…trzecia strona medalu

Homiki.pl, ale także innastrona.pl oraz blog abiekt.blogspot.com (tam nagranie audio) relacjonowały spotkanie, jakie odbyło się 13 czerwca w siedzibie KPH. Dostojni goście – działacze ruchu LGBTQ wraz z przyjaciółmi rozmawiali o strategii i przyszłości. Niestety – data: piątek trzynastego niekoniecznie okazała się szczęśliwa.

Oto serwis gaylife.pl ogłasza, że Robert Biedroń „zniesławił jednego z pionierów polskiego ruchu homoseksualnego, a także podstawy zachodniej wiary w religijną tolerancję.” Chodzi o Szymona Niemca, którego Fundacja, Przyjaciele Szymona, wydaje oświadczenie: „Mamy szczerą nadzieję, że pan Biedroń przeprosi za swój niewłaściwy komentarz pana Niemca, który jest bezdyskusyjnie wizjonerem, który walczył – na długo przed nim – i zamierza walczyć dalej – o prawa mniejszości seksualnych i innych w Polsce. Szymon jest dedykowanym pionierem i nie potrzebuje potwierdzenia swoich osiągnięć przez „profesjonalnych gejów” którzy przyszli długo po nim.”. Redakcja gaylife.pl dodaje: „Komentarz pana Roberta Biedronia powinien być odrzucony i potępiony przez bez względu wszystkich obywateli demokratycznych krajów, który walczyli lub walczą o wolność.” Więcej, doczekaliśmy się interwencji z zewnątrz. Wielebna, Starsza Diane Fisher, Biskup Metropolitan Community Churches in Central and Eastern Europe przysyła list publikowany w gejowskich serwisach. Pisze m.in. „Z prawdziwym smutkiem przeczytałam komentarze pana Roberta Biedronia na temat Szymona Niemca. W momencie, w którym gejowska, lesbijska, biseksualna i transgenderowa społeczność podlega opresji z rąk rządu i Kościoła Rzymsko Katolickiego zupełnie niezrozumiałe i całkowicie niepotrzebne są próby szykanowania ludzi ze środowiska LGBT. Oświadczenia pana Biedronia dają broń do ręki rządowi i kościołowi by utwierdzić stereotypy o podzielonym i niezorganizowanym środowisku gejowskim, które nie potrafi zjednoczyć się przeciwko opresji. Takie akcje utrwalają wiarę w to, że ruch LGBT nie powinien być traktowany serio i podkopują krytyczną pracę przeciwstawiania się opresji.” Więcej, 27 czerwca o sprawie napisała Rzeczpospolita a Awantura wśród polskich działaczy gejowskich stała się newsem dnia w serwisach internetowych.

zobacz tu:
gaylife: pierwszy tekst
gaylife: wielebna Fisher
polgej.pl cytuje Rzeczpospolitą
news dnia na Interii

…ale o co chodzi…?

Wróćmy do dyskusji z 13 czerwca. To podczas niej doszło do rzekomego znieważenia Szymona Niemca. Odnoszę jednak wrażenie, iż nikomu z oburzonych nie zechciało się wczytać w zapis owej, przecież niezmiernie ciekawej debaty. Hm, dobrze, streśćmy. Otóż wcześniej wypowiadała się Agnieszka Graff. Zastanawiała się – zgodnie z tematem dyskusji – nad strategią ruchu LGBTQ. Czy bieżące działania nie są może zbyt mało radykalne? Czym jest radykalizm? Co sprawia, że (duża) część gejów, lesbijek i innych BTQ(etc) nie odczuwa więzi z „ruchem”? Czy boją się radykalizmu, a może osobistego ujawnienia? Kontynuował Robert Biedroń, wypowiadając się „z punktu widzenia praktyka” [działacza ruchu]. Jak walczyć o nasze sprawy, jednocześnie nie narażając się na odrzucenie? Czy być radykalnym, jak zachodnia organizacja Act Up, a może pokazywać, że „jesteśmy częścią tego społeczeństwa”? I tu wkracza przykład Szymona Niemca, który to przykład Robert Biedroń zasugerował mi wcześniej (stąd moje nazwisko hula w cytatach i po serwisach). Szymon Niemiec, dawniej mainstreamowy działacz LGBTQ i dyżurny gej w telewizji, nagle zniknął. Nie pojawia się też prowadzona przez niego dawniej organizacja ILGCN – Polska. Pomimo niewątpliwych zasług dla sprawy znalazł się nagle na marginesie ruchu. A może nawet poza? Biedroń podał przykład jego zaangażowania religijnego. Fakt, Szymon Niemiec został diakonem, na paradach równości pojawia się w koloratce i z Biblią w ręku. Nie rozumiem, dlaczego stwierdzenie tego faktu odebrano jako zniesławienie podstawy zachodniej wiary w religijną tolerancję. Czyż nie można komentować tak niecodziennego ruchu, jak zostanie duchownym? A może nie o to chodzi, może nie warto czytać ze zrozumieniem? Zniknięcie Szymona Niemca może nie jest przypadkowe i słusznie wywołało zaciekawienie Anny Laszuk. „Środowisko” jakoś się o Niemca nie upomina. Możliwe, że rzeczywiście go odrzuciło, Szymona Niemca, pioniera ruchu i twórcy warszawskich Parad Równości, a jednocześnie duchownego, polityka Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA, propagatora świeckich pogrzebów, twórcy stron rozrywkowych i erotycznych zdjęć, osoby, która autobiografię wydaje w wieku trzydziestu lat.

Zastanawiające i smutne, że media ogólnopolskie dowiadują się o naszych sprawach w kontekście wojenki torebkowej, a nie czegoś naprawdę istotnego. Debata 13 czerwca była wydarzeniem ważnym. Wierzę, iż jeszcze niejeden raz przyjdzie nam dyskutować o naszych sprawach. To podczas takiej rozmowy jest czas, by zastanowić się co z tym ruchem, co z tym Biedroniem, co z tym Niemcem, co z tą Polską.

(Michał Minałto)

*****

Brawa dla Szymona Niemca! Udało ci się znowu zabłysnąć, tym razem w roli męczennika wiary. Pisze o tobie dziennik ogólnopolski, interia.pl, TVN24. Dobra robota. Odnoszę jednak wrażenie, że będąc diakonem, antyklerykałem, (tu wyliczanka Michała + powyżej) …. można łatwo się stać ofiarą co najmniej pobłażliwego uśmiechu.

Brawo Robercie Biedroniu! Wprawdzie ty jesteś prawdziwą ofiarą tej afery, ale w końcu musisz przyznać, że jesteś celebrytem. Takim samym jak Doda, Paris Hilton czy Pudzian. I że wszystko, co mówisz może zostać obrócone przeciwko tobie, nawet jeśli intencje były szczere, jedynie słowa nieudacznie dobrane.

Brawa dla dziennika „Rzeczpospolita”! Jak widać, homożercy nie śpią i wykorzystują każdy pretekst na pokazanie, że gejów i lesbijek nie należy szanować, bo po prostu nie są tego warci.

No i na koniec brawa dla dzielnej Pani Biskup z Rumunii! Jej Świątobliwości kazanie skierowane do Roberta Biedronia wzruszyło nasze sumienie, zwłaszcza, że w tekście pojawiły się też (znikąd) prawa kobiet oraz Adolf Hitler jako przestroga! Dobra robota!

A co my, szare lesby i pedały mamy z tej historii? Obrzydzenie? Zniechęcenie? Niesmak? Drodzy Panowie, jak się bijecie, róbcie to w cieniu darkroomow, nie przynoście obciachu naszej społeczności. I umiejcie się śmiać także z samych siebie.

(Piotr Bukowski)

*********

dalsze wieści:

Kampania Przeciw homofobii wydała oświadczenie (pełen tekst w tym linku), w którym czytamy:

„Z przykrością obserwujemy doniesienia medialne przekazane przez portal Gaylife.pl oraz dziennik Rzeczpospolita w sprawie rzekomo wypowiedzianych opinii prezesa Kampanii Przeciw Homofobii, Roberta Biedronia, wobec Szymona Niemca, prezesa Fundacji Przyjaciele Szymona.

Chcielibyśmy zdecydowanie podkreślić, że podane przez Gaylife.pl i Rzeczpospolitą informacje są nieprawdziwe. Podczas debaty, jaka miała miejsce 13 czerwca 2008 r. Robert Biedroń podkreślał odwagę Szymona Niemca w jego działalności, a także opisał swój pogląd widzenia na sposób traktowania Szymona Niemca przez część środowiska gejowsko-lesbijskiego. Była to ocena jak najbardziej chwaląca odwagę i poświęcenie Szymona Niemca i jego wkład w rozwój ruchu gejowsko-lesbijskiego.

Zarówno portal Gaylife.pl, jak i dziennikarz Rzeczpospolitej mieli możliwość weryfikacji tych słów poprzez odsłuchanie zapisu dźwiękowego oraz skryptu ze spotkania przed publikacją ich tekstów. Dostępne są one bowiem na kilku portalach (m.in. www.innastrona.pl i www.homiki.pl.) Nie zrobili jednak tego, co jest naruszeniem podstawowych zasad etyki dziennikarskiej.

Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, iż Zarząd Kampanii Przeciw Homofobii wielokrotnie zwracał uwagę na nierzetelność informacji przekazywanych przez portal Gaylife.pl apelując o umieszczenie sprostowań. Niestety, takie sprostowania nigdy się nie pojawiły na portalu. Dlatego, Zarząd KPH zdecydował się przekazać sprawę publicznego naruszania dobrego imienia Kampanii Przeciw Homofobii przez portal Gaylife.pl na drogę sądową.”

(tekst w wersji, w jakiej opublikowany został na kampania.org.pl)

24 komentarzy do:…trzecia strona medalu

 • Ewa

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Panowie ci przynoszą nam coraz większy obciach. Coraz trudniej znaleźć lesbijkę czy geja, lubiących takich przedstawicieli.

  Ale skąd wie o tym Rzeczpospolita? Musiała się jakoś dowiedzieć o tej kłótni…

  Szkoda, ze żadna dziewczyna tak często się nie okazuje w tv jak panowie Biedroń i Niemiec.

 • antoś

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  to jest jakiś koszmar.
  co to są za brednie – to, co napisał gaylife? którędy biedroń obraził kogokolwiek tamtą wypowiedzią? czy to znaczy, że o szymonie niemcu można mówić tylko w superlatywach, inaczej jest to obraza?? kim jest starsza wielebna i dlaczego mówi o hitlerze?? to jest jakiś czarny kabaret!!
  i dlaczego temat podchwyciła rzepa i tvn24??? ja tego nie rozumiem!

 • Arek

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Chciałoby się wiele napisać, ale skoda słów. Ograniczę się tylko do stwierdzenia, że

  Oni wszytscy są siebie warci!

  Acz z chęcią bym już im podziękował tak jak Kaczorom.

 • arri

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Problem w tym, że geje i lesbijki w Polsce nie mają Twarzy. Ile osób homoseksualnych wymieni z nazwiska przeciętny Kowalski? Wiadomo, że działa efekt projekcji cech widocznego przedstawiciela grupy na całą grupę. To dlatego tak ważne, aby Ci z nas, którzy dorwą się medialnego megafonu, nie mówili tylko za siebie, ale mieli świadomość, że stają się Twarzą całej grupy. Brakuje nam mile kojarzących się, sympatycznych wizerunków w polskiej kulturze popularnej, w polityce.. Celebryci – ujawnijcie się! Macie szansę spowodować naprawdę dużą zmianę!

 • ja

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Otóż geje i lesbijki mają twarz, zwłaszcza dzisiaj – Jacka Adlera i Szymona Niemca. Który portal jest najgłośniejszy w mediach? Nie innastrona, nie kobietykobietom, nie homiki, nie gejowo, a gaylife staje sie glownym polskim opiniotworczym portalem, skoro tak ochoczo opiniotwórcza niby Rzeczpospolita go cytuje. Oczywiście z wiadomych powodów. Myślałem, że pani Najfeld postawiła kropkę nad i, ale nie. Okazuje się, że chłopcy się rozkręcają. I co wy na to?

  Ta cała akcja jest wyssana z palca. Czytałem debatę, nie uważam, że gra jest warta świeczki. Czy Szymon Niemiec nie może zadzwonić do Biedronia i zwyczajnie pogadać? Musi od razu trąbić na całą Polskę jaki to pokrzywdzony jest? Uważam, że nie musi. Bo Biedroń wcale nie wypowiedział się negatywnie. Strasznie mnie to wkurzyło.

 • Ewa

  [do ja]

  Musi!
  Bo inaczej GL nie zwiększyłby oglądalność.

  ADLER zwiększa sobie oglądalność NASZYM KOSZTEM! :(

 • teddy

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Ja pierniczę…. Przecież Biedron nie powiedział niczego, co byłoby obraźliwe wobec Niemca.. nic z tego nie rozumiem… Mam niestety wrażenie, że Adler ze swoim Gaylifem tylko czeka na jakąś sposobność, żeby dowalić KPH, a Niemiec padł jego ofiarą – po prostu został zmanipulowany…
  Przykre to, przykre…. A co najgorsze, wszystkie swoje żale urażony Niemiec i przebiegły Adler wysyłają do ogólnopolskich mediów. Rzepa tylko przecież czeka, żeby obśmiać LGBT w Polsce…
  szkoda, że takie marne motywacje przyswiecają tym dwóm Panom…

 • aska

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  kurde! Przecież byłam na tej debacie i nic obraźliwego pod adresem Szymona nie słyszałam! To wszystko jest zmyślone!

 • loth

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Dajcie spokój temu Biedroniowi! Co za durny portal z tego gaylife.pl….. sytuacja dla mnie po prostu żenująca, powodująca niesmak. Sami pod sobą dołki kopiemy, przecież tam nie padło nic złego pod adresem Sz. Niemc!?

 • Marcin

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Biedroń jest wyjątkowo nieprzyjemnym typkiem, od lat bierze kasę z Unii na walkę z homofobią, a nie widac z tego efektów. Dobrze, ze choc Gaylife.pl się go nie boi i pisze o tym!

 • anka zet

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  to jest ta „piaskownica”, z której „działacze LGBTQI jakoś nie chcą wychodzić. :(
  Sprawa nie jest warta afery, deklaracji, oświadczeń itd…

  Zadam pytanie: Dlaczego znowu sprawa bez lesbijek?

  I nie wiem, czy to powód do radości, czy do smutku?

  Jak myślicie?

  Serdecznie Państwa pozdrawiam.

 • Itchy

  []

  Czy to taka Twoja mala insynuacja dotyczaca podobienstw mozgow gejow i hetero kobiet ?
  Lesbijki maja mozgi podobne do hetero mezczyzn. Czy aby to taki powod do dumy ?
  Z „piaskownica” to sie z Toba zgodze, choc taki poziom reprezentuje takze wiekszosc polskich politykow (heteroseksualnych ?)

 • ja2

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Z artykułu z dzisiejszego Dziennika, bardzo ogólnikowego, wychodzi na to, że geje w Polsce maja kupe kasy, bo Unia taka hojna… Zresztą nie ważne czy to Rzepa czy Dziennik, ważne by podali nazwę strony GL bez błędu…

  Poza tym, sorry, ja takiej twarzy środowiska, co to świeciła w ręku Najfeld na wydruku, mieć nie chcę!
  Cieszę się na proces, mam nadzieję, że Pan A po tej twarzy właśnie dostanie (pamiętam nagonkę na Biedronia na GL). Wciąż nie pojmuje jak łatwo stał się czołowym działaczem. Pytanie tylko, co A i N będą mieli z tego, że zdyskredytują Biedronia? Ok, mogą przejąć jego miejsce jako nadwornego geja w telewizji, ale czy naprawdę takich reprezentantów mieć chcecie? Ja nie chcę, chociaż dobrze, że mogę o tym napisać tutaj.

 • Mirek_Kolasa

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Czytam Twój tekst, Michale i… śmieję się w głos co najmniej z kilku powodów.

  Miałem okazję czytać autobiografię Szymona Niemca i napisałem tekst, w którym stwierdziłem, że książka ta to ‚produkt książkopodobny” itd. Była to recenzja, a więc wyrażenie mojego własnego, a więc subiektywnego poglądu dotyczącego tego „dzieła”. Jakiś czas potem doszły mnie słuchy, że Niemiec przez jakiegoś francuskiego prawnika żąda od portalu przeprosin, a moje stwierdzenia (wspomnę, że język był ostry, ale nie wulgarny) godzą w dobra osobiste i pociągną za sobą kroki prawne ze strony wydawcy, czy kogoś tam – już nie pamiętam.
  Po tej sytuacji utwierdziłem się w przekonaniu, że Szymon to pieniacz, w dodatku, nie mający zdrowego podejścia do siebie, do tego co robi. Zaznaczyć również muszę, że nie negowałem jego wkładu w spieranie, ba, odważne lobbowanie na rzecz „środowiska”. Przez pryzmat działania tego Pana, jeśli chodzi o „Tęczowego kolibra na tyłku”, śmiech mnie jednak ogarnia, mianowicie, dowiaduję się, że za Niemcem murem stoi Fundacja Przyjaciele Szymona. Rzepa pisze o oświadczeniu członków Rady Fundacji i przytacza słowa pana N.: - Nie będę go [Roberta Biedronia - przyp. red.] atakował, chociaż on przy każdej okazji stara się mnie ośmieszyć. To żenujące.
  Wszedłem na stronę owej Fundacji i, niestety, nie znalazłem ani słowa na temat członków Rady, jedynie info o tym, że to Niemiec jest Prezesem Zarządu, a niejaki Lee Andrew Cavitt to przewodniczący Rady Fundacji. W tej sytuacji i, przyglądając się stylowi owej odezwy w obronie Pana N. śmiem twierdzić, że została napisana przez…

  Widzę również, że ktoś tu jest wyczulony na słowo „wykluczenie”, co nie ma nic wspólnego z obrażaniem kogokolwiek. Sprawa jest rozdmuchana do niebotycznych rozmiarów.

  Ze smutkiem można by odnotować, że na spotkaniu dotyczącym przyszłości ruchu LGBT jednak Niemca nie było. Pojawił się Biedroń i po prostu zabrał głos w dyskusji. I tyle.

 • Marcin

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Spotkanie organizował Biedroń jako KPH i nie zaprosił na nie Niemca. Dlatego Niemca nie było.

 • prowincjusz

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi.

  Nie chodzi o Niemca. Nie chodzi o Biedronia. Chodzi, o to, że Rydzyk pedalskich mediów zrobi wszystko (słownie: WSZYSTKO), żeby znowu móc się gdzieś pojawić w charakterystycznej koszulce, albo żeby nazwa z niej znalazła się na stronach, które mają olądalność.

 • kiosk

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Spotkanie 13 czerwca organizowala Krytyka Polityczna wraz z KPH – spotkanie było otwarte, nikt do nikogo nie wysyłał zaproszeń, każdy kto chciał, mógł przyjść…

 • aGusia

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Jak dlugo w tej sprawie bedziecie milczec? Dlaczego nikt nie stanie w obronie KPH i Biedronia? Przeciez to co robi z nim Niemiec i Adler to jedna wielka parodia. Dlaczego Lambda milczy? Dlaczego nikt nie powie, ze to jakas paranoja?! Uwazam, ze nalezy sie KPH i Biedroniowi teraz wsparcie a nie przedstawianie tego jak wojny torebkowej. Odwagi!

 • prowincjusz

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Bo dyskusja z niektórymi jest jak zapasy ze świnią w błocie.

  Ty sie upaprzesz, a świnia to lubi.

 • zosia

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  spotkania nie organizował biedroń tylko mariusz kurc. biedroń a raczej kph użyczył salę.

 • Mirek_Kolasa

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Wypowiedzi kolejnych internautów potwierdzają tylko moje przypuszczenia…

  Skandal i paranoja. Cóż, widać, że niektórzy działacz i właściciele portali to przypadki niezdiagnozowane. A szkoda…

 • Jacek

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  Spotkania nie organizował Biedroń hehe, KPH użyczyła salę. Przeciez Biedroń zawsze tak robi jesli nie chce, żeby go złapali za rękę: to nie on, tylko ktos inny, on tylko pomaga. Jak organizował bankiet w Grand Hotelu w 2006 roku podczas Dni Równości czy przyjęcie z alkoholem na Ochocie na kilakset osób, to też „za pieniądze Niemców”, a on tylko pomagał zorganizować i wynając salę.

 • AdA

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  To wszystko jest niepowazne. Dlaczego Homiki przedstawiaja to jako wojne torebkowa? Przeciez Biedron jest atakowany, a nie on atakuje innych. Odrobine rzetelnosci! Robicie mu po prostu swinstwo tak go przedstawiajac.
  Po drugie – gdzie sa inne organizacje? Czy Lambda znow uda, ze jej nie ma i nie zajmie stanowiska? Zaraz zaczne zalowac, ze przekazalam im moj 1% podatku! Lambdo – odwagi!

 • morgiana

  [Re: ...trzecia strona medalu]

  i oni sie dziwią, że cała masa transów, queerowców i innych nie podpisuje sie pod ich działalnoscią rękami i nogami. Że podobno radykalizmu nam brakuje, tak? że tchórzymy? A moze zwyczajnie nie chce nam się wtrącać w dziecinadę.
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa