- homiki.pl - http://homiki.pl -

Piosenka to jest klinek na splinek

[1]

Często słyszymy o tzw. kulturze gejowskiej. Zaliczają się do niej wszystkie działania artystyczne, w których pojawia się temat gejowsko-lesbijski. Mamy więc filmy, gdzie króluje niepodzielnie Pedro Almodovar, książki, na czele z „Lubiewem” Michała Witkowskiego, spektakle teatralne, choć widziałem tylko jeden – „Darkroom” w teatrze Polonia Krystyny Jandy. Postanowiłem sprawdzić, jak z tematem mniejszości seksualnej radzą sobie piosenkarze, a raczej autorzy tekstów. Oto plon moich poszukiwań.

Okazuje się, że polscy artyści od bardzo dawna przemycają treści, które są niewygodne dla zwolenników jedynie słusznej opcji. Zmarły przed rokiem Mieczysław Wojnicki wylansował w latach 60-tych szlagier „Jabłuszko pełne snu”. W w/w utworze pewien kapral uciął sobie pogawędkę z owocem, które było cichym bohaterem (obok kartofli i innych płodów rolnych) debaty przedwyborczej Tusk-Kaczyński. Jabłuszko zaproponowało w piosence wojakowi zmożonemu alkoholem wzięcie rubinu i złota…

Po czym zaraz czmychnęło za jeziora i lasy
Nie dogonił go kapral, choć pogubił obcasy.

Czyżby pan w mundurze okazał się transwestytą?

W niewiele młodszym (1965 rok) przeboju Hanny Rek „Złoty pierścionek” mamy do czynienia z pornografią w czystej postaci, bo jak można wytłumaczyć dwuwiersz:

Modry Dunaj w takt walca płynął
I papuga ciągnęła mi?

Czy nie zahacza to również o zoofilię?

Istnieją piosenki, które podejmują wstydliwy temat długości męskości. Jan Wojak z zespołem Wawele stworzył piosenkę o parze zakochanych „Biały latawiec”, w której dopiero w ostatniej zwrotce wyrzuca z siebie to, o co naprawdę mu chodziło:

Będę twoim nadwornym krawcem
Centymetrem miłość wymierzę,

…sugerując, że miłość to uczucie piękne, ale obwarowane pewnymi warunkami.

Za pierwszy polski hymn lesbijski należy uznać „Augustowskie noce”. Można śmiało stwierdzić, że Maria Koterbska w zawoalowany sposób wyśpiewuje o tym, że nic nie jest piękniejsze od miłości kobiety do kobiety. Nie waha przed nazywaniem rzeczy po imieniu, zachowując przy tym piękne określenie narządu rodnego

Ty zachowasz tę muszelkę
Znalezioną nad Wigrami
Długo szumieć będzie jeszcze
Ożywiona wspomnieniami.

Są również artyści, którzy w swoim repertuarze mają piosenki na pierwszy rzut oka neutralne pod względem orientacji seksualnej bohaterów. Tytuł jednak rozwiewa wszelkie wątpliwości. Spójrzmy na zestaw jedynie kilku przebojów Anny Jantar. Patrząc na tytuły właśnie, powinna uchodzić za mistrzynię związku przyczynowo-skutkowego. „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, więc „Tylko mnie poproś do tańca”, bo „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”, choć „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, dlatego, że „Nic nie może przecież wiecznie trwać”.

To jedynie wycinek twórczości uznanych artystów estrady. Mogę jednak dać słowo, że cytatów nie brakuje. Czy zatem szeroko pojmowana kultura gejowska istnieje tylko przy okazji imprez tematycznie związanych z osobami idącymi na przekór heteronormatywności? Moim zdaniem, nie. Piosenka była, jest i będzie uniwersalna, czy to się komuś podoba czy nie. Jest ona istotnym elementem kultury w ogóle, a do tego ma się o wiele lepiej, niż homoseksualni odbiorcy. Dlaczego? Cytując dwóch klasyków:

Piosenka to jest klinek na splinek
na brzydki bliźniego uczynek
Na braczek rzucony na rynek
Na taki jakiś nie taki ten byt
Piosenka pomoże na wiele
Na codzień jak i na niedzielę
Na to żebyś Ty patrzał weselej
Jej słowa, melodia i rytm.

wykorzystałem fragmenty następujących piosenek:

„Jabłuszko pełne snu”, muzyka: Bogusław Klimczuk, słowa: Tadeusz Urgacz „Złoty pierścionek”, muzyka: Jerzy Wasowski, słowa: Roman Sadowski „Biały latawiec”, muzyka: Jan Wojdak, Anna Zygierewicz, słowa: Ewa Lipska „Piosenka jest dobra na wszystko”, muzyka: Jerzy Wasowski, słowa Jeremi Przybora
Pomimo długotrwałych prób, nie udało mi się ustalić autorów piosenki „Augustowskie noce”, za co serdecznie przepraszam.

Mirek Kolasa rocznik 81, uważny obserwator rzeczywistości. Traktuje siebie z przymrużeniem oka. Notorycznie ogląda serwisy informacyjne, wyłapując różne śmiesznostki.

Autorzy:

zdjęcie Mirek Kolasa

Mirek Kolasa [2]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 233; nazwa: mirek_kolasa