Czytamy na plaży…

Czytamy na plaży…

Janet Malcolm, Dwa życia. Gertruda i Alicja, Wydawnictwo Magnum 2008

Literacka biografia znanej amerykańskiej pisarki Gertrudy Stein i jej towarzyszki życia Alicji B. Toklas. Janet Malcolm, autorka głośnych biografii i ceniony krytyk literacki, kreśli obraz życia obu kobiet na wsi we Francji czasów Vichy, analizuje ich wzajemne skomplikowane relacje, stawiając jednocześnie pytanie, jak para żydowskich lesbijek zdołała przetrwać w Europie czasy nazizmu. Poświęca też wiele miejsca w książce twórczości Gertrudy Stein, szukając w niej klucza do zrozumienia niezwykłego życia pisarki.

Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=111

***

Michał Oleszczuk, Gorycz wygnania. kino Terence'a Daviesa, korporacja ha!art 2008

Twórczość brytyjskiego reżysera Terence’a Daviesa nie miała dotąd szansy, aby zaistnieć w Polsce. Tymczasem Davies, mimo skromnego ilościowo dorobku, od lat umacniał swą światową sławę najbardziej osobistego spośród twórców filmów autobiograficznych. Wyświechtana fraza o Prouście kina przylgnęła do niego na dobre i na złe. Na dobre, bo jest w dużej mierze prawdziwa; na złe, bo zamknęła lekturę Daviesa w wygodnej (lecz ciasnej) przegródce zarezerwowanej dla twórców nostalgicznych.

W tej książce staram się przybliżyć Czytelnikowi i Czytelniczce dzieło Daviesa w całym jego skomplikowaniu tematycznym i formalnym. Zajmuję się kwestiami kluczowymi dla Daviesowskiego bohatera (katolicyzmem, homoseksualizmem, pamięcią, wykluczeniem), a także szczególnym sposobem filmowego wypowiadania (autobiograficznym i głęboko intertekstualnym zarazem), jaki wypracował Davies w swoich utworach.
Michał Oleszczyk

Książka dostępna w większości księgarń internetowych.

O „Goryczy wygnania…” niebawem więcej na homikach.pl. Zapraszamy!

(mm+mt)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa