Marsz Równości i… co dalej?

Marsz Równości po raz kolejny przeszedł ulicami stolicy Wielkopolski. Wyruszyliśmy punktualnie o godzinie 15. z placu Mickiewicza. Po około 45 minutach znaleźliśmy się na placu Wolności, gdzie odbywały się występy artystyczne oraz rozdano nagrody ILGCN. Media podają różne dane: było nas – naszym zdaniem, co najmniej 300. To nawet niezły wynik. Poznaniacy i poznanianki nie zawiedli!

Właściwie na tym nasza relacja mogłaby się zakończyć. Nie odnotowaliśmy jakiś szczególnych incydentów. Bezwłosa młodzież trochę w finale poskakała, ale w porównaniu do poprzednich lat dość niemrawo i anemicznie. Również policja oceniła Marsz jako wyjątkowo spokojny. Gdyby nie rytm bębnów, który rozlegał się przez cały pochód i zagrzewał nas do ruszania się, snulibyśmy się niczym karawana…

Niestety, dotykamy tutaj poznańskiej bolączki – pora roku wyjątkowo nie sprzyja manifestacjom. Choć było ciepło, to listopadowa szarówka nie zachęcała do radosnej i energicznej demonstracji, jak to ma miejsce np. w Warszawie; ale też nie wyzwalała tej energii chęci wykrzyczenia swoich bolączek, jak miało to miejsce w Krakowie czy Katowicach. Poznań zdecydowanie musi przemyśleć formułę swojej manifestacji. Pod postaciami walki z wszelką formą dyskryminacji, co jest oczywiście słuszne i perspektywiczne (konsolidacja środowisk narażonych na wykluczenie społeczne), ginie idea różnorodności. Druga rzecz: po co leniwie snuć się po ulicach miasta, gdy nawet naszych oponentów to nie obchodzi? To ważne pytanie. Warto zdobyć się na podsumowanie imprezy w postaci choćby debaty publicznej z udziałem dzielnych organizatorek (Konsola) oraz uczestniczek i uczestników poznańskich wydarzeń.

Jeszcze jedna rzecz, na którą zwróciliśmy uwagę, to olbrzymi transparent tygodnika „Fakty i Mity”, który jako jedyny był widoczny z daleka. Czy na demonstracji wypada tak nachalnie reklamować swoje pismo? Nawet jeśli jest przyjazne osobom LGBTQ… W ogóle mało było transparentów, ale to stały trend parad – kwestie polityczne stają się mało widocznym powodem.

Zaraz zaczynamy!

Przemawia Aleksandra Sołtysiak, współorganizatorka Dni

Agnieszka „Furia” Weseli – szefowa UFY, jedna z patronek Dni i Marszu

Leszek i Monika z KPH

Już na pl. Wolności


(fot. MM)

Autorzy:

zdjęcie Marcin Teodorczyk

Marcin Teodorczyk

Stowarzyszony w Otwartym Forum, współautor „HomoWarszawy. Przewodnika kulturalno-historycznego”, redaktor pisma uniGENDER.org. Współpracuje z feministyczną „Zadrą”.

8 komentarzyMarsz Równości i… co dalej?

 • Erico

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  jakoś szaro, szkoda, że zabrakło kolorów tęczy.

 • er

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  Eh, znowu nie dotarlem na marsz – brawo dla wszystkich ktorzy mogli i ktorym sie chcialo!
  Aha, oczywiscie wsrod komentarzy w mediach roi sie od pytan, po co ci homoseksualisci wyciagneli ze soba niepelnosprawnych? Naprawde, czasem sie ciesze, ze nie kupuje gazet – moze to mnie ratuje od wtornego analfabetyzmu? 😉
  Jeszcze raz brawo! 🙂

 • t

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  fajny artykul, ze az chcialo sie byc na tej paradzie!

 • homiczek

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  To i tak dużo, jak na to podupadłe miasto, ludzi wyległo na ulice. Niestety, rządy homofobów spod znaku PO będą trwały długo, a geje i lesbijki nie doczekają się godziwych regulacji prawnych przez najbliższych 50 lat.

 • serekhomo

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  Zaraz, nie rozumiem tu czegoś… Skoro „nasi oponenci” nie zainteresowali się marszem, to chyba dobrze? Czy wszak nie o to chodzi, by małowłosi i inni przestali nas wytykać i reagować agresywnie?

  Tymczasem autor uważa, że to źle. To walczymy o tolerancję czy chcemy sobie poszaleć na ulicach ze skinami?

 • Twoje imię rrr

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  nie oponenci, tylko MEDIA, np telewizja

 • in

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  jakaś lipa.. 300 osób 400 policjantów?? to o co chodzi.. wybrali się na spacer grupą znajomych? ani flag ani transparentów właściwie nie wiadomo o co chodzi, w środku tylko jacyś ludzie z bębnami ale po co oni właściwie bębnią? nie wiadomo. a wszystko wygląda jak korowód pogrzebowy. jak dla mnie niewypał.

 • Warszawiak

  [Re: Marsz Równości i… co dalej?]

  „To i tak dużo, jak na to podupadłe miasto, ludzi wyległo na ulice.”

  Homiczku, Poznań nie jest podupadłym miastem. W szoku byłem, gdy nocą w sobotę (po paradzie rzecz jasna) spacerowaliśmy po tym pięknym mieście – wszędzie tłumy, puby pełne gości, fajna atmosfera życzliwości i przyjaźni. Może idealizuję, ale w Warszawie po 23 na starówce cisza, a w centrum też niewiele osób. Strasznie smutno jest tutaj. Poznań bardzo miło mnie zaskoczył.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa