak w jego miejscowości, w sklepie „Marktauf” należącym do koncernu EDEKA został gwałtownie wyhamowany w swym gejowskim rozwoju. Gdy razu pewnego wstąpił do sklepu, by nabyć jak zwykle swój ulubiony magazyn „Männer” („Faceci”), półka w tym miejscu okazała się pusta. Wyprzedany? „Niiieee, one zostały wycofane – stwierdził sprzedawca – najwyższy czas, by to w końcu ukrócić. I tak tego nikt nie czyta”. Dustin zwrócił się zatem do kierownika sklepu. Ten koniecznie chciał wiedzieć, ile latek ma potencjalny nabywca i starał się zachowywać pedagogicznie. Dziewiętnaście? W tym wieku nie wie się jeszcze, czego się chce. Po czym wyrzucił Dustina ze sklepu. Zakaz wstępu! Ten się jednak nie poddał i zwrócił do samego burmistrza. Lecz tu, już w sekretariacie oznajmiono mu, że głowa miasta nie ma czasu „na takie pierdoły”; prócz tego Dustin powinien się poważnie zastanowić, czy jest to naprawdę droga, którą chce kroczyć. Bez wątpienia! Ten młody, odważny człowiek pozostanie gejem i nadal chce mieszkać w Voerde.

Gejami pozostali także Johannes i Hans-Günter Peter. Dwadzieścia siedem lat razem w Ulrichsteiner, wschodniej części Kölzenhain w Vogelsbergu. Aż do śmierci Hansa-Güntera pamiętnego 22 czerwca 2002 roku. W kilka dni potem, gdy trumna opuszczała już dom pogrzebowy, niejaki B. – sąsiad z naprzeciwka – odpalił kilka rac sylwestrowych i zaintonował radosną pieśń: „So ein Tag, so wunderschön wie heute…” (w wolnym tłumaczeniu: cóż za cudowny dzień, co za radosna chwila…). Lecz tu prowincja przestała być prowincją. Johannes Peter złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa i znieważeniu zmarłego. Zaś magistrat miasta Ulrichstein skazał oficjalnie pana B., określając jego zachowanie jako „urągające godności człowieka i wysoce nietaktowne”. Ponadto władze miasta zaapelowały do „współobywatelek/obywateli i współmieszkanek/mieszkańców, by prócz oficjalnie ogłoszonego wyroku społecznie izolować i wykluczyć z życia wioski zarówno sprawcę niegodnego czynu jak i jego ewentualnych, milczących, względnie współ- szydzących kompanów. Johannes Peter czuje się teraz mocno na prowincji. „Ten kto walczy, może wprawdzie przegrać” komentuje Johannes Peter przykłady tej nieoczekiwanej solidarności, „ale kto nie walczy, bo sobie odpuścił – ten już przegrał.

TAZ 25.11.2008 Elmar Kraushaar tłum. jbog

3 komentarzeMężczyzna homoseksualny (20)

 • mTV

  [Re: Mężczyzna homoseksualny (20)]

  taaaa. Dodam od siebie – msza w małej miejscowości; na hasło: przekażcie sobie znak pokoju widze dokładnie odwróconą głowę i moja wyciagnieta ręka trafia w pustkę.

 • Twoje imię żenia

  [Re: Mężczyzna homoseksualny (20)]

  kurde, mTV, przykro mi…
  ostatnio bardzo lubię prowincję, ze względów zawodowych odwiedzałem przez ostatnie tygodnie polskie miasteczka i rozmawiałem z ludźmi.
  zaskoczyła mnie życzliwość na ścianie wschodniej i względna wrogość lub co najmniej obojętność na dolnym śląsku.
  na starość chciałbym osiąść na jakimś polskim pipidówku

 • er

  [Re: Mężczyzna homoseksualny (20)]

  Heh, wciaz mnie dziwi – i chyba szybko dziwic nie przestanie – jak ludzie moga trwac przy calym tym kramie zbudowanym wokol bajek, a na dodatek wypinajacym sie na swoich czlonkow. Mowa oczywiscie o czlonkach KRK.
  W sumie nie to chcialem powiedziec, albo nie tylko to. W kazdym razie wspolczuc Ci, mTv, ale tez nie zaskakuje mnie podobne zdarzenie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa