Mężczyzna homosekualny (11)

….nie zadaje już żadnych pytań. Przed trzydziestu laty nauka była jeszcze jego sprzymierzeńcem, dając mu ochronę i legitymizując jego sposób życia. Dziś jest wszystko spoko i wyjaśnione. Żadnych zatem pytań odnośnie historii, psychologii, medycyny, socjologii, żadnych w stosunku do literatury – nowe pokolenie pędzi stosunkowo bezkonfliktowo swój homoseksualny żywot codzienny, dlaczegóż miałoby zatem zajmować się z widocznie nikomu nie potrzebnymi i najprawdopodobniej przestarzałymi zagadnieniami i problemami?

W ten sposób zniknęło z przestrzeni publicznej wiele rokujących nadzieję naukowych publikacji dokumentujących kulminację ruchu emancypacyjnego gejów końca lat siedemdziesiątych. Również literaturoznawcze forum dyskusyjne Forum Homosexualität und Literatur * (Homoseksualizm a literatura) w tych dniach zakańcza swą działalność. To czasopismo, które przez ponad 20 lat w sposób merytoryczny i ze znawstwem ukazywało gejów w literaturze, nie znajduje – jak twierdzą wydawcy- wystarczającej ilości materiałów godnych publikacji. Zarówno w dyskursie akademickim jak i innych dziedzinach nauki tematyka „homoseksualność a literatura” straciła na znaczeniu. Emerytowany profesor Uniwersytetu Siegen, Wolfgang Popp, inicjator oraz współwydawca tego literacko- gejowskiego forum wyjaśniając przyczyny zamknięcia pisma idzie krok dalej: Budowanie wiedzy oraz prowadzenie badań naukowych w tym zakresie, jest dziś jeszcze (albo raczej znowu) dla przyszłej kariery naukowej raczej obciążeniem niż jej ułatwieniem. Profesor wie o czym mówi: Przedmiot naukowych badań „Homosexualität und Literatur” po przejściu na emeryturę profesora Poppa istnieje zaledwie na papierze a studia gejowsko- lesbijskie „Schwullesbischen Studien” na Uniwersytecie w Bremie nie przeszły w stadium realizacji wskutek niedofinansowania.

Przy czym jeśli chodzi o literaturę gejowską zaczynano wszystko z tak wielkim zapałem. Można było odkrywać Klausa Manna równie dobrze jak jego ojca Tomasza, potem dochodzili Hans Henny Jahnn, Hubert Fichte i naturalnie August von Platen. Plus ciągle uzupełniana i aktualizowana lista autorów z innych krajów. Im właśnie głównie poświęcona była uwaga uczestników forum, w którego trakcie przedstawiono dorobek i życiorysy ok. 120 twórców. (Z polskich twórców dogłębnej analizy doczekali się tylko Jarosław Iwaszkiewicz oraz Karol Szymanowski- przyp. tłum.). Analizowano wszystko: czy orientacja homoseksualna autora ma znaczenie w interpretacji jego twórczości? Jakie znaczenie ma sfera analna dla estetyki literatury homoseksualnej? Lub tez: Czy i w jaki sposób wyraża się homoseksualność w tekstach danego autora.

Pytanie mnożyły pytania, które w swoim czasie dawały impulsy dla nowych, dalszych badań oraz uwydatniały i akcentowały dzień, w którym jedna, leżąca poza oficjalnym nurtem grupa społeczna mogła utwierdzić się w swej własnej tożsamości. Dziś tylko echo pozostało; nikt już w przeważającym heteroseksualnym, męskim świecie zakładów naukowych nie przywiązuje wagi do takich rozważań. Tego, ze zarówno Marcel Proust jak i Hans Christian Andersen byli gejami, nikt nie chce wiedzieć; musi to pozostać małą wstydliwie skrywaną tajemnicą. A młodzi geje? Pytanie, czy istnieje jakieś imprezowe życie po Britney Spears, jest dla nich i ich aktualnego życiowego doświadczenia o wiele istotniejsze niż sprawa homo- tekstualizacji.

taz 11.03.2008 ELMAR KRAUSHAAR, Tłum: jbog

*FORUM HOMOSEXUALITÄT UND LITERATUR periodyk ukazujący się 2-3 razy w roku wydawany przez Wydział Językoznawstwa i Literaturoznawstwa (Fachbereich Sprach- und Literaturwissenschaften) na Uniwersytecie Siegen. Redakcja naukowa i wydawcy: Prof. Dr Wolfgang Popp, Prof. Dr Gerhard Härle; współpraca: Dr Marita-Keilson-Lauritz, Dr Dirck Linck oraz Dr Wolfram Setz. http://www.ph-heidelberg.de/wp/haerle/ab_homli/Forum.html

obrazki przy artykule są fragmentami grafik Katarzyny Haber

1 komentarz do: Mężczyzna homosekualny (11)

  • Xerxess

    [Re: Mężczyzna homosekualny (11)]

    Ojoj Janusz to ten tekst tak namiętnie tłumaczyłeś??:) czy to jakaś przerażająca zapowiedź epoki postemancypacyjnej?? Końcówka artykułu już w ogóle pyszna. Toż to jakiś atak rodem z Michaśki literatki:P Wydaje mi się, że to nie jedyny głos krytyki wobec jakiś tam karykaturalnie wyemancypowanych ciot:)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa