- homiki.pl - http://homiki.pl -

Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?

Polska lewica zbiera potrójne baty, za „komunę”, za skompromitowane SLD oraz za cały projekt zgnilizny moralnej, którą uosabiamy m.in. my. Tutaj mam na myśli obiegowe opinie.

Chętniej też zerkamy na strony homofobicznych organizacji prawicowych czy narodowych, niż na nasze rodzime portale lewicowe. Przecież lewicowe organizacje są obecne podczas parad i manif: związek zawodowy Sierpień 80 (manify), Pracownicza Demokracja, SMS, Zieloni 2004 czy środowisko Krytyki Politycznej. Nie wspominam o quasi-lewicy parlamentarnej, z wiadomych względów.

Jak pisaliśmy w relacji z Parady Równości, pierwszy raz na transparentach Pracowniczej Demokracji pojawiły się lewicowe hasła w odniesieniu do osób homoseksualnych, np. „równość seksualna = równość ekonomiczna”. To jest jakiś przełom.

Tymczasem na portalu Lewica.pl pod informacją na temat parady pojawiła się ciekawa dyskusja. Jak nas widza lewicowcy. Oto wybrane wypowiedzi, być może przejaskrawiliśmy kontekst, możesz więc przeczytać całą dyskusję tutaj [1] (zachowujemy pisownię oryginalną, wyboldowanie od redakcji):

guevarysta: Czy ktoś z wasz słyszał o marszach bezrobotnych,marszach bezdomnych, wiecach pro choice w sprawie aborcji,marszach niepełnosprawnych.Tak odbywają się takie ale nasza koncesjonowana [pseudo]lewica i feministki z modnych klubów tam nie pojawi się,również dla mediów to nie jest trendy.A przecież co jakiś czas mamy informacje o prawdziwych prześladowaniach tych grup [np.niepełnosprawnych] przez jakiś ogolonych przypałów,o dyskryminacji prawdziwej, a nie to ze właściciel homogalerii z mercem i willą nie moze wziąć „slubu”,troche proporcji to ze nie ma w Polsce akceptacji to nie znaczy prześladowań.

Marek: A widziales kiedys geja-robotnika?

czerwony93: Homo parady-nie dziękuje. Tak nie ma większych problemów,panowie z Krytyki Politycznej,alarm polska lewica murem za homosexualistami,na barykady o dofinansowanie operacji zmiany płci.Niech ludzie grzebią po smietnikach,niech dzieci chodza głodne, DUCH LE MADAME krązy nad Polską

bury: Promowanie takich zagadnień to jedna z taktyk walki burżuazji. Najkrócej mówiąc chodzi o to, by lewica kojarzyła się z obroną nie bezrobotnych czy bezdomnych, lecz… gejów. Tym samym, by nie miała zwolenników. Ale z drugiej strony te rozmaite i jakże wieloplanowe wysiłki „elit” świadczą jednak o strachu przed socjalizem. Oni najwyraźniej mają się czego bać.

[potem pojawia się przerywnik na temat świetnie sytuowanych gejów w Wielkiej Brytanii, zarabiających 40% więcej niż heterycy]

ABCD: Na serio, mediom się podobała Parada Równości? A ja myślałem, ze w mediach panuje hegemoniczny dyskurs prawicy. Dyskurs ten prześladuje gejów i pozostałe grupy LGBT, bo też opiera się na heteronormatywności.

Getzz: Naprawdę homoseksualizm nie ma nic wspólnego z dochodami i prestiżowymi zawodami..To orientacja seksualna, a nie moda bogaczy z dużych miast! Tak ciężko to zrozumieć? Z tego co wiem to Che Guevara też tego nie rozumiał i uważał, że homoseksualizm to rozrywka bogaczy, którzy mają za dużo pieniędzy i czasu, a za mało pracy i obowiązków. Ale zauważcie, że czasy się troche zmieniły.
No tak, ale udawająca lewicowców „wspólczująca konserwa” jest przekonana, że spraw światopoglądowych i socjalnych łączyć po prostu nie wolno. Nie wolno!!!(żałosne)
A co do imprezy to wyszła po prostu głupio…No i jescze te SMSy, FMS i zbrodniarze wojenni od Boro. No i oczywiście sfrustrowane seksualnie prawiczki z ONR:)

Żeby była jasność – nie utożsamiamy poglądów osób komentujących z poglądami redaktorów i redaktorek portalu Lewica.pl czy innych lewicowych organizacji!

Nic tak nie rozpala debaty jakiejkolwiek w tym kraju, gdy w przestrzeni publicznej pojawia się gej (lesbijki są niewidoczne). Wiadomo, że panowie lewicowcy też wyrabiają normę społeczną, jeśli chodzi o seksizm i homofobię. Pewnie wśród gejów seksizm i klasizm też ma się dobrze, o wewnętrznej homofobii nie wspominając.

Jest więc nad czym się zastanawiać. Na pewno na łamach homików.pl pojawią się wkrótce kwestie miejsca osób LGBTQ w dyskursie lewicowym i odwrotnie. Może czas przestać zerkać w kierunku homofobicznej prawicy, a przyjrzeć się polskiej lewicy, nie tylko pod kątem homofobii…

Na deser: artykuł Bartosza Machailcy o „Lewicy w sieci” z Przeglądu (2 czerwca 2008), który pojawił się na stronach Krytyki Politycznej. [2]

(mt)