Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas

W tym roku w Amsterdamie po raz pierwszy odbędzie się 10 dniowy festiwal pod nazwą „Pink Christmas”- grupy chrześcijańskich fundamentalistów zabrały się już za protesty, gdyż w stajence nad małym Jezuskiem pochylać się mają dwie Maryje oraz para Józefów.

Impreza zorganizowana została przez organizację ProGay i potrwa od 18 do 28 grudnia. Zaplanowano imprezy rozrywkowe, jarmark bożonarodzeniowy w Reguliersdwarsstraat, projekcje filmowe, lodowisko dla łyżwiarzy a także msze i nabożeństwa w dniu Bożego Narodzenia.

Sam szef organizacji ProGay Frank van Dalen tak tłumaczy powstanie pomysłu imprezy masowej pod nazwą „Pink Christmas”: Geje i lesbijki w okresie świąt powinni mieć w ofercie coś także dla siebie. Dotychczas oferta była stanowczo za mała. Prócz tego wszystkie wydarzenia powinny pobudzać do refleksji nad powiązaniami homoseksualizmu i religii. Ostatecznie Boże Narodzenia to święto wszystkich ludzi, a nie tylko heteroseksualnych chrześcijan.

Pomysł jest już krytykowany przez niektóre środowiska chrześcijańskie. Zdaniem Christenen voor de Waarheid” (Chrześcijanie dla prawdy) impreza „Pink Christmas” jest szyderstwem z głównego przesłania ewangelii: Józef wraz Maryją przedstawieni są jako homoseksualiści, co stanowi chorą projekcję ludzkich fantasmagorii na wydarzenia biblijne – przedstawiają swoje obiekcje członkowie ruchu, domagając się, by władze miasta zakazały imprezy.

Van Dalen tłumaczy, że prezentacje nie mają na celu obrażania nikogo, lecz wskazywać powinny na heteroseksualne uprzedzenia tkwiące w samych wierzących: w Bożym Narodzeniu chodzi o coś więcej niż tylko o religię. Tu ważne są miłość i rodzina – nie zapominając przy tym o zakupach. Przy okazji Świąt należy także wskazywać na nową rzeczywistość: Dwóch mężczyzn oraz dwie kobiety mogą obecnie stanowić rodzinę. I to nawet rodzinę z dzieckiem!

(queer.de/dk/jbog)

pinkchristmas.nl

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

7 komentarzyDwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas

 • QQ

  [Re: Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas ]

  zgadzam się, że też powinniśmy mieć coś dla siebie z tej oferty świątecznej, a ponieważ to głównie opiera się na tradycji (i komercji), więc można stworzyć nową tradycję.

 • yamatsuka

  [Re: Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas ]

  „grupy chrześcijańskich fundamentalistów” —
  Nic nie wiadomo, żeby Maryja i Józef byli homo, tym bardziej nie wiem, dlaczego nazywacie fundamentalistami tych, co bronią tradycyjnego przekazu.

 • też yamatsuka

  [Re: Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas ]

  O, cześć QQ 🙂

 • Jacek

  [Re: Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas ]

  „Nic nie wiadomo, żeby Maryja i Józef byli homo, tym bardziej nie wiem, dlaczego nazywacie fundamentalistami tych, co bronią tradycyjnego przekazu.”

  Przekaz nie dotyczy rodzaju rodziny, tylko przyjscia na swiat mesjasza w rodzinie nie nalezacej do warstw rzadzacych, upośledzonej ekonomicznie i niespecjalnie typowej (Jozef nie byl biologicznym ojcem).

  Byc moze w dzisiejszych czasach mesjasz urodzilby sie w rodzinie Marii i Józefy, w Polsce, w niedoinwestowanym szpitalu powiatowym. A tuz po porodzie rodzina musialaby uciekac z Polski przed Herodem Orzechowskim, ktory chcial przekazac Jezusa w rece zdrowej, katolickiej rodziny prezydenckiej.

 • kacper

  [Re: Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas ]

  Oto przykład, jak w imię obrony praw gejów i lesbijek można osiągnąć granice absurdu. I wcale nie trzeba być „chrześcijańskim fundamentalistą”, żeby uznać ten pomysł za skrajny idiotyzm.

 • fors

  [Re: Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas ]

  Idźmy na całość! Przyjmijmy, że Bóg stworzył nie jedną, a trzy pary: Adama i Ewę, Adama i Adama oraz Ewę i Ewę. Kretyni się ucieszą.

 • Yyyy

  [Re: Dwie Maryje i Para Józefów czyli – Pink Christmas ]

  Jakby nie wspomniał o zakupach to może bym uwierzyła, że chodzi tu o wyższą ideę.

  A tak, to po prostu szkoda słów…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa