- homiki.pl - http://homiki.pl -

['] 3 rocznica stracenia dwóch gejów w Iranie

Trzy lata temu zamieściliśmy niusa o takiej treści:

19 lipca br. w irańskim mieście Mashhad powieszono dwóch chłopców, którzy skazani zostali za uprawnianie seksu homoseksualnego. Iran stosuje w tego typu sprawach islamskie prawo szariatu, które przewiduje karę śmierci. Informację o powieszeniu chłopców podała Irańska Studencka Agencja Prasowa (ISNA).
Z niepełnych relacji prasowych wiadomo, iż jeden z chłopców miał 18 lat, a drugi był poniżej 18 roku życia. Agencje podają tylko inicjały ich imion – M.A. oraz A.M.
Przed wykonaniem wyroku, chłopcy przetrzymywani byli przez 14 miesięcy w więzieniu, gdzie poddawano ich torturom.
Według obowiązującego w Iranie prawa karę śmierci przez powieszenie stosuje się już wobec dziewięcioletnich dziewczynek oraz piętnastoletnich chłopców.

Całość tekstu tutaj [1]. Zobacz także hasło w polskiej wikipedii [2].

[']['][']

***

Tymczasem protesty całego świata na nic się nie zdały. Jak donosi Die Zeit (przedruk za kobieta.gazeta.pl [3]), nawet uważane za umiarkowanie konserwatywne państwa Bilskiego Wschodu zaostrzają prawo i kontrolę:

Największym niebezpieczeństwem, jakie grozi mniejszościom homoseksualnym na Bliskim Wschodzie, są represje ze strony państwa. W krajach islamskich jak Iran, Arabia Saudyjska czy Sudan miłość dwóch osób tej samej płci podlega karze śmierci. Iran zleca operacje homoseksualistów. Transseksualiści zaliczani są do „chorych”, ale nie muszą się obawiać, że zostaną skazani na śmierć. Muzułmańscy duchowni wydają odpowiednie fatwy, usprawiedliwiające państwową nagonkę na gejów i lesbijki. Liczne zakazy wprowadziły również mniej konserwatywne państwa, na przykład Maroko. Rzecznik rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich poleca stosować terapię hormonalną, w Palestynie funkcjonariusze policji wykorzystują zagmatwane regulacje prawne i bezkarnie pobierają od homoseksualistów haracze lub brutalnie ich gwałcą. Wyjątkiem jest Egipt, bo tamtejsze prawo nie zabrania odmiennej orientacji, jednak mniejszość homoseksualna skazana jest tam na jeszcze gorsze prześladowania niż gdzie indziej.

Niestety dotyczy to także Turcji, która przecież jest państwem świeckim:

Istambuł zdaje się być schronieniem dla mniejszości homoseksualnej, ale Levent Boran przyznaje, że tu także nie może czuć się do końca bezpiecznie. – Niektórzy policjanci bezczelnie wykorzystują naszą wrażliwość – mówi. W Turcji poza oficjalnie zarejestrowanymi domami publicznymi prostytucja jest zakazana, a policja często przeprowadza rewizje w domach homoseksualistów i szuka dowodów nielegalnego nierządu. Jeżeli znajdzie u kogoś więcej niż jedną prezerwatywę, zmusza do zapłacenia łapówki. Rządy Egiptu, Turcji i palestyńskiego Zachodniego Brzegu Jordanu opierają się na zlaicyzowanym systemie prawnym i zwalczają islamskich ekstremistów. Dlaczego więc świeccy urzędnicy na Bliskim Wschodzie prześladują homoseksualistów? Islam nie jest tu wystarczającym wyjaśnieniem.

Levent Boran obwinia między innymi turecką armię. – Wojsko twierdzi, że jesteśmy chorzy – mówi Levent. Homoseksualiści z reguły nie muszą odbywać służby, jednak przyjaciel Leventa został niedawno wezwany na komisję wojskową. – Wmawiali mu, że wygląda jak prawdziwy mężczyzna i że nie jest gejem – opowiada Levent. twierdzi też, że aby poniżać homoseksualistów, żołnierze szukają w męskim ciele żeńskich cech. Teraz z kolei chcą zdobyć zdjęcie, pokazujące przyjaciela Leventa podczas stosunku. Takie fotografie krążą już w internecie. Często to właśnie armia troszczy się o to, aby się ukazały i zyskały popularność.

Również laickie tureckie sądy robią wszystko, aby „ograniczyć” zjawisko homoseksualizmu. Pod koniec maja sąd w Istambule zdelegalizował chroniącą homoseksualistów organizację praw człowieka Lambda. Decyzję uzasadnił tym, że „działalnością na rzecz homoseksualistów organizacja podważa obyczaje i tradycję państwa”. Jakie są owe obyczaje i tradycje, można było się przekonać podczas procesu w jednym z stambulskich sądów. Oskarżonym był homoseksualista, który podczas stosunku zamordował swojego partnera. Zabójca prosił o złagodzenie kary, uzasadniając swą prośbę faktem, że uprawiając z partnerem seks, zawsze był stroną aktywną. Tym razem kochanek zaproponował jednorazową zmianę ról, czym uraził godność przyjaciela i ten poczuł się tak mocno zraniony, że w przypływie emocji pchnął partnera nożem kuchennym. Sędziowie uznali, że rozumieją ból sprawcy i zmniejszyli jego karę o jedną trzecią.

***

Nie pozostaje nic innego tylko reagować w miarę możliwości, choćby wysłać list pełen oburzenia do ambasad – a już na pewno nie zapominać o ofiarach homofobii.

(mt)