Obama! Co jeszcze w Ameryce?

Nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki został Barack Obama, kandydat demokratów, wspierany przez znaczą część homików.

Historyczny był speech prezydenta elekta. Obama podziękował społeczności LGBTQ za oddane głosy. Już podczas konwencji demokratów, odbierając nominację, Obama poświęcił część przemowy sprawom lesbijek, gejów i przyjaciół. Obama tworzy naszą historię!

***

To jednak nie koniec wieści z USA.

W aż czterech stanach wraz z wyborami odbywały się referenda w sprawie stosunku do małżeństw osób tej samej płci.

Najgłośniejsze jest głosowanie w Kalifornii. Tu nie ma jeszcze końcowych wyników dotyczących Proposition 8, zakazującej homiczych małżeństw. O 4.00 rano czasu polskiego stosunek głosów wynosił 53% za zakazem i 47% przeciw, po stronie LGBT opowiadają się głównie wielkie miasta wybrzeża. W San Francisco głosy przeciw zakazowi osiągają 80%.

Przeciwko zakazowi opowiedziały się hollywoodzkie gwiazdy i wielkie koncerny.

Przegrana na Florydzie, gdzie zakazano nie tylko małżeństwa, ale też związków partnerskich i świadczeń socjalnych dla par tej samej płci. Konieczne było uzyskanie 60% głosów, przeciwnikom LGBTQ udało się. Stan pełen emerytów, krokodyli i policjantów z Miami nie jest dobrym miejscem dla homików. Omijajmy z daleka.

Referenda wygrane przez przeciwników LGBTQ także w Arkansas i w Arizonie. W Arizonie małżeństwo definiowane jest przez prawo jako związek kobiety i mężczyzny od 1996 roku, teraz jest to definicja konstytucyjna. W 2006 roku podobna propozycja zmiany konstytucji nie przeszła. W Arkansas małżeństwa osób tej samej płci i tak były zakazane, teraz prawo ograniczyło możliwość adopcji do… małżeństw, odbierając to prawo wszystkim samotnym i żyjącym w innych związkach.

Wszystkie te trzy stany stanowią konserwatywny bastion, rytualne referenda any-LGBTQ nie zaskakują.
Tymczasem prawdziwa bitwa trwa w Kalifornii.

***

Na zakończenie – Amerykanie wybierali też Izbę Reprezentantów i 1/3 Senatu. Demokrata z Kolorado Jared Polis będzie trzecim otwartym gejem w Kongresie.

(mm)

4 komentarzy do:Obama! Co jeszcze w Ameryce?
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa