Dni i Marsz Równości i Tolerancji w Poznaniu!

W 1996 roku, ONZ wezwała do upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Tolerancji 16 listopada. Wedle rezolucji Zgromadzenia Ogólnego, Dzień powinien być szczególną uroczystością w szkołach (walor edukacyjny!), powinny być taż prowadzone akcje dla szerokiej publiczności. Wcześniej, bo w 1995 roku, państwa członkowie ONZ przyjęły Deklarację Zasad Tolerancji, zaproponowaną przez UNESCO. To ta instytucja „opiekuje się” też Dniem.

Poczytaj, do czego zobowiązały się państwa członkowskie ONZ jeśli chodzi o ideę tolerancji

U nas, Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest w sposób szczególny obchodzony w Poznaniu. Tradycja święta i Marszu na dobre wpisała się w kalendarz tego miasta.

Ale… Organizatorzy Marszu Równości w Poznaniu są zaskoczeni postawą UNESCO wobec ich imprezy. Organizacja, która powinna zajmować się walką o poszanowanie praw człowieka, uznała poznańskie wydarzenie za zbyt kontrowersyjne – pisze prasa. – Z powodu kontrowersyjności Marszu Równości – napisał tylko w liście Sławomir Ratajski, sekretarz generalny polskiego komitetu.

Na stronie Polskiego Komitetu UNESCO trudno znaleźć wzmianki o jakichkolwiek działaniach podejmowanych przez tą instytucję w tym roku, czy to w polu edukacji, czy jakimkolwiek innym. Wstyd, iż cały tydzień imprez w Poznaniu, inicjatywa oddolna, nie znalazł uznania polskiej ekspozytury tej szacownej przecież instytucji. I dobrze, że organizatorzy Dni w Poznaniu zamierzają poskarżyć się w centrali UNESCO w Paryżu.

Więcej, znamy historię poznańskich Marszów. Przypomina ona, iż są w Polsce osoby, które idee tolerancji i szacunku traktują jak kartę dań. Tolerancja wobec jednych grup jest „oczywista” (a może jest pustym frazesem?), ale są homoseksualiści, którzy na tolerancję ponoć nie zasługują. Ani na przemarsz główną ulicą miasta.

Nigdy więcej !!!

Zobacz przesłanie Dyrektora Generalnego UNESCO, Koïchiro Matsuury

Tak Narody Zjednoczone zilustrowały ideę tolerancji. Hm!
Źródło: strona International Day for Tolerance na serwerze un.org

***

Program na sobotę:

Dyskusja o problemie dyskryminacji, 12.00, Teatr Ósmego Dnia

Marsz Równości – start 15.00 pl. Mickiewicza

Po marszu na pl. Wolności – happening grupy twórczej „Bez VAT”

21.00 Impreza pomarszowa, Hallo Cafe, ul. Rybaki 22

O happeningu: Grupa Twórcza „Bez Vat” znana jest z zaangażowania społecznego; na dowód warto wspomnieć takie akcje jak: „Rząd pije kawę, nie czyta Kafki” (głośne czytanie „zakazanych” książek podczas głośnej debaty nad listą lektur), happening ekologiczny nad Wartą podczas festiwalu Malta czy spektakl „Polska: nie dla idiotów”. Happening, który odbędzie się po Marszu Równości, jest owocem przemyśleń na temat wolności jednostki w polskim społeczeństwie; ograniczeń, z którymi spotykamy się na codzień – i z których nieraz nie zdajemy sobie sprawy. Siła obyczaju i tradycji, moc religii i konwencji społecznych – wszystko to sprawia, że człowiek, który ośmiela się myśleć inaczej, staje się odszczepieńcem. Dlatego właśnie nie można milczeć; milczenie bowiem oznaczałoby zgodę na rzeczywistość, a przecież nie wszystko zasługuje na naszą aprobatę. Zapraszamy publiczność do udziału w happeningu; razem będziemy mogli przemyśleć naszą wolność i jej granice – te oczywiste, i te przezroczyste, na które zwykle nie zwracamy uwagi. dnirownosci.pl

(mm)

5 komentarzyDni i Marsz Równości i Tolerancji w Poznaniu!

 • marcin poznań

  [Re: Dni i Marsz Równości i Tolerancji w Poznaniu!]

  jest ok!

  kombatanci piszą, że „nie mają nic przeciwko marszowi”, bo „poznań należy do wszystkich, też gejów i lesbijek”.
  kibole nie wykazują zainteresowania
  prezydent grobelny wykazuje zainteresowanie marszem…

  jest dobrze! idzie ku dobremu!

 • Arek

  [Re: Dni i Marsz Równości i Tolerancji w Poznaniu!]

  Tylko czemu taki news ukazał sie na pare godzin przed wydarzeniem? A wczesniej jakas marna wzmianka. Nie wiem jak bedzie na marszu, nie jestem prorokiem, ale na zdrowy rozum, jakby to troche naglosnic i rozpromowac, tak juz ze dwa miechy wczesniej, to i by homiki z innych miast wpadły, byc moze z noclegiem, a tak co?

  Będzie dobrze, ale mogło być lepiej.

  Fakt – mogło tez byc gorzej. Info o Marszu równie dobrze mogło się ukazac jutro. Z pretensjami, czemu tak mało osob tam bylo 😀

 • Mati

  [Re: Dni i Marsz Równości i Tolerancji w Poznaniu!]

  Z tego co pamiętam baner wisiał tutaj od ponad miesiąca (po lewej stronie). był widoczny od razu, bo dzięki niemu dowiedziałam się, że Poznań znów coś szykuje, więc Arku nie przesadzaj.

  Z tym Unesco to kicha i tyle.

 • Arek

  [Re: Dni i Marsz Równości i Tolerancji w Poznaniu!]

  Ten centymetrowy napisik na homiczym portalu, o niezbyt dużej popularności jakoś mnie nie przekonuje.

  Ani razu nie słyszałem o tym w TV, radiu, czy na porlatach internetowych jak chociażby onet. Organizatorzy powinni sie o to postarać. Czy jakakolwiek promocja tego wydarzenia odbyła się, pomijajac wzmianki na pedalskich stronach i pewnie pare plakató w samym poznaniu? (bo zakładam, że takowe sie pojawiły!)

 • anonim

  [Re: Dni i Marsz Równości i Tolerancji w Poznaniu!]

  jak zrobic test na gejostwo?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa