Dało przykład Opole

Pod znakiem zapytania kolejna Żywa Biblioteka. Przypomnijmy, niedawno impreza m.in z udziałem osób homo, polegająca na tym, iż „wypożycza” się „żywe książki” i z nimi po prostu rozmawia, musiała być przeniesiona w Opolu. Tym razem sprawa dotyczy Rzeszowa.

Lokalna GW relacjonuje tak: W Rzeszowie kłopotów nie było. Wczoraj na łamach „Gazety” Małgorzata Hołowińska, wicedyrektorka rzeszowskiego WDK-u, pięknie mówiła o tym, że kierowana przez nią placówka jest otwarta dla wszystkich przejawów kultury.

Około godz. 14 dyrektorka zadzwoniła jednak do organizatorów imprezy z informacją, że WDK nie chce już gościć „żywych książek”. Dlaczego? „W związku z licznymi protestami, m.in. ze środowisk kościelnych” – usłyszał Krzysztof Kliszczyński ze stowarzyszenia Lambda, organizatora „Żywej biblioteki”.

Hołowińska nie chce nam zdradzić, kto protestował. WDK podlega urzędowi marszałkowskiemu. – Ani marszałek, ani żaden z członków zarządu nie interweniował w tej sprawie. Nawet nie wiedzą, o jaką imprezę chodzi – zapewniła Aleksandra Gorzelak-Nieduży, rzeczniczka marszałka.

Z Hołowińską, która we wtorek chciała imprezy, teraz rozmawiam jak z inną osobą. – Nie chcemy włączać się w sprawy polityki [GW przy wsparciu Gejowa.pl]

Bohaterką materiału stała się wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury pani Małgorzata Hołowińska.

Podejrzewam, że dla „świętego spokoju” pani wicedyrektor „chłapnęło” się też zdanie: Organizatorzy inaczej przedstawiali nam ideę tego spotkania. Nie chcemy współpracować z nieuczciwymi ludźmi. [nadal cyt. za GW Rzeszów]. Owym organizatorem jest Lambda Warszawa a oskarżenie padło poważne. Oczekuję, że pani Hołowińska publicznie wytłumaczy się z tego zdania. Dalej też jest ciekawie: Na spotkaniu miała być mowa o zwyczajnych ludziach, bezrobotnych, samotnych matkach, biednych. To problemy, które bolą nas na Podkarpaciu (…) Nie mamy nic przeciw homoseksualistom, nie chcemy ich ani karcić, ani bronić.

A my i tak zapraszamy do Rzeszowskiego Wojewódzkiego Domu Kultury wszystkie homiki by skorzystały z tamtejszej oferty. Oto strona: http://www.wdk.rz.pl/zapraszamy.html

***

Do środowisk kościelnych z Podkarpacia i nie tylko – apel (w tym urzędu wojewódzkiego, któremu przecież WDK podlega!)

Szanowni Państwo,

Ponoć „licznie” oprotestowaliście Państwo Żywą Bibliotekę w Rzeszowie, ciekawe wydarzenie ukazujące różnorodność społeczną.

Jak donosi miejscowa prasa, spotkanie miało być także do okazją do rozmowy z księdzem – jedną z „żywych książek”. Pokazuje to, że religia jest także częścią takiej właśnie różnorodności, podlegającej dialogowi. Być może niechcący, ale zamknęliście przestrzeń rozmowy także dla siebie samych, dla religii (jeżeli rzeczywiście takie wartości Państwem kierowały, w co śmiem wątpić). Zauważcie ten paradoks.

Jeżeli czujecie się lepiej jako katolicy pognębiwszy lesbijki i gejów – zastanówcie się nad tym. Przecież wierzycie też w piekło.

tym nadętym akcentem…

(red nacz mm)

ps notkę dedykuję nerwom Krzysztofa Kliszczyńskiego z Lambdy Warszawa.

Autorzy:

zdjęcie Raimund Wolfert

Raimund Wolfert

ur. 1963, pracuje jako wykładowca w Berlinie. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko-skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualności. Wydawca książki „Alles nur Kunst?” Knut Hamsun zwischen Ästhetik und Politik” (1999) i autor publikacji „Gegen Einsamkeit und ‚Einsiedelei’. Die Geschichte der Internationalen Homophilen Welt-Organisation” (2009). Obecnie pisze biografię niemieckiego pisarza i pacyfisty Bruno Vogela (1898-1987), która ukaże się wiosną 2012.

4 komentarzeDało przykład Opole

 • zen

  [Re: Dało przykład Opole]

  nie no coś musimy z tym zrobic, jakoś zjednoczyć się, pisać protesty – tak nie może być, że ciągle blokuje się wydarzenia czy prostestuje sie (Raczek, Ikea), bo homo pojawiają się na horyzoncie! Oni mogą to my też tym bardziej możemy!

 • Jacek

  [Re: Dało przykład Opole]

  Indywidualne listy, jak najbardziej. Ale moze tez Lambda, KPH i inne organizacje zwroca sie oficjalnie do np. Komitetu Helsinskiego czy UNESCO?

  A swoja droga pogratulowac, jak szybko i latwo KrK wszedl w kalosze nieboszczki PZPR.

 • idlxb

  [Re: Dało przykład Opole]

  Organizatorzy inaczej przedstawiali nam ideę tego spotkania. Nie chcemy współpracować z nieuczciwymi ludźmi

  Pewnie chodzi o to, że inaczej, niż protestujące środowiska kościelne.
  Swoją drogą, jakoś musiałam przeoczyć zdarzenie, w którym środowiska kościele protestują przeciwko jakmiś działaniom na rzecz tolerancji, zamiast przeciwko swoim interpretacjom tych działań i zmyślonym przez siebie intencjom działających.

 • idlxb

  [Re: Dało przykład Opole]

  …oraz zmyślonym przez siebie skutkom tych działań

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa