Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę

Prezentujemy fragmenty tekstu Tomasza Raczka opublikowanego w „Polska. The Times” (9.04) zatytułowanego „Geje tworzą nową, otwartą Polskę”. Raczek wypowiada się na temat wizyty „gejów z Ameryki” i konieczności legalizacji związków partnerskich. Na koniec zaś formułuje propozycję sposobu reprezentacji osób LGBT w polityce.

Wiarygodny to głos! Zapraszamy do lektury całości na stronie http://www.polskatimes.pl/17,30934.htm?listpage=1

Miałem okazję zjeść kolację z Brendanem i Tomem. Przypadkiem dowiedziałem się wtedy, jakie były okoliczności ich przyjazdu. Otóż pierwotnie zostali oni zaproszeni przez Tomasza Lisa do jego programu w Dwójce. Wstępnie zgodzili się, nie podejrzewając kłopotów. Gdy jednak przesłano im kontrakt, okazało się, że przewiduje on… całkowity zakaz występowania w jakichkolwiek innych mediach, udzielania się w życiu publicznym, a nawet zorganizowania konferencji prasowej.

(…)

Ta wizyta nie była bowiem przyjazdem gwiazd, które udzielają wywiadu na wyłączność, ale swego rodzaju misją cywilizacyjną. Manuela Gretkowska porównała Faya i Moultona do Cyryla i Metodego. Bardzo literackie porównanie, ale chyba trafne. Misja amerykańskich gejów miała na celu oswojenie Polaków z koniecznością zaakceptowania oficjalnego, otwartego i prawnie zabezpieczonego istnienia gejów i lesbijek w społeczeństwie.

Pierwszym i najważniejszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest legalizacja związków partnerskich. Bo mimo że nie wszyscy geje są nimi zainteresowani, to jednak właśnie ten akt prawny może najskuteczniej zmienić sposób postrzegania homoseksualizmu w polskich głowach.

Czy to w ogóle możliwe? Mam wrażenie, że tak. I to szybko! Wszystko wskazuje, że nastroje społeczne po odsunięciu PiS-u od władzy są dużo bardziej postępowe, niż można by sądzić na podstawie zachowawczego i unikowego postępowania rządu PO w kwestii gejowskich związków partnerskich. Sam wraz z moim partnerem Marcinem Szczygielskim tego doświadczam. Jesienią 2007 r. wyoutowani w mediach na dużą skalę (prasa, internet, radio, programy tv) niejako ZAWARLIŚMY PUBLICZNIE NASZ ZWIĄZEK PARTNERSKI!

Choć jeszcze nie jest to potwierdzone odpowiednim prawem, faktycznie tego dokonaliśmy. Ta informacja, to wrażenie zostało zapisane na twardych dyskach w umysłach Polaków. Coś takiego jest możliwe! To ma miejsce! Związki partnerskie gejów wcześniej czy później będą w Polsce legalne.

A zatem nasz podwójny coming out stał się okazją do przemycenia do zbiorowej wyobraźni Polaków myśli o potrzebie zalegalizowania partnerskich związków gejowskich. Od tej chwili będzie już łatwiej. Koło zamachowe zostało wprawione w ruch. Kręci się.

To nieprawda, że teraz jest OK. Że przecież geje mogą żyć, jak chcą, nikt ich nie prześladuje, a kwestie spadkowe można wszak rozwiązać masowym pisaniem testamentów. To polityczna hipokryzja narzucana przez polityków usiłujących pozbyć się tej sprawy, odsunąć ją na bok jako mniej ważną. Rolą Faya i Moultona było nie pozwolić im tego zrobić. Geje i lesbijki nie żyją u nas, jak chcą: są pod nieustanną społeczną presją, by wypierać się siebie, odgrywać fałszywe role niezakorzenione w ich naturalnych predyspozycjach i potrzebach.

Chowają się w kokonach, by przetrwać, i w nich pozostają – emocjonalnie niespełnieni i nieszczęśliwi. Dlatego sprawa zalegalizowania związków partnerskich gejów i lesbijek jest tak samo ważna jak kwestie płacowe w górnictwie i medycynie czy polskie misje wojskowe w Iraku i Afganistanie. To są wyzwania, z którymi rząd Donalda Tuska będzie musiał się zmierzyć.

Zaś rola polskich gejów (i tych nielicznych wyoutowanych, i tych ciągle jeszcze w większości: ukrywających się, gubiących się w gmatwaninie codziennych krętactw i pozorów) polega na tym, by organizować się, konsolidować, działać stanowczo, ale nie naiwnie i nie pozwalać wciągać się do rozgrywek prowadzonych na marginesach polskiej sceny politycznej przez ludzi usiłujących zdobyć pozycję przez zwracanie uwagi na siebie.

(…)

Szkoda złudzeń! To spośród gejów trzeba wykreować prawdziwego polityka. Silnego, młodego, odważnego. Takiego, który zacznie walkę o prawa mniejszości od… własnego coming outu. I takiego, który spokojnym, nowoczesnym, europejskim działaniem sprawi, że zbiorą się wokół niego prawdziwi działacze-lobbyści i wreszcie wymuszą na sprawujących władzę (kimkolwiek by oni nie byli) zabranie się za legalizację związków partnerskich dla gejów i lesbijek.

Taka jest logika rozwoju europejskiej społeczności w XXI w. A Polska, czy to się komuś podoba, czy nie, jest CZĘŚCIĄ EUROPY nie tylko pod względem geograficznym, ale także społecznym, gospodarczym i politycznym. Ważne jest jednak, abyśmy zapamiętali: to, czy związki partnerskie gejów i lesbijek zostaną w Polsce zalegalizowane, zależy przede wszystkim od nich samych i ich postawy, a nie od rządu Tuska!

(opr. mt)

7 komentarzyTomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę

 • szampans

  [Re: Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę]

  Tak, ma Pan racje, Panie Tomaszu. Ale trzeba wziac takze pod uwage fakt, ze bez poparcia ktorejs z najsilniejszych partii nie ma co liczyc na jakakolwiek zmiane naszej sytuacji. A wyglada na to, ze nie jestesmy pieszczeni przez los.

  1. PO: Z homofobem Niesiolowskim, ktorego pozycja w tej partii jest znaczaca i spotykajac sie z calkowitym milczeniem pozostalych czlonkow nie licze na pomoc z ich strony.

  2. SLD: wiemy doskonale, na czym to polega. Mimo to uwazam, ze SLD uznala, iz mozemy byc jej sprzymierzencami, a to tez cos znaczy. Nie wiem, ile w tym wyrachowania, a ile szczerego zainteresowania (w szczere zainteresowanie np. Pani Senyszyn nie watpie), zatem nalezaloby w tym wypadku patrzyc na poczynania SLD z pewnym dystansem, nie negujac jednak uczciwego zaangazowania niektorych jej czlonkow.

  3. SDPl: Wierze, ze Pan Borowski jest jedna z nielicznych osob, ktorym mozna wierzyc. To czlowiek z klasa i mam do niego sporo zaufania. Niestety, sa oni slabi i nie maja wiekszych szans. Szkoda. Moze to wlasnie ich powinnismy poprzec, aby tych szans mieli nieco wiecej ?

  4. Racja: Niestety, ta partia, na ktora moglibysmy liczyc zawsze, w chwili obecnej, w tym katolickim grajdolku, jest chyba nawet niezauwazalna dla przecietnego Polaka. Poza tym nie poparliby jej nasi geje-katolicy, a przypuszczam, ze jest ich sporo.

  5. Zieloni: Podobnie jak Racja. Jej szanse sa znikome.

  W tej sytuacji nie znajduje jakiegos sensownego rozwiazania. Zalozenie naszej, gejowskiej partii ? Partii mniejszosci ? Czy mozna sobie wyobrazic jej wejscie do parlamentu ? Watpie. Kosciol zrobilby wszystko, aby do tego nie dopuscic. Pozostaje wiec tylko zdecydowane poparcie ktorejs z istniejacych, jesli podejmie ona zdecydowane dzialania w naszej obronie.

  Zgadzam sie z Panem, ze ktos inteligentny, kto oddalby sie naszej sprawie bez reszty, moglby wiele zdzialac. Na razie nikogo takiego nie widac. Biedron ? Czemu nie ? Legierski ? Tez odwazny facet. Ale ich znaczenie w polityce, mimo wysilkow, nie jest jeszcze na tyle znaczace, aby mogli cokolwiek zdzialac. Poza tym reprezentacja gejow ludziom nie wystarcza. Trzeba miec dokladny program, zawierajacy propozycje z roznych dziedzin.
  Nie znam Polski na tyle, abym mogl przeprowadzic jakas analize mozliwosci i powiazan. Prosze wybaczyc: moje oceny sa z pewnoscia bardzo powierzchowne, lecz dzialalem troche za granica i troche przyczynilem sie tam do sukcesu miedzy innymi gejow, wiec chyba moge sie poszczycic odrobina doswiadczenia. Po 33 latach wrocilem do mej Ojczyzny i bardzo tego zaluje. Odkrylem kraj, jakiego nie znalem. Zamierzam wiec wkrotce go opuscic. Tym razem na zawsze.

  Ktoregos dnia widzialem Pana w rozmowie z Panem Cymanskim. Byl Pan doskonaly. Ale czy chcialoby sie Panu poswiecic sprawom gejow ? Wypadaloby w takim razie przedstawic jasno swe plany. Jesli bylby Pan zdecydowany to uczynic, to ma Pan moj (i z pewnoscia nie tylko moj) glos zagwarantowany.

 • Walpurg

  [Re: Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę]

  Racja i Zieloni nie liczą się. SdPL wkrótce też wypadnie z gry.

  A SLD wraca do dawnej „formy” – Olejniczak mówi, że Oleksy ma otwarte drzwi, Cimoszewicz też wyszedł z puszczy i zaczął udzielać dobrych rad. Jeszcze tylko wróci Lesio Miller i będziemy mieć „Nową Lewicę”…

  Przykro mi, ale czuję, że SLD żegluje w stronę SLD wrzucającego ustawę Szyszkowskiej do kosza. 🙁

  Gdyby w SLD szansę mieli młodzi, może coś by się zmieniło, a skoro wraca stary beton, to szybciej będzie zawrzeć związek w Wielkiej Brytanii niż u nas. 🙁

 • zuza

  [Re: Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę]

  …a lesbijki tworzą nową, otwartą indonezję?

  PANIE TOMASZU ZGUBIŁ PAN COŚ !! (kogoś)

 • Paweł

  [Re: Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę]

  Zuza – to ja też chcę tworzyć Indonezję, z lesbijkami. Może jeszcze jeden taki jak ja, odszczepieniec, się dołączy? 😉

  Szampans: niestety, APP Racja to zgraja homofobów i ludzi którym niedaleko poziomem do LPR, a może i gorzej. Pytajcie Szymona N., jak go tam traktowano. Już prędzej uwierzę w poparcie ze strony PO.

 • szymon goldman - antypapiez

  [Re: Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę]

  Kolesie, nie znacie sie na polityce. Rozwazacie, kogo poprzec, tymczasem pojecia nie ma cie, ze np. RACJA startowala w niemal wszystkich wyborach w koalicji z SLD, a w ostatnich nawet z LiD-em. Tak samo bedzie tym razem – bedzie wspolny blok, do ktorego wejda i SLD, i RACJA, i SDPL, i UP, i
  Zieloni 2004 (jesli chca cokolwiek znaczyc). Odpowiedz jest zatem oczywista – albo poprzec projekt odrodzenia Lewicy wspierany przez Sierakowskiego i Żakowskiego, albo nie robić nic, patrzac jak homofoby z PO niszczą Polskę. Raczek zaś niech nie bedzie śmieszny ze swoim postulatem gejowskiego polityka. Naiwne to i smieszne, ze gej w Sejmie zaraz rozwiąże nasze problemy. Niczego to nie zmieni. Nasza sytuacje zmieni prawdziwa LEWICA, i tę trzeba wspierać. Sam zaś Raczek, jeśli ma ochotę, może wystartować do Sejmu lub Senatu. W Warszawie miałby duże szanse.

 • szampans

  [Re: Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę]

  Dzieki, Pawle, za informacje o APP Racja. Nie siedze w polskiej polityce, wiec nie wiem, co sie tam dzieje za kulisami.
  A jednak trudno mi to pojac: strona internetowa „Racjonalista” jest zdecydowanym obronca gejow. Podobnie, jak w calym swiecie . Homofobia jest zawsze skutkiem ciemnoty i obskurantyzmu. Od racjonalisty wymaga sie zawsze nieco wiecej, niz od np. tzw. Polaka-katolika. Mam wrazenie, ze APP Racja i strona „Racjonalista” sa ze soba ideologicznie jakos powiazane. Czyzbym sie mylil ?
  Nieznane mi sa wypowiedzi Szymona Niemca na ten temat. Sprobuje sie wiec z nimi zapoznac.

  Dochodze do wniosku, ze sytuacja gejow w Polsce jest znacznie gorsza, niz sobie to wyobrazalem.

 • Koń

  [Re: Tomasz Raczek: Geje tworzą nową, otwartą Polskę]

  Ciotowska rozpacz, koń by się uśmiał!
  I uśmiał się do łez! 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa