Zagranica: szok (na Węgrzech) i niespodzianka (w Europie)

Dwie bardzo ważne sprawy międzynarodowe.

1

Węgry: planowana na 5 lipca rokroczna demonstracja środowisk LGBTQ nie odbędzie się – jest zakazana przez policję pod pretekstem powodowania „utrudnień w ruchu”. Piętnaście organizacji pozarządowych organizujących wydarzenie jest w szoku i wyraża swą konsternację, podobnie, jak część polityków. Węgry to przecież państwo, które zalegalizowało związki partnerskie, wydaje się więc, iż są o wiele bardziej „do przodu”, niż my. A tu niespodzianka przypominająca hece z prezydentem Lechcem Kaczyńskim w Warszawie w 2005 i 2006 roku. Co się stało i jak my, LGBTQ z Polski, powinniśmy zareagować?

Pobieżny przegląd prasy daje kilka pierwszych wskazówek. Węgry pogrążają się w kryzysie ekonomicznym, a dokuczliwy backlash, który my zaznaliśmy w 2005 – 2007, chyba dopiero wyłazi na powierzchnię. Coraz bardziej popularne są partie skrajnie prawicowe, populkistyczne i dziwne ruchy okołoreligijne, przypominające jeden z naszych medialnych koncernów. Słowem, Węgry to miejsce o wiele bardziej skomplikowane, niż można by sądzić.

Dodatkowo rok temu budapesztańska parada, idąca przecież bardzo nieskomplikowaną trasą, bo zupełnie prosto szeroką, główną ulicą miasta, skończyła się we krwi. Demonstranci zostali zaatakowani przez rozmaite grupy „obrońców węgierskości”, a reakcja policji – wedle obserwacji, jedynie przyczyniła się do eskalacji przemocy. Zdjęcie zakrwawionej węgierskiej pary gejów czekających na pomoc po zajściach obiegło świat i doczekało się nawet nagrody na World Press Photo. Czyżby policja w Budapeszcie po prostu nie chciała po raz kolejny ochraniać pedalstwa? Takim tropem idą media LGBT.

2

Tymczasem tak samo nieoczekiwanie Unia Europejska wraca do pomysłu zakazania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną poprzez dyrektywę. Na początku roku pomysł szerokiej dyrektywy antydyskryminacyjnej upadł za sprawą sprzeciwu Niemiec i Czech (co też jest ciekawe – poszło o kasę, a nie ideologię). Zamiast miała pojawić się „mała” dyrektywa dotycząca tylko dyskryminacji ze względu na stan zdrowia i niepełnosprawność. Tymczasem, jak jeszcze bardzo nieoficjalnie podają NGOsy LGBT, komisarz Barroso w ostatniej chwili dopisał orientację seksualną do tej właśnie „małej dyrektywy” o zdrowiu. Dlaczego? Czyżby skuteczne rzecznictwo naszych organizacji? Na pewno też, ale jest też inny trop: postawa parlamentu europejskiego, w którym większość europosłów bardzo zabiegało o „naszą dyrektywę”. Za wcześnie jeszcze by wyrokować, jak to się skończy i jakie będą skutki dla nas – lesbijek, gejów i przyjaciół w Polsce. Niewątpliwie jednak „sprawy” idą w bardzo dobrym kierunku!

(mm)

Zobacz w linku spotkanie w poniedziałek w Warszawie na temat dyrektywy!

[15.06: po dwudniowych negocjacjach parada w Budapeszcie uzyskała zgodę na przemarsz po pierwotnie planowanej trasie. Przecież wyrok Bączkowski i inni vs. Polska wyraźnie stanowi, iż prawo do demonstracji jest nadrzędne wobec woli czy wygody polityków i stróżów porządku. Zapraszamy w lipcu do Budapesztu!]

3 komentarzy do:Zagranica: szok (na Węgrzech) i niespodzianka (w Europie)

 • Ariel

  [Re: Zagranica: szok (na Węgrzech) i niespodzianka (w Europie)]

  Lance do boju!
  Szable w dłoń!
  Katolika goń, goń, goń!!

 • Fibius

  [Re: Zagranica: szok (na Węgrzech) i niespodzianka (w Europie)]

  o wydarzeniach na węgierskiej paradzie dowiedziałem się dopiero z tego artykułu … paranoja … to już u nas parada w tym roku była bardziej bezpieczna bo ‚prawdziwych obrońców polskości’ była garstka, czyżby się wykruszają?

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Zagranica: szok (na Węgrzech) i niespodzianka (w Europie)]

  „Dyrektywa pozioma o zakazie dyskrymiancji mniejszości seksualnych w zakresie dostępu do dóbr i usług ” jest jak na razie największym sukcesem grupy Rainbow Rose którą reprezentuję w Polsce.
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa