Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marsz

Właśnie zakończył się Marsz Tolerancji organizowany w ramach Festiwalu Kultura Dla Tolerancji. Wyruszyliśmy w samo południe z Placu Matejki. Byliśmy otoczni kordonem policjantów uzbrojonych „po zęby”. Maszerowaliśmy przez Planty oraz wąskie, zabytkowe krakowskie uliczki, by pod koniec zobaczyć przed sobą ogrom krakowskiego Rynku Głównego. Demonstracja zakończyła się w formie wesołego, rozentuzjazmowanego zgromadzenia pomiędzy Kościołem Mariackim a pomnikiem Mickiewicza, gdzie setki kolorowych balonów poleciało do nieba. Dla tego widoku warto było wziąć udział w Marszu.

Festiwal Kultura dla Tolerancji (słusznie) dryfuje w stronę kultury – spotkania, wystawy i odczyty wywołują bardzo duże zainteresowanie, na każdym spotkaniu odnotowujemy brak wolnych miejsc! Znajduje to swoje odbicie w postulatach wykrzyczanych i niesionych na transparentach podczas Marszu. Dominowały hasła odnoszące się do swobody tożsamości i wolności seksualnej: Pszczółka Maja: nie mówcie mi z kim mam się bzykać!; Kocham Gejowego; czy bardziej tradycyjne: Wolność, Miłość, Tolerancja, precz z faszyzmem.

W „zakurzonym” Krakowie wybrzmiały hasła wstydu – wstydu tych, którzy, tłumiąc i odrzucając własną seksualność, nie potrafią zaakceptować inności. Oczywiście wiecie doskonale, kogo mamy na myśli. Nie obyło się bez latających jajek, a doniesiono nam, że znany członek Krytyki Politycznej oberwał farbą. Jednak mamy nadzieję, że to jedyne incydenty podczas KDT. Pewnie media będą się ścigać w relacjach, jak to niebezpiecznie było w Krakowie, ale zapewniamy, że czuliśmy się bezpiecznie.

A jednak – sam Marsz chyba nie dorósł jeszcze do tego hasła – ograniczyliśmy się do standardowych zbiorów haseł wokół „gej jest ok”. Krakowska dekadencja najwyraźniej jeszcze czeka, by wyrwać się z modnych jam i piwnic na Kazimierzu, którymi Kraków przecież się szczyci.

Tymczasem zapraszamy do Krakowa. KDT jeszcze trwa. Więcej informacji o Festiwalu znajdziesz na naszej stronie.

Ciąg dalszy niebawem

Anka Zet i Yga
Anka Zet i Yga

Joanna Ostrowska z Krytyki politycznej w
Joanna Ostrowska z Krytyki Politycznej wypowiada sie dla homików.pl

Polska flaga

Czytaj więcej o Marszu:

TVN24: Poleciały jajka i wyzwiska na Marszu Tolerancji w Krakowie
Gazeta.pl: Marsz Tolerancji przeszedł przez Kraków
Politbiuro.pl: Cały Rynek jest pedałem, czyli wpadki narodowców
Rzeczpospolita.pl: Marsz Tolerancji w Krakowie obrzucony petardami
Dziennik.pl: Petardy i wyzwiska poleciały w stronę gejów
PolskaTimes.pl: Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Tolerancji
Interia.pl: Przepychanki na trasie Marszu Tolerancji

Autorzy:

zdjęcie Marcin Teodorczyk

Marcin Teodorczyk

Stowarzyszony w Otwartym Forum, współautor „HomoWarszawy. Przewodnika kulturalno-historycznego”, redaktor pisma uniGENDER.org. Współpracuje z feministyczną „Zadrą”.

19 komentarzyTen, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marsz

 • Iz

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  na stronie gazeta.pl zobaczylam fotoreportaz z marszu. Podziwiam odwage tych, ktorzy szli w kolorowej grupie, zamknietej opancerowanym oddzialem specjalnym policji i otoczonych agresorami wszechpolskimi. Po buzi polecialy mi lzy; mieszanka podziwu dla determinacji marszowiczow, dziwnej impresji wolnosci w klatce; kolory, spokoj otoczone ciemna agresja(…)
  PODZIWIAM!!!!
  ze spokojnej, sympatyzujacej Hagi,
  Iz

 • Uschi

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Mam nadzieję, ze się dobrze wszyscy bawili 🙂

 • Jerzyk

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Żałuję, że nie mogłem być na KDT… 🙁

 • Arek

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Tak, super! 😉 Ja sam na Marszu takim byłem raz w życiu, mając 16 lat. Bo tylko raz był w moim mieście.

  Wszytskie te serwisy informacyjne, do których podaliscie odnośniki informacje owszem podali, jako… 3? 4? od końca? W zasadzie to wszytko były raczej wzmianki, niż informacje. Żeby ktoś naprawdę o tym usłyszał, mam APEL DO ORGANIZATORÓW.

  Jesteście grupą świetnie zorganizowanych ludzi. Posiadacie wiedzę na temat organizacji takich imprez i praktykę m. in. w tworzeniu marszów równości. Ale tak naprawdę lepiej by było, gdyby chociaż w kulminacyjną, integralną część festiwalu wciągnąć inne miasta. Raz pokazaliśmy, że możemy, wtedy po wydarzeniach w Poznaniu. Pokażmy raz jeszcze, że znó możemy. Z pewnością macie kontakty do terenowych oddziałów takich organizacji jak Lambda, czy KPH! Chociaż raz w roku, zróbcie (jako organizacje) coś razem. Chociaż raz w roku niech pomaszeruje, te 10 miast lub więcej, jak kiedyś! Niech obok Krakowa i Warsawy przejdą też Wrocław, Poznań, Łódź, Toruń, Gdańsk i inne! Ludzie się znajdą. Ludzie naprawdę przyjdą, jeśli tylko organizacje zrobią wszytsko, żeby z odpowiednim wyprzedzeniam to zorganizować i odpowiednio rozpromować!!!! Macie takie możliwości a z nich nie korzystacie!

 • Jerzyk do Arka

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Ależ takie marsze się odbyły! Wyszukaj w serwisach informacyjnych doniesień o Dniu Milczenia (25 kwietnia). Homiki.pl umieściły o tym wydarzeniu informację – patrz „Polecamy” na lewym pasku pod menu 🙂

  Kolejną dużą demo będzie czerwcowa Parada w Wawie – piszemy o niej 🙂

  I jeszcze jedna uwaga: Homiki.pl nie organizują demonstracji, my zachęcamy do udziału w nich, wspieramy organizatorów słowem -> newsy, artykuły, zaproszenia itp….

 • m

  [Relacja także tutaj:]

  Relacja i zdjęcia z Marszu Tolerancji 2008 [www.mmkrakow.pl]

 • Arek

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Ależ doskonale zdaję sobię sprawę ze homiki nie organizują marszów. Apel był do ORGANIZATORÓW (KDT) takowych wydarzeń. A to że jakieś marsze się odbyły, a znikomych echem się to odbiło (w żadnym medium nie branżowym nie widziałem o tym informacji) to wg. mnie jest raczej powodem do wstydu niż chluby. I nikt mi nie wmówi, że takie spontaniczne marsze, jak wtedy w 2005 bodajże miały poraz wtóry miejsce. Takich już nie było, bo jak to zorganizuje Lambda, to KPH się obrazi i na odwrót i zamiast zrobić kilka porządnych, robi się jedno wielkie nic, bo się „góra” nie potrafi dogadać. Powinno pomaszorować JEDNOCZEŚNIE kilka miast pod tym samym hasłem i tyle. Są organizacje, które mają możliwości, a z nich nie korzystają. Ot, tyle.

 • Twoje imie

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  biedne homiczki kocham was

 • KczK

  [lepiej być pedałem niż komuchem ]

  A ja nie poszedłem i nie pójdę dopóki szczytne hasła wolnej miłości i obyczajowego luzu będzie się oferować tylko wyłącznie w „sprzedaży wiązanej” z ohydną lewacką i antyliberalną ideologią – tępieniem przedsiębiorczości, gnębienia wysokimi podatkami, rozbuchaną biurokracją, koncesjonowaniem i wpieprzaniem się państwa do wszystkich spraw obywatela. Oglądam różne fotki z tej demonstracji i jestem przerażony widokiem licznych czerwonych flag z jawnie komunistycznymi symbolami, nazwy różnych tzw. lewicowych ugrupowań którym śni się powrót do komuny. Niech organizatorzy pójdą wreszcie po rozum do głowy i przestaną łączyć sprawy wolności, tolerancji, różnorodności z interesami jakichś sekciarskich politycznych kanap. Inaczej niech się nie dziwią małej frekwencji. Bo sympatia milionów tych co pamiętają czasy sprzed 1989r. i którym komuna dała się we znaki paradoksalnie będzie po stronie skinów.

 • Chagrin

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Ja bym nawet kwestię tych komunistycznych straszydeł zostawił. Dla mnie sama idea pokazania się na ulicy pod pretekstem „stworzenia silnej wspólnoty ze społeczeństwem” jest czymś godnym wyśmiania.

 • Uschi -> KczK

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  KczK, ależ zrób swój własny transparent, wypisz na nim swoje nie-lewackie hasło i przyjdź następnym razem :). Przecież my wcale nie jesteśmy jednolici, warto pokazywać różnorodność!!!

 • doh

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Mam nadzieje, ze duza czesc naszego mikro spoleczenstwa wreszcie zrozumiala dlaczego sa te marsze potrzebne. Jakkolwiek nie wszyscy bowiem wiele komentarzy na kilku sajtach mowi cos innego. Na ‚innejstronie’ natknalem sie na ‚DWUGLOS’ – za i przeciw. =ZA= reprezentuje dziewczyna, ktora doskonale zna cel tego marszu jednak nie ma zamiaru nikogo przekonywac, zas strone =PRZECIW= mlody 21 letni, bardzo zmeczony konformista. W komentarzach znajduje : po co? dlaczego? co to zmieni? mnie jest dobrze, moge przeciez dostac jajkiem. Co myslicie, ze 30 lat temu w Amsterdamie, Oslo, Stockholmie, Kopenhadze nie polecialy kamienie, jaja i wyzwiska. Z kazdym rokiem bylo ich jednak mniej i mniej, w koncu zaniknely, a wiekszosc ludzi zrozumiala i stala sie wobec nas tolerancyjna. Tolerancji sie uczymy, tak uczymy sie przez poznawanie rzeczy, ktorych nie znamy, nie rozumiemy badz sie ich boimy. Jesli chodzi o walke z homofobia i uprzedzeniami to walka tak dluga jak dlugo beda religie i ludzie na swiecie. Jakkolwiek jest lepiej. Spoleczenstwo sie zmienia, jest wiecej ludzi wyksztalconych, ktorzy podrozuja i poznaja nowe kultury i ludzi – to rowniez uczy tolerancji i respektu. Kosciol, glownie protestantski tez ulegl pewnej reformie – szczegolnie w Skandynawii. Czasy sie zmieniaja i ludzie razem z nimi – a marsze, nasze marsze pozostaly pomimo ze osiagnelismy dzieki nim (choc nie wylacznie) juz dosc duzo to i tak jest jeszcze wiele do zrobienia. Marsz nie jest manifestacja swojej seksualnosci – jest protestem. JESTEM CZLOWIEKIEM i chce byc traktowanym z szacunkiem i respektem bedac akceptowanym takim jaki jestem. Nie pozwole wiecej innym na kpiny, szykany czy dyskryminacje. Skoro wszyscy mamy takie same powinnosci – domagam sie sie rowniez rownych praw. Przeslanie jest proste. Jest polityczne ale ideologicznie neutralne, dotyczy bowiem humanitaryzmu. Na koniec – nie zapomnijcie 17 Maja.
  IT’S OK TO BE GAY !
  EVERY FRUIT IS GOOD , YEAH !
  GAY PRIDE !

 • Yac

  [Jeszus był GEJEM!!!!]

  Bo miał długie włoski, unikał erotyki z kobietami, rodziny nie założył (a miał przykładnie żyć po ludzku!) i ganiał po pustyni z 12-toma facetami! Przecież to marzenie każdego normalnego geja… A czemu zdradził Go Święty Judaszek? Nie o złoto chodziło, ale o zazdrość o najmłodszego z nich czyli apostoła Januszka, który cieszył się największym zainteresowaniem Jezusa, głoszącego miłość wszystkich do wszystkich jako priorytet swojej ziemskiej misji. Myślę, że On wraz 12-toma innymi – razem stanowili pierwszą w świecie paradę gejów. Byli bardzo odważni ale naziści żyli także w tamtych czasach, więc prawie wszyscy zostali ukamienowani. Myślę, że czas to w końcu uzmysłowić. Amen! Ps. kto czyta uważnie Biblię, to wie, że Jezus gejów nie tępił. Twierdził tylko ogólnie ” wszyscy macie się kochać” i miłość jest najważniejszą rzeczą, która reguluje sprawy między ludźmi. Ponadto w księdze Koheleta można znaleźć ciekawy fragment, w którym się pisze, iż jeśli dwóch mężczyzn blisko żyje ze sobą w związku, to są razem mocni „jako sznur potrójny”. A żeby nie było wątpliwości o jaką współpracę chodzi, to pisze się tam o dzieleniu się nawzajem ciepłem ciał w nocy… 🙂 Natomiast seks jako zabawę lub przemoc Biblia zawsze potępia, czego przykładem jest kara Sodomy i Gomory. Trzeba tylko czytać Biblię i wszystko będzie jasne. Nie trzeba na nowo odkrywać starych prawd!

 • QUASIMODO

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  KczK. Co masz do komunizmu/socjalizmu??? Jestem gejem i jestem… KOMUNISTĄ

 • zofia

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  pozdrawiam wszystkie ostre laski z festiwalu a szczególnie ekipę kkkk super album! i wszystkich z kokonu z soboty

 • Do Kaczki

  [Re: Ten, kto skacze jest pedałem, HOP, HOP, HOP! – relacja na gorąco z Marszu]

  Chciałem zauważyć, że polscy liberałowie gdzieś mają gejów i lesbijki, oczywiście ci mainstreamowi liberałowie podobno usytuowani w ‚centrum’, czyli PO. ja bym bardzo chętnie widział na paradzie nawet posłów z PiSu. Niestety, to nie Niemcy, gdzie chadecja w Berlinie wystawia swoją platformę. A jak się nie ma co się lubi… Jeśli lewicowcy nas wspierają, to chyba dobrze, nawet jeśli chcą zbić na tym kapitał. Zawsze to kilka osób pewnych na marszu. gdyby więcej gejów i lesbijek pojawiło się na marszu, to nikt by czerwonych flag nie dostrzegł. i podpisuję się słowami Uschi, przyjdź w przyszłym roku z własnym transparentem, nikt tego nie zabrania przecież.

 • O`boy

  [Do Yac]

  Hi Yac, jak widze to miales dobry z religii. Na lepsza ocene nie wystarczylo wiedzy, co ? Rzeczywiscie tak jak piszesz ‚ Nie o zloto chodzilo ‚ tylko o 30 srebrnych monet. Ale OK nie bede drobiazgowy i zlosliwy. Jakis point jest w tym co napisales, wprawdzie to nic nowego i wszystko bylo juz goraco przedyskutowane. Jest na ten temat nie tak dawno wydana ksiazka ‚A Fallible Church’ co interesujace napisana przez biskupa Liverpool’u James Jones’a. Publikacja spadla jak bomba i zagotowala krew w zylach wielu chrzescijan. Grupy katolickie nazwaly ja najwiekszym skandalem w nowozytnej historii kosciola. W ksiazce Jones zadaje pytanie czy Jesus rzeczywiscie nie byl homoseksualista, a jego ulubiony uczen Johannes nie byl jego kochankiem. Ksiazka w sumie warta przeczytania. Nie wiem czy jest polskie wydanie. Polecam mimo wszystko tym ktorzy wladaja angielskim.

 • [Nasz Marsz]

  Wybrałem się na Marsz z moimi przyjaciółmi, po raz pierwszy, i bardzo mi się spodobało. Zwłaszcza pogodna atmosfera, uśmiechnięci ludzie, klimat „wspólnego dążenia do”, no i kolorowe balony – zarówno te, które osiadły na drzewie koło kościółka św. Wojciecha, jak i te, które wzleciały wysoko w niebo. Czułem się dobrze wiedząc, że policja nas ochrania przed agresorami z NOP i innych dziwacznych organizacji. Ale idąc w drodze na plac Matejki, kiedy widziałem jak łysi maszerowali przez rynek z zakrytymi twarzami, to nieco się bałem. A miny turystów siedzących w ogródkach… szkoda mówić.

  Oby więcej takich marszów. Bez dwóch zdań są potrzebne. I dla społeczeństwa, aby widzieli, że nie jesteśmy chorymi zbokami, tylko normalnymi ludźmi, i dla nas, byśmy poczuli to, że jesteśmy – możemy być razem. Nigdy nie osiągniemy sprzyjającego nam prawodawstwa, gdy będziemy się chować w domach i przesiadywać w knajpach.

 • Chagrin

  [-> kozacco]

  „Oby więcej takich marszów. Bez dwóch zdań są potrzebne. (…)”

  Nie zgadzam się z ani jednym zdaniem Twojej wypowiedzi w drugim akapicie.
  Chcesz powiedzieć, że społeczeństwo nas lubi dzięki paradom? Czy Ty w ogóle śledzisz komentarze na forach internetowych i blogach, czy Ty wsłuchujesz się co ma do powiedzenia przeciętny Kowalski o homoseksualistach? Przecież parady i marsze to główny (i według mnie słuszny) argument dla osób niechętnych gejom i lesbijkom.
  A „wy” możecie być razem gdziekolwiek. Tylko czemu akurat takie sprawy muszą być załatwiane na ulicy?
  Z tym prawodawstwem również nie mogę się zgodzić. Prawo byłoby po naszej stronie, gdyby jednocześnie i opinia publiczna nas wspierała. Ale jak opinia może wspierać osoby niepoważne, które swoje prywatne sprawy wywlekają na ulice?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa