- homiki.pl - http://homiki.pl -

Na tropie ''odmieńców'' w Breslau – kilka refleksji po wykładzie

Posted By PTT On 18 października 2008 @ 18:07 In Na barykady | 8 Comments

W piątek 17 października na Wydziale Filologii Angielskiej UWr odbył się wykład Raimunda Wolferta o życiu gejów w Stolicy Dolnego Śląska i dawnych niemieckich organizacjach walczących o prawa osób homoseksualnych w złotych latach dwudziestych. Na prelekcję naszego gościa z Berlina przyszło kilkadziesiąt osób. Po blisko dwugodzinnym wykładzie, bogato ilustrowanym fotografiami z epoki oraz dokumentami, odbyła się półgodzinna dyskusja na tematy poruszane podczas odczytu.

W odpowiedzi na pytanie publiczności Raimund Wolfert wyjaśnił, dlaczego zajął się akurat tematem życia gejowskiego w przedwojennym Breslau. – Wszystkie duże miasta w Niemczech, jak Berlin, Kolonia czy Monachium, mają swoją „homoseksualną historię”, dość dokładnie przebadaną przez niemieckich badaczy. Ośrodki miejskie dawnej Rzeszy, znajdujące się obecnie w granicach Polski to wciąż terra incognita. Losy dawnych mieszkańców tzw. „ziem odzyskanych” to temat dość niechętnie podejmowany przez niemieckich historyków. Działalnością ruchów emancypacyjnych oraz losami społeczności homoseksualnej w dawnym Wrocławiu nie zajmował się do tej pory jeszcze nikt, stąd też i decyzja o zajęciu się tym zagadnieniem. Raimund Wolfert dodał żartobliwie, że każdy porządny berlińczyk jest z pochodzenia wrocławianinem, co w pewien sposób może wyjaśniać jego zainteresowanie dawnym Breslau.


Raimund i Janusz

Raimund Wolfert podkreślił, że wykonana przez niego praca badawcza to dopiero pierwszy krok do opisania pełniejszego obrazu społeczności homoseksualnej we Wrocławiu w epoce Republiki Weimarskiej. Nasz gość zachęcał do podjęcia dalszych badań w tym zakresie – tym bardziej, że wrocławskie Archiwum Państwowe posiada w swych zbiorach bogatą kolekcję lokalnych czasopism, w których znaleźć można wiele gejowskich śladów sprzed 80 lat. Odpowiadając na pytanie jednej ze słuchaczek, Raimund Wolfert stwierdził, że problemem może być opisanie społeczności wrocławskich lesbijek, ponieważ w analizowanych archiwalnych dokumentach w ogóle nie ma mowy o homoseksualnych kobietach.


Raimund Wolfert, Jerz, Janusz

W trakcie dyskusji kończącej prelekcję poruszane były również i inne tematy, nie sposób ich tu jednak wszystkich przedstawić. Chciałbym podkreślić, że każdy omawiany wspólnie problem może być punktem wyjścia do dalszych badań – nie tylko zresztą nad historią gejów w przedwojennym Breslau, ale także nad nieprzebadanymi do tej pory relacjami i kontaktami pomiędzy dawnymi środowiskami homoseksualistów niemieckich i polskich.

Przed wykładem na Wydziale Filologii Angielskiej UWr Raimund Wolfert opowiedział nam o swoim spotkaniu z Bente Kahan, znaną wrocławską artystką żydowską, założycielką i prezeską Fundacji Bente Kahan (www.fbk.org.pl). Rozmówczyni naszego berlińskiego gościa zaprosiła uczestników wykładu oraz Festiwalu Przeciwko Wykluczeniom „Lesbijki, Geje i Przyjaciele” na Marsz Wzajemnego Szacunku (kończący Dni Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu), który 9 listopada przejdzie trasą spod Synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika przy ul. Łąkowej. O tym wydarzeniu będziemy jeszcze informować i przypominać na naszych łamach.

Wykład Raimunda Wolferta odbył się 17 października w ramach festiwalu „Lesbijki, Geje i Przyjaciele”. Wydarzenie zostało zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Otwarte Forum (Homiki.pl) oraz Agnieszkę Kłos – koordynatorkę projektu Breslau CV. Patronem medialnym było pismo „Rita Baum”.

***


Raimund Wolfert (rocznik 1963) jest absolwentem skandynawistyki, lingwistyki i bibliotekoznawstwa uniwersytetów w Bonn, Oslo i Berlinie. Obecnie pracuje w stolicy Niemiec jako wolny wykładowca. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat niemiecko – skandynawskich kontaktów kulturowych oraz prac z historii homoseksualnych ruchów emancypacyjnych i historii homoseksualności w Niemczech w XX wieku.

Zdjęcia – Xerxess

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek [1]

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2008/10/na-tropie-odmiecw-w-breslau-kilka-refleksji-po-wykadzie/

URLs in this post:

[1] Jerzy Piątek: http://homiki.pl/index.php/autorship/piatek/

[2] Na tropie ''odmieńców'' w Breslau: http://homiki.pl/index.php/2008/10/na-tropie-odmiecw-w-breslau/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.