Bartłomiej Groicki – Ten postępek …, Kraków 1629.

Ten postępek wybran jest z praw cesarskich, który Karolus V cesarz kazał wydać po wszystkich swoich państwiech …, znany także jako Postępek sądów około karania na gardle, jest zbiorem praw bazującym na kodeksie karnym cesarza niemieckiego Karola V (Peinliche Gerichtsordnung – Constitutio Criminalis Carolina) z 1532 r., skróconym i opracowanym przez staropolskiego prawnika Bartłomieja Groickiego, wydanym po raz pierwszy w 1559 r. i później kilkakrotnie wznawianym. W myśl intencji Groickiego zbiór ten miał być stosowany wobec mieszkańców miast i wsi ówczesnej Rzeczypospolitej. Skany prezentowanego fragmentu wykonano ze współczesnego przedruku: B. Groicki, Artykuły prawa majdeburskiego. Postępek sądów około karania na gardle. Ustawa płacej u sądów, oprac. K. Koranyi, Warszawa 1954.

4 komentarzeBartłomiej Groicki – Ten postępek …, Kraków 1629.

  • vito222222

    [Re: Bartłomiej Groicki – Ten postępek …, Kraków 1629.]

    no tak, niemcy od zawsze byli faszystami i mordowali wszystkich „innych”, teraz są od 50 lat w zupełnie obcej dla siebie roli – nie mordują innych. Ciekawe ile taka cisza przed burzą potrwa…..
    To wspaniała polska nigdy nie karała za homo.
    NO ale dlaczego morderczy naród niemiecki mordował gejów? Bo to grzech…..i bez znaczenia, że niemcy to nie katolicy ale protestanci, jak widać rozpętali protestanci wojnę 30stoletnią w obronie prawdziwej wiary, przez co szwedzcy mordercy nas napadli, wyrżnęli i okradli, a w sumie i prawdziwa religia i nieprawdziwa religia mówiły jednym głosem w sprawach dotyczących ludzi – mordwać wszystkich homo!

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa