Plusem w Polsce jest KKKK

Mariusz Szczygieł, zapytany przez pewien czeski tygodnik, co mu się w Polsce podoba – ma problem z udzieleniem odpowiedzi. Nie chodzi bowiem o piękną przyrodę czy zróżnicowanie geograficzne naszego kraju – chodzi o rzeczy, które sobie jako współcześni Polacy wypracowaliśmy i z których możemy być zadowoleni, a nawet pochwalić się nimi za granicą.

Ustaliwszy w końcu osobistą listę trzech takich rzeczy i zaprosiwszy czytelników GW do nadsyłania własnych propozycji, Szczygieł przedstawia swoje kandydatury. I wśród nich, obok portalu Nasza-klasa i ogrodu na dachu BUW-u wymienia książkę-przedsięwzięcie: „Kiedy kobieta kocha kobietę…” Alicji Długołęckiej i Agaty Engel-Bernatowicz. Jeśli odkryłbym, że jestem lesbijką, to dzięki temu projektowi mógłbym dostać coś, co trudno przecenić: kompendium wszelkiej wiedzy na ten temat. Pierwsza miłość, tworzenie związku, odkrywanie ciała, lesbijki matki, kiedy boli dusza, trening seksualny, a nawet lesbijki niepełnosprawne – to tylko ułamek tematów, o których piszą autorki. Nowoczesne, mądre i gdybym nie umiał z nikim porozmawiać na temat swojej odmienności, to ta książka zastąpiłaby mi kogoś bliskiego i przyniosła ulgę.

Zestawienie interesujące, wymienienie KKKK – odważne. W pełni zgadzamy się z panem Szczygłem, że książka ta jest przełomowa – przełomowa zapewne głównie dla samych lesbijek, szczególnie tych zagubionych i poszukujących, ale też przełomowa dla naszego dyskursu publicznego – bo nagle okazuje się, że można głośno i otwarcie mówić o rzeczach, które zdaniem wielu należy „robić w domu po kryjomu”. A tu jeszcze dziennikarz poczytnej gazety, kształtującej opinie wielu Polaków, mówi o niej w superlatywach – co prawda jako o książce dla niszy, co jest być może zawężeniem jej znaczenia, ale… Dzięki takie wzmiance wiedza do niej dotrze do większego zakresu odbiorców, niż dzięki zwykłemu marketingowi.

Panu Szczygłowi – z serca dziękujemy!

A o akcji pana Szczygła „Polska z plusem” można poczytać tutaj.

(sass)

2 komentarzy do:Plusem w Polsce jest KKKK

 • marcin

  [Re: Plusem w Polsce jest KKKK]

  A co by polecił pan Szczygieł, gdyby odkrył, że jest gejem? Że tak złośliwie zapytam…

 • sebastian

  [Re: Plusem w Polsce jest KKKK]

  Nie ma co się wzyłośliwiać, w końcu jako pierwszy w latach 80 pisał o gejach w polskiej oficjalnej prasie, w takim tygodniku „na przełaj”, zawsze jakoś afirmująco. Miałem z nim pozytywne skojarzenia, jako z fajnym, otwartym facetem. No i ta książka jego ostatnia – the best.
  W tym, że stawia na KKKK jest coś zaskakujacego i myślę, że to, że to nie była propozycja oczywista do plebiscytu jest super.
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa