Gejdar – już wkrótce w ksiegarniach!

Profesora medycyny, ucznia liceum, pracownika telefonu zaufania i niedoszłego księdza łączą dwie rzeczy. Są gejami. Mieszkają w Polsce. Dominika Buczak i Mike Urbaniak rozmawiają z kilkunastoma mężczyznami próbując odnaleźć w ich losach paralele.

Bohaterowie książki są różni. Mają odmienne poglądy społeczne i polityczne, inaczej zapatrują się na kwestie emancypacji, homofobii, formalizacji związków osób homoseksualnych czy adopcji dzieci. Niektórzy traktują kościół katolicki jako źródło homofobicznej opresji. Inni, głęboko wierzący, szukają w nim oparcia. Wielu sądzi, że nadal są skazani na życie w podziemiu. Część zauważa, że nadeszły czasy przełomu. Wszyscy czekają na normalność.

W rozmowach powtarzają się opowieści o trudnym procesie odkrywania tożsamości, bolesnym coming oucie, próbach nawiązania głębokich relacji w heteronormatywnym świecie. Bohaterowie „Gejdaru” mają odwagę szczerze mówić o swoim życiu.

Polska debata publiczna dotycząca homoseksualizmu i miejsca gejów w społeczeństwie pełna jest frazesów, pustych haseł, opinii często nie mających pokrycia w rzeczywistości. Warto w końcu zapytać samych gejów co myślą, czego chcą, jak żyją. To właśnie zrobili autorzy książki „Gejdar”. Po prostu pytali.

O autorach:
Dominika Buczak (1975) – dziennikarka, miłośniczka Nowego Jorku, niekończących się rozmów i odważnych kobiet. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2000 do 2006 roku pracowała w Radiu Kraków. Publikowała w „Midraszu”, „Słowie Żydowskim”, „Autoportercie”, „Zwierciadle”. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”. Ze Śląska uciekła do Krakowa, z Krakowa – do Warszawy.

Mike Urbaniak (1981) – dziennikarz i animator kultury. Pomysłodawca i współtwórca inicjatyw kulturalnych i kampanii społecznych. Był związany z wieloma organizacjami gejowskimi i żydowskimi. Współprowadzi Kibbutz Sztuki, promujący współczesną kulturę izraelską. Mieszkanie z widokiem na Starą Synagogę, zamienił na mieszkanie z widokiem na Pałac Kultury. Pracuje w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Uwielbia Tel Awiw.

fot. Łukasz Baksik

Spotkania z autorami:

Warszawa, 20 listopada, godz. 19.00, Klubokawiarnia Chłodna 25
Rozmowę poprowadzi Jakub Janiszewski (Radio TOK FM)

Kraków, 27 listopada, godz. 18.30, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a
Rozmowę poprowadzi Piotr Oczko

Gejdar Dominika Buczak, Mike Urbaniak
Projekt okładki: Wilhelm Sasnal
ISBN 978-83-61407-52-2
Seria: prywatne/publiczne
Wydawnictwo Korporacja Ha!art
Miejsce i data wydania: Kraków 2008
Cena: 39 zł

książka pod matroqueeropatronatem homików.pl!

3 komentarzy do:Gejdar – już wkrótce w ksiegarniach!

 • Niezadowolony

  [Re: Gejdar - już wkrótce w ksiegarniach!]

  Haarciarze wydaja ksiazki na papierze toaletowym, rozlatuja sie po 2 latach… Patrze i oczom nie wierze, ze Gejdar ma kosztowac prawie 4 dychy. Jesli bedzie na srajtaśmie wydane, to ta cena jest wzieta z marsa (a moze z wenus…). no ale moze tym razem bedzie w twardych okladkach, albo przynajmniej porzadnie szyte?

 • Twoje imię Rosa

  [Re: Gejdar - już wkrótce w ksiegarniach!]

  książka jest świetna! warta swojej ceny. polecam

 • Calvin

  [Re: Gejdar - już wkrótce w ksiegarniach!]

  BArdzo dobra ksiazka, polecam! Tym razem Haart wydalo ksiazke w troche lepszej wersji niz poprzednie :)
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa