Hiacynt dla Marzanny Pogorzelskiej!

Marzanna Pogorzelska odbierze 6 czerwca w warszawskim kinie Luna (dzień przed Paradą Równości) Hiacynta, nagrodę przyznawaną przez Fundację Równości. Obok pani Marzanny nagrody otrzymają także: Reni Jusis, Dorota Wellman & Marcin Prokop, Piotr Pacewicz oraz Stefania Grodzieńska.

Jak podaje strona internetowa Radia Opole:

Nauczycielka z Kędzierzyna-Koźla wyróżniona za działania związane z tolerancją i walką z dyskryminacją. Marzanna Pogorzelska, nauczycielka z 1-ego Liceum Ogólnokształcącego odbierze „Hiacynta”, nagrodę przyznawaną przez Fundację Równości. Zostanie wyróżniona za to, że odważyła się zaprotestować przeciwko polityce ówczesnego ministra edukacji, Romana Giertycha.

Marzanna Pogorzelska odbierze nagrodę 6 czerwca w Warszawie. Wkrótce też, na zaproszenie niemieckiego centrum edukacji obywatelskiej, pojedzie do Parlamentu Europejskiego. Opowie tam o swojej działalności.

Na stronie Radia Opole można wysłuchać również wypowiedzi pani Marzanny, której serdecznie gratulujemy odwagi i wytrwałości! Oby stała się wzorem do naśladowania dla innych nauczycielek i nauczycieli.

Przypomnijmy fragmenty Listu do ówczesnego ministra edukacji Romana G., którego Pogorzelska była współautorką:

Szanowny Panie Ministrze! Wyrażamy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej godzących w takie wartości jak wolność sumienia, tolerancja, otwartość i swobodna wymiana myśli – wartości, które powinna szanować nowoczesna europejska szkoła.

Z niepokojem stwierdzamy, że działania Ministerstwa pod Pana kierownictwem tworzą klimat, w którym promuje się w szkołach jedynie słuszne poglądy, oparte na pseudonaukowych teoriach, populistycznych opiniach i krzywdzących stereotypach. Zabrania się prezentowania odmiennego punktu widzenia.

Na zakończenie przedstawiamy apel Marzenny Pogorzelskiej w sprawie obchodów w szkołach Dni Przeciw Homofobii:

Szanowne dyrekcje szkół – macie prawo do swoich poglądów – jakie by one nie były, ale PRYWATNIE. ZAWODOWO – realizujecie przepisy, w tym i konstytucję i statut szkoły – ileż tam pięknych słów o potrzebie wychowania w duchu wartości europejskich, tolerancji, szacunku. Dlaczego więc zainicjowana przez uczniów bądź nauczycieli akcja przeciw homofobii nie mieści się w tych ramach? Szanowne dyrekcje szkół – geje i lesbijki są w Waszych szkołach i to już jest wystarczający powód, aby nie unikać tematu; zdarza się, że na wskutek homofobii doświadczają przemocy – czy Wasza wrażliwość ich nie dotyczy?

I na koniec – bardzo się cieszę, że pracuję w normalnej i otwartej szkole i choć zdawałoby się – jesteśmy na prowincji, to wyraźnie czuję, że prowincji nie tworzy mapa, a tylko czyjaś niewiedza, strach i uprzedzenia.

Jeszcze raz gratulujemy!!

(mt)

4 komentarzeHiacynt dla Marzanny Pogorzelskiej!

 • jk

  [Re: Hiacynt dla Marzanny Pogorzelskiej!]

  gratulujemy i dziekujemy. jestem pod wrazeniem dzialalnosci pani marzanny i wstyd mi za to, ze sami geje nie walcza. tym bardziej nalezy docenic to co robi pani pogorzelska.

 • to_ja

  [Re: Hiacynt dla Marzanny Pogorzelskiej!]

  PRYWATNIE”

  ooopssss, a o co całkiem niedawno był dym? Czy przypadkiem nie o jakiefoś naucyciala-pedałka który ze swoimi preferencjami obnosił się po szkole?

  „wartości europejskich,”

  a co to za stwory? Też po zamkach straszą?

  „tolerancji”

  no przecież są tolerowani. No chba że wg. Was tolerancja oznacza pozwolenie na włażenie sobie na głowę przez różnych Biedroniów

 • Jacek

  [Re: Hiacynt dla Marzanny Pogorzelskiej!]

  W pelni zasluzyla!
  Dziekujemy!

 • Johndoe wpisz24.pl

  [Re: Hiacynt dla Marzanny Pogorzelskiej!]

  Ojej wartości ełropejsiaste! To za krzewienie takich wzorców trzeba dać nagrodę imienia towarisza stalina a nie kwiatek.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa