Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?

Polska lewica zbiera potrójne baty, za „komunę”, za skompromitowane SLD oraz za cały projekt zgnilizny moralnej, którą uosabiamy m.in. my. Tutaj mam na myśli obiegowe opinie.

Chętniej też zerkamy na strony homofobicznych organizacji prawicowych czy narodowych, niż na nasze rodzime portale lewicowe. Przecież lewicowe organizacje są obecne podczas parad i manif: związek zawodowy Sierpień 80 (manify), Pracownicza Demokracja, SMS, Zieloni 2004 czy środowisko Krytyki Politycznej. Nie wspominam o quasi-lewicy parlamentarnej, z wiadomych względów.

Jak pisaliśmy w relacji z Parady Równości, pierwszy raz na transparentach Pracowniczej Demokracji pojawiły się lewicowe hasła w odniesieniu do osób homoseksualnych, np. „równość seksualna = równość ekonomiczna”. To jest jakiś przełom.

Tymczasem na portalu Lewica.pl pod informacją na temat parady pojawiła się ciekawa dyskusja. Jak nas widza lewicowcy. Oto wybrane wypowiedzi, być może przejaskrawiliśmy kontekst, możesz więc przeczytać całą dyskusję tutaj (zachowujemy pisownię oryginalną, wyboldowanie od redakcji):

guevarysta: Czy ktoś z wasz słyszał o marszach bezrobotnych,marszach bezdomnych, wiecach pro choice w sprawie aborcji,marszach niepełnosprawnych.Tak odbywają się takie ale nasza koncesjonowana [pseudo]lewica i feministki z modnych klubów tam nie pojawi się,również dla mediów to nie jest trendy.A przecież co jakiś czas mamy informacje o prawdziwych prześladowaniach tych grup [np.niepełnosprawnych] przez jakiś ogolonych przypałów,o dyskryminacji prawdziwej, a nie to ze właściciel homogalerii z mercem i willą nie moze wziąć „slubu”,troche proporcji to ze nie ma w Polsce akceptacji to nie znaczy prześladowań.

Marek: A widziales kiedys geja-robotnika?

czerwony93: Homo parady-nie dziękuje. Tak nie ma większych problemów,panowie z Krytyki Politycznej,alarm polska lewica murem za homosexualistami,na barykady o dofinansowanie operacji zmiany płci.Niech ludzie grzebią po smietnikach,niech dzieci chodza głodne, DUCH LE MADAME krązy nad Polską

bury: Promowanie takich zagadnień to jedna z taktyk walki burżuazji. Najkrócej mówiąc chodzi o to, by lewica kojarzyła się z obroną nie bezrobotnych czy bezdomnych, lecz… gejów. Tym samym, by nie miała zwolenników. Ale z drugiej strony te rozmaite i jakże wieloplanowe wysiłki „elit” świadczą jednak o strachu przed socjalizem. Oni najwyraźniej mają się czego bać.

[potem pojawia się przerywnik na temat świetnie sytuowanych gejów w Wielkiej Brytanii, zarabiających 40% więcej niż heterycy]

ABCD: Na serio, mediom się podobała Parada Równości? A ja myślałem, ze w mediach panuje hegemoniczny dyskurs prawicy. Dyskurs ten prześladuje gejów i pozostałe grupy LGBT, bo też opiera się na heteronormatywności.

Getzz: Naprawdę homoseksualizm nie ma nic wspólnego z dochodami i prestiżowymi zawodami..To orientacja seksualna, a nie moda bogaczy z dużych miast! Tak ciężko to zrozumieć? Z tego co wiem to Che Guevara też tego nie rozumiał i uważał, że homoseksualizm to rozrywka bogaczy, którzy mają za dużo pieniędzy i czasu, a za mało pracy i obowiązków. Ale zauważcie, że czasy się troche zmieniły.
No tak, ale udawająca lewicowców „wspólczująca konserwa” jest przekonana, że spraw światopoglądowych i socjalnych łączyć po prostu nie wolno. Nie wolno!!!(żałosne)
A co do imprezy to wyszła po prostu głupio…No i jescze te SMSy, FMS i zbrodniarze wojenni od Boro. No i oczywiście sfrustrowane seksualnie prawiczki z ONR:)

Żeby była jasność – nie utożsamiamy poglądów osób komentujących z poglądami redaktorów i redaktorek portalu Lewica.pl czy innych lewicowych organizacji!

Nic tak nie rozpala debaty jakiejkolwiek w tym kraju, gdy w przestrzeni publicznej pojawia się gej (lesbijki są niewidoczne). Wiadomo, że panowie lewicowcy też wyrabiają normę społeczną, jeśli chodzi o seksizm i homofobię. Pewnie wśród gejów seksizm i klasizm też ma się dobrze, o wewnętrznej homofobii nie wspominając.

Jest więc nad czym się zastanawiać. Na pewno na łamach homików.pl pojawią się wkrótce kwestie miejsca osób LGBTQ w dyskursie lewicowym i odwrotnie. Może czas przestać zerkać w kierunku homofobicznej prawicy, a przyjrzeć się polskiej lewicy, nie tylko pod kątem homofobii…

Na deser: artykuł Bartosza Machailcy o „Lewicy w sieci” z Przeglądu (2 czerwca 2008), który pojawił się na stronach Krytyki Politycznej.

(mt)

19 komentarzyGej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?

 • Jacek

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Tak… mezczyzna musi zarabiac…

 • Radosław Kozak

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Jesteście chyba chorzy na punkcie tej homofobii. Kto jak kto ale lewica, przynajmniej ta, z którą się utożsamiam zawsze walczy o równość i wolność. Nie potraficie tego zrozumieć? To, że niektórzy z lewicy uważają sprawy LGBT za drugorzędne i podstawą jest dla nich walka o prawa pracownicze i z biedą nie jest niczym złym.

  Nie sądzę, żeby, poza marginesem, jakakolwiek osoba z mojego środowiska odmawiała prawa do równego traktowania ze względu na orientację seksualną.

  Według mnie to właśnie was obchodzi jedynie problem własnego czubka nosa i sprawy własnych orientacji seksualnych, gdyż nigdy nie widziałem organizacji walczącej o równość dla LGBT na manifestacji chociażby w sprawie pacyfizmu, czy dyskryminacji ekonomicznej.

  Byłem na tegorocznej Paradzie Równości, poza marginesem, moje środowisko domaga się równego traktowania niezależnie od orientacji seksualnej. Jeżeli nie potraficie tego docenić to szukajcie poparcia w Kościele i grupach prawicowych.

 • Jacek

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  „…gdyż nigdy nie widziałem organizacji walczącej o równość dla LGBT na manifestacji chociażby w sprawie pacyfizmu, czy dyskryminacji ekonomicznej.”

  Zgadzam sie, niestety. Z tego samego powodu wkurza mnie na maxa reklama banku z udzialem T.Raczka, czy liberalno-globalistyczne wpisy niektorych kolegow.

  Nie mozna byc wolnym gejem, w spoleczenstwie zniewolonym ekonomicznie.

 • QUASIMODO

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Jest to smutne zważywszy że serce mam po lewej stronie a krew mam czerwoną i bronie co było DOBRE w PRL-u (tak tak) zawsze głosowałem na lewice pod rożnymi szyldami, nie patrzyłem na nazwę a ideowość. Uważam że współczesna Lewica powinna iść dwoma torami, socjalno bytowym, gospodarczym i drugim torem to obyczajowo emancypacyjnym, światopoglądowym , coś na wzór Hiszpanii. Miech żyje Zapatero, Allende, Kuroń. Gierek.

 • Marcin Teodorczyk/homiki

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Do Radosława Kozaka.
  Bardzo dobrze, że się wypowiedziałeś, tylko po co ta agresja?

  „Jesteście chyba chorzy na punkcie tej homofobii. Kto jak kto ale lewica, przynajmniej ta, z którą się utożsamiam zawsze walczy o równość i wolność. Nie potraficie tego zrozumieć?”

  Ja potrafię i jak widać powyżej niektórzy też potrafią. Poza tym też jest napisane, że doceniamy, podane są przykłady organizacji uczestniczących w ‚naszych’ iwentach, więc spokojnie i bez nerwów. A nius nie odnosi się do działań lewicowych organizacji, tylko do komentarzy czytelników, które przecież nie oddają poglądów redakcji portalu – to chyba oczywiste.

  „Jeżeli nie potraficie tego docenić to szukajcie poparcia w Kościele i grupach prawicowych.”

  Bardzo konstruktywna propozycja, nie ma co!

  Niniejszym dyskusję uważam za otwartą.

 • Jampol

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Młodzi Socjaliści to organizacja nowoczesnej lewicy, która łączy lewicowe postulaty ekonomiczne ze światopoglądowo-obyczajowymi. Platforma LGBT, która działa w MS, zorganizowała już kilka konferencji na temat równouprawnienia mniejszości seksualnych w Polsce, jak m.in. ostatnio – przed Paradą Równości – w Warszawie ( http://www.lewica.pl/?id=16612 ). Zapraszamy wszystkich gejów i lesbijki, do zasilania ruchu socjalistycznego!

 • L

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Lewica walczy o rownosc i wolnosc?

  Chyba taka z Harrisona Bergerona.

 • ktosik

  [Do L]

  Droga/i L! Oczywiście, że jak z Harrisona Bergerona. Jeżeli ktoś zachwala nam swoje idee podpisując się jako wielbiciel kubańskiego H. Himmlera, zagłuszającego rykiem silników samochodów odgłosy rozstrzeliwanych przez siebie tysięcy ludzi, to czego innego możemy się po nim spodziewać? Możemy tylko przypomnieć istniejący (na szczęście!) w polskim prawie art. 256, grożący karą za szerzenie zbrodniczych poglądów Hitlera, Goebbelsa, Stalina, Guevary i reszty tej hołoty.

 • Jacek

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  „Prezydent George W. Bush jest „wielkim fanem” Benedykta XVI – powiedziała szefowa protokołu Białego Domu Nancy Goodman Brinker.”

  „Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
  A prawdom kazać, by za drzwiami stały;
  Przedawać laury starym znajomościom,
  Mówiąc, że dziejów-rytm zgłuszą tymbały!

  – Nie trzeba stylu nastrajać ulicznie
  Ni Ewangelii brać przez rękawiczkę;
  Być zacnym – ckliwo, być podłym – praktycznie;

  Zapełniać próżnię-sensu przez potyczkę –
  I rejterować… lubo – heroicznie!…”

  Depleted uranium (DU) is uranium primarily composed of the isotope uranium-238 (U-238).

  Strajk górniczy z 1984 r. był najgroźniejszy, został on ogłoszony przez Narodowy Związek Górniczy (NUM, National Union of Mineworkers), którego przewodniczącym był Arthur Scargill.

  „Historia Polski, jak i każdego narodu nie jest idealna. Mieliśmy bohaterów, mieliśmy i hołotę, to jest zupełnie oczywiste. Po 1945 roku ta hołota zaczęła triumfować, socjalizm to był ustrój hołoty, dla hołoty, można powiedzieć.”

 • thomas

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Wolność i Równość – bez żądnej ideologii. Trzeba nauczyć się myśleć, nie możemy kierować się w życiu ideologią (którąkolwiek), każda ma w sobie coś dobrego, jak i każda ma w sobie coś złego- szkodliwego dla nas i NASZEGO ŚWIATA – matki ZIEMI

 • thomas

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Wolność i Równość – bez żądnej ideologii. Trzeba nauczyć się myśleć, nie możemy kierować się w życiu ideologią (którąkolwiek), każda ma w sobie coś dobrego, jak i każda ma w sobie coś złego- szkodliwego dla nas i NASZEGO ŚWIATA – matki ZIEMI

 • L

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Ja powiem tak – dajcie mi prawdziwa partie prawicowa, ktora 1) wprowadzi podatek liniowy, 2) skonczy z gnojeniem malych firm i pracodawcow, 3) ograniczy do minimum i podatki i socjal, 4) wprowadzi prawdziwy wolny rynek, 5) nie bedzie pieprzyc o etyce i moralnosci i wprowadzac zadnych ograniczen* na tym tle.

  Rowne szanse – tak. Rownosc przez wdeptywanie wszystkich w bloto – nie.

  * malzenstwa homo to nie jest przywilej, to ich brak jest ograniczeniem. Ich zakaz nie jest prawicowy, jest prawicowo-populistyczny. A prawica od prawicy populistycznej rozni sie tym co krzeslo od krzesla elektrycznego.

 • Jacek

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  L – spadaj do Taczerowej!

 • L

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  O „spadaniu” mozemy pogadac jak sie dorobisz wlasnej firmy, paru pracownikow, i stwierdzisz ze nagle oddajesz panstwu cztery razy wiekszy % niz kiedy zastanawiales sie czy starczy Ci na zarcie tylko po to zeby z Twojej pracy armia bezrobotnych z wyboru i innej patologii miala na wodke.

  Lewica = socjalizm = „dla wszystkich po rowno, dla wszystkich po g***”

  A jesli ktos jeszcze wierzy ze popluczyny po PZPRze wprowadza jakiekolwiek prawa dla homikow, to gratuluje optymizmu.

 • Jacek

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Sprobuj stworzyc firme z niczego, bez „zasobow ludzkich”, wody i powietrza – to wtedy porozmawiamy.

  Bo w jaki sposob sektor publiczny finansuje sektor prywatny w USA, a widzialna pięść – niewidzialna reke: to doskonale wiadomo. Wiadomo, w jaki sposob „socjalistyczna holota” wspiera wymuskanych i umundurowanych heroldow wolnosci i przyjaciol Benedykta nr 16.

  I nie imputuj mi, brunatny L., ze wiaze mnie cos z PZPR.

 • L

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Stworzylam firme „tylko” ze swojej wiedzy i inteligencji, wystarczy do rozmowy?

  Pisales wyzej: „Nie mozna byc wolnym gejem, w spoleczenstwie zniewolonym ekonomicznie. „

  Pare postow wyzej napisalam jakie warunki musi spelnic partia zeby uzyskac moje poparcie. Glownie – wlasnie – zapewnic wolnosc ekonomiczna. Ale najwyrazniej mamy zupelnie inne definicje „wolnosci ekonomicznej”, mozesz podac swoja?

 • Tanatos

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Jacek ty chyba powinieneś wyjść wreszcie na świeże powietrze. twoje poglądy podziela tylko mały procent ludzi zamkniętych w sobie. Ciekawy jestem czy w realu jesteś na tyle odważny by otworzyć usta.

 • Jacek

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Najzupelniej. Nie pisalem o „wolnosci ekonomicznej” rozumianej liberalnie, tylko od wolnosci od zniewolenia ekonomicznego.

  „…zamknietych w sobie…” zabawne. No coz, jedni sa z ducha Davos, inni z Porto Alegre. Oczywiscie sa i z ducha Allegro, jak zapewne moi przedmowcy.

  I prosze sie nie troszczyc zarowno o stopien mojego utlenowienia, jak i stan moich strun glosowych.

 • Meo Hav

  [Re: Gej – robotnik czy burżuj? Jak nas widzą lewicowcy?]

  Interesujące: zrozumienie dla tego, na czym polegają postulaty lewicowe w komentarzach po tym tekstem

  odpowiada mniej więcej zrozumieniu tego, na czym polegają prawa LGBT w cytowanych komentarzach z lewica.pl.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa