Festiwal Równości zakończony! Relacja

6 czerwca w Kinie Luna w ramach Festiwalu Równości wręczone zostały Hiacynty 2008. Sala wypełniona była publicznością, a gala przypominała rozdanie Oscarów [na skalę naszych możliwości]. Pomijamy brak czerwonego dywanu, ale miejmy nadzieję, że organizatorzy naprawią swój błąd podczas przyszłorocznego spotkania. Oczywiście wspominamy o tym żartobliwie, gdyż wydaje nam się, że każda z nagrodzonych osób zasłużyła na to, by poczuć się hollywoodzką gwiazdą. Walka z homofobią w Polsce to nie są przelewki. Laureaci i laureatki wykazują się odwagą i wyznaczają nowe standardy w życiu publicznym.

Tegoroczny Hiacynt 2008 powędrował do Piotra Pacewicza, redaktora Gazety Wyborczej, który w swoich artykułach promuje prowolnościowe postawy, zabiera głos nie tylko w sprawie osób homoseksualnych, ale także w sprawach kobiet do samostanowienia o sobie. W kategorii artystka roku, nagrodę otrzymała Reni Jusis. Właściwie wiadomo za co – jak stwierdził w swojej laudacji Robert Biedroń. Reni Jusis była jedną z pierwszych gwiazd, które poprały Paradę Równości. Dorota Wellman i Marcin Prokop, prowadzący program poranny w stacji TVN, odbierając (wirtualnie niestety) Hiacynta powiedzieli, że nie zrobili absolutnie nic, żeby zasłużyć na wyróżnienie ze strony środowisk LGBTQ. Owo „nicnierobienie” odnosiło się do tego, że osób homoseksualnych nie traktują jakoś szczególnie. Padło nawet słowo „normalność”, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wreszcie Stefania Grodzieńska, wielka osobowość, nagrodzona za całokształt. Jak napisała w liście (z powodu stanu zdrowia nie mogła się pojawić na gali) nigdy nie dzieliła osób na hetero i homo, a kochała i nienawidziła je ze względu na przymioty charakteru, a nie na orientację. Pani Stefania znana ze swojego niebanalnego poczucia humoru, tym razem nie zawiodła. Nie śmiemy przytaczać Jej wypowiedzi, by nie „spalić” pointy, ale mamy nadzieję, że Fundacja Równości opublikuje ten uroczy list na swoich stronach.

Marzanna Pogorzelska, nauczycielka z Kędzierzyna – Koźla (kliknij i poniżej i przypomnij sobie nius na ten temat), wystosowała list przeciw decyzjom i wypowiedziom Romana Giertycha. To wielka odwaga, by w czasach IV RP głośno przeciwstawiać sie władzy. Anglistka podziękowała swoim uczniom za odwagę i wsparcie.

Nie wręczono natomiast nagrody w kategorii polityka. Zgadnijcie dlaczego?…

Galę prowadziła Jolanta Fajkowska. Swoim występem urzekła nas Gaba Kulka (poszukajcie w sieci nagrań artystki, fantastyczna wokalistka) oraz zespół Mosquitoo.

Warto też dodać, że projekcja poprzedzająca wręczanie nagród to wyjątkowy rarytas – film eksperymentalny Jeana Geneta z 1950 roku pt. Pieśń miłości. To wielkie wydarzenie, zwłaszcza, że mieliśmy do czynienia z muzyką ilustrującą film wykonywaną na żywo przez Andre Mergenthalera.

Nie obyło się też bez wiadomości smutnych. Piotr Pacewicz powiedział, że z najświeższych badań OBOP-u wynika, że Polacy wciąż nie lubią osób homoseksualnych… Tym akcentem kończymy relację z gali wręczenia Hiacyntów 2008. Miejmy nadzieję, że dzięki postawie laureatów i ich naśladowców Polska stanie się bardziej tolerancyjnym krajem – oczywiście to frazes – ale medialno-społecznikowska reprezentacja opisana powyżej wskazuje, że jednak konsekwentnie coś się zaczyna zmieniać. Na lepsze.

laureatom i laureatkom Hiacyntów 2008 gratulujemy!

Do zobaczenia na Paradzie Równości!

Warszawskie kino Luna przy Marszałkowskiej całkowicie spedalone na czas festiwalu (i nie tylko?)

Stoisko książkowe – promocja homoseksualizmu poprzez słowo pisane.

Marzanna Pogorzelska, nauczyciela z Kędzierzyna – Koźla, odbiera Hiacynta 2008 z rąk Anny Laszuk, dziennikarki TOK FM i autorki książki „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!”

Piotr Pacewicz, dziennikarz Gazety Wyborczej, odbiera Hiacynta z rąk Tomasza Bączkowskiego

(mt + red.)

1 komentarz do: Festiwal Równości zakończony! Relacja

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa