Medialny follow-up: rewelacje Dziennika wyssane z palca

Szkoda czasu na powtarzanie informacji, podanych przez Dziennik. Same źródła, zapytane przez Gazetę Wyborczą oraz Inną Stronę, zadały kłam pomysłom publikowanym przez tę gazetę na pierwszej stronie.

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi wyraźnie powiedziała (Gazecie Wyborczej), że lekarz nie ma prawa zdyskwalifikować kandydata na dawcę tylko z powodu jego orientacji. Dodatkowe potwierdzenie uzyskała bezpośrednio od NCK innastrona.pl: Z oficjalnego pisma, jakie redakcja IS otrzymała od Narodowego Centrum Krwi, wynika, że proponowane zmiany nie zostały uwzględnione w nowym wydaniu przepisów. Co więcej, nie miały dotyczyć zakazu oddawania krwi przez homoseksualistów, a jedynie „wyjaśnić niejednoznaczne sformułowania [dot. grup podwyższonego ryzyka- przyp.red.], a także rozpocząć dyskusję wśród ekspertów jakie konkretnie zachowania seksualne powinny być dyskwalifikujące”. NCK przypomniało także, że zakaz oddawania krwi przez gejów stałby w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa- przede wszystkim z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2005 roku. Spowodowało ono „otwarcie” stacji krwiodawstwa także dla homoseksualistów, usuwając z kwestionariuszy krwiodawcy pytanie o zachowania homoseksualne..

Przeciwko powielaniu błędnych i niepotwierdzonych naukowo stereotypów na temat większego ryzyka zakażenia wśród osób homoseksualnych wypowiedziała się również Kierownik działu krwiodawców RCKiK w Warszawie Joanna Wojewoda: jeśli ktoś pozostawał w stałym związku homoseksualnym przez wiele lat, na pewno ryzyko jest żadne. Wypowiedź tę uzupełniają ważne słowa Beaty Zawady z Krajowego Centru ds. AIDS: w zeszłym roku do naszych stacji zgłosiło się 216 osób u których wykryto obecność wirusa. Połowa to były osoby homoseksualne. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w Polsce geje mają większą świadomość i częściej się badają. Szacujemy, że większość osób heteroseksualnych nie dopuszcza do siebie myśli, że mogli zostać zarażeni.

Robert Biedroń potwierdził słowa dyr. Patoły, oddając publicznie krew (po wypełnieniu kwestionariusza) i podkreślając, że jest honorowym krwiodawcą od 15 lat.

Na temat poziomu dziennikarskiego Dziennika – szkoda klawiatury.

(sass)

2 komentarzeMedialny follow-up: rewelacje Dziennika wyssane z palca

  • reksio

    [Re: Medialny follow-up: rewelacje Dziennika wyssane z palca]

    ale cel osiągnięto- po raz kolejny opluto homoseksualistów, przypomniano że są to „chorzy” ludzie, których nie warto traktować poważnie a najlepiej trzymać na dystans zaznaczając oczywiście ze to nie jest nietolerancja…

  • Jacek

    [Re: Medialny follow-up: rewelacje Dziennika wyssane z palca]

    Klamac, klamac, zawsze cos zostanie – to dewiza katolikow.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa