Kraków 24-27.04 Kultura dla Tolerancji!

Tegoroczny Krakowski Festiwal Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej Kultura dla Tolerancji jest już piątą edycją imprezy. Od swojego powstania Festiwal przechodzi nieustanną ewolucję. W tym roku stawiamy na radykalizm. Proponujemy Wam sztukę bardziej queerową i mniej politycznie poprawną. Do współpracy zaprosiliśmy najlepszych artystów i artystki z całego świata. Na Festiwalu swoje prace pokażą m.in. fotograf Yves de Brabander, artysta konceptualista DAve SChweitzer, fotograf Stuart Sandford, duet malarsko – fotograficzny Lidia Krawczyk oraz Wojciech Kubiak oraz reżyser filmowy Bruce LaBruce. Plakat Festiwalu zaprojektował Wilhelm Sasnal.

W tym roku będzie też sexy, bo festiwale gej&les nie muszą oznaczać śmiertelnej powagi. Chcemy także, aby Kultura dla Tolerancji stała się czymś więcej niż cyklem wystaw i imprez. Chcemy aby na cztery kwietniowe dni Festiwal odmienił Kraków w miasto otwarte, nie bojące się eksperymentować i stawiać odważnych pytań.

Program ułożyliśmy podobnie jak w poprzednich latach. Wydarzenia zgrupowaliśmy
w 5 modułów: Wydarzenia Specjalne, cykl spotkań Queer Café, pokazy filmowe, warsztaty oraz imprezy klubowe. Szczególnie zapraszamy na trzy niezwykłe i premierowe wystawy: Ecce Homo, Cumfaces, Genderqueer oraz polską premierę filmu Otto, or, Up with Dead People. Podczas spotkań Queer Café porozmawiamy o seksualności, radykalizmie i rewolucji oraz o tym, jak te pojęcia mają się do ruchu gejowsko – lesbijskiego, sztuki oraz życia społecznego. A w festiwalową sobotę, tym razem o g.12 zapraszamy na Marsz Tolerancji, który wyruszy z Placu Matejki.

Do zobaczenia w Krakowie!

Organizatorzy

Wydarzenia specjalne:

Wystawa Ecce Homo.
Autorzy: Yves De Brabander (*1976, Belgia), DAve SChweitzer (*1972, Belgia). Galeria Pauza.

14 wielkoformatowych fotografii przedstawiających bohaterów mitologii antycznej i judeochrześcijańskiej. Gejowska fantazja na tematy kulturowe. Narcyz, Dawid i Goliat, Pieta i wiele innych w niepokojących i nieoczekiwanych stylizacjach. Wystawa, która przypomina, że reinterpretacja mitu jest także jego ożywieniem i ocaleniem. Premiera europejska.

Wystawa Genderqueer.
Autorzy: Lidia Krawczyk (*1979, Polska), Wojciech Kubiak (*1978, Polska). Kuratorka: Beata Nowacka – Kardzis. Pracownia Otwarta.

Pierwsza pełna prezentacja głośnego i nagrodzonego na Bielskim Biennale Artystycznym projektu dwojga artystów młodego pokolenia. Niezwykła wystawa obrazów chwytających to, co nieokreślone kulturowo i rozgraniczone na płci. Wystawa udowadniająca, że patrzenie na płeć jest motywowane tylko przez nas samych. Malarstwo rozszerzające horyzonty. Premiera europejska.

Wystawa Cumfaces.
Autor: Stuart Sandford (*1978, Wielka Brytania). Miejsce.

Cykl portretów wschodzącej gwiazdy brytyjskiej fotografii zrealizowany dzięki zgodzie namówionych przyjaciół. Jak poczułbyś/poczułabyś się, gdyby ktoś chciał zrobić Ci zdjęcie w momencie przeżywania orgazmu? Wystawa śmiało wprowadzająca seksualność i prywatność w sferę publiczną. Premiera europejska.

Otto, or, Up with Dead People, reż. Bruce LaBruce
Polska premiera najnowszego filmu kultowego artysty queer. Obraz pokazany dotąd tylko na festiwalach w Sundance i Berlinie! Historia nastoletniego zombie Otto, który próbuje poradzić sobie w nieprzyjaznym świecie żywych. Zaskakujące połączenie estetyki gore, młodzieżowego melodramatu i filmowej burleski. Dla widzów o mocnych nerwach
i koneserów kina wszelkich gatunków.

Marsz Tolerancji
Najgorętsze wydarzenie sezonu! Barwny korowód zwolenników i zwolenniczek Krakowa otwartego, tolerancyjnego i przyjaznego różnorodności. Dołącz do nas!

Queer Cafe:

Homoliteratura, cz. 1.
Pierwsze festiwalowe spotkanie poświęcimy literaturze widzianej, tworzonej przez
i pisanej dla osób homoseksualnych. Dyskusja i prelekcja przedstawią tę problematykę
z łączonej perspektywy: relacji wydawnictwo – tematyka książki i jej promocja, socjologii literatury, specyfiki rynku wydawniczego głównego i pobocznych nurtów, wreszcie anegdoty. Zaprezentowany obraz udowodni, że mówienie o literaturze i rynku wydawniczym bez uwzględnienia jej homoseksualnego charakteru mija się z celem. Wśród prowadzących: Tomasz Charnas (Ha!art), Michał Zygmunt (autor New romantic).

Homoseksualna historia polskiej literatury. Zaprasza Klub Krytyki Politycznej
w Krakowie.

Spotkanie organizowane wspólnie z Krytyką Polityczną przedstawi autorski projekt Krzysztofa Tomasika, książkę będącą cyklem opowieści o najwybitniejszych twórcach polskiej kultury XIX i XX wieku będących osobami homoseksualnymi m.in.
o Konopnickiej, Dąbrowskiej, Czechowiczu, Iwaszkiewiczu, Zawieyskim, Andrzejewskim, Białoszewskim, Giedroyciu. Śmiały projekt autora unieważnia narrację o polskiej kulturze jako jednolitej i pozbawionej odmienności, spychającej seksualność swoich bohaterów na margines. Jednocześnie przywraca on utracone przez sfałszowane i niepełne interpretacje nieoczekiwane i twórcze związki polskiej kultury z kulturą światową, udowadniając tezę, że mówienie o jej marginalności jest słuszne tylko w wypadku, gdy nie uznaje ona własnych i szerokich „marginesów”.

Czy polski teatr jest homoseksualny?
Spotkanie z młodymi i głośnymi twórcami polskiego teatru (m.in. Michałem Borczuchem) ma na celu przybliżenie kwestii skomplikowanych związków polskiej sceny z przemianami obyczajowymi ostatnich lat. Zaproszeni goście odpowiedzą na kilka rzadko zadawanych głośno pytań, m.in. czy polski teatr odkrył, przeżył i przepracował rewolucję seksualną? Jakie miejsce zajmują w nim geje i lesbijki? Czy istnieją ikony gejowskiego teatru? Jak pod tym względem wygląda młoda dramaturgia? Jaki jest stosunek twórców teatru podejmujących ryzyko niezrozumienia i odrzucenia wobec bardziej zachowawczych form kultury, na przykład współczesnego polskiego kina, które będzie dla nas negatywnym odniesieniem?
Jak opowiadać o skomplikowanych procesach kulturowych po polsku bez narażenia się na zarzuty o kopiowanie sprawdzonych gdzie indziej wzorców, o tępych decydentach, wreszcie o kulisach powstawania głośnych inscenizacji – jak wyglądają one
z perspektywy widza i reżysera. Moderatorzy: Sebastian Liszka, Grzegorz Stępniak.

Ziny queerowe
Promocja twórczości i aktywizmu związanych z zinami, połączona z wystawą zinów zredagowanych w Polsce, USA i Kanadzie. Swobodna rozmowa i wymiana doświadczeń, także mały poradnik jak zrobić własnego zina. Przynieście nożyczki!

Androgynia: poza kobiecością i męskością
Czym jest androgynia rozumiana jako przestrzeń zupełnej bezpłciowości? Dlaczego nie zrozumiemy współczesnej kultury bez tego pojęcia? O glamie, Dawidzie Bowie, popkulturze mówić będzie Karolina Kosińska (UJ i Instytut Sztuki PAN).

Rewolucja czy Ewolucja?
Rozmowa o polskim ruchu gejowsko – lesbijskim. Jaką strategię przyjął? Dokąd zmierza? Czy w Polsce zaczyna się homoseksualna rewolucja?
O dokonaniach, planach na przyszłość i porażkach będą mówić Yga Kostrzewa, Lech Uliasz i Sebastian Liszka.

Architektura i gender
Co mają wspólnego architektura, gender i seksualność? Całkiem sporo.
Płeć wyrażana przestrzenią, fakturą i proporcją. Dla architekta to musiało być trudne zadanie, zwłaszcza przed Freudem. W poszukiwaniu rozwiązań zajrzymy do traktatów witruwiańskich i nowożytnych ogrodów – wiecznie zielonych krain miłości. Prowadzenie dr Anna Maria Olszewska (PAU)

Queer a anarchizm
Jakie są związki ruchu queer ze współczesnym anarchizmem? Jak obie perspektywy rozumieją wspólnotę? Czego mogą się od siebie nauczyć? Paneliści: Marta Trawińska oraz Piotr Antoniewicz (Uniwersytet Wrocławski).

Queer Morning! To już 5 lat!
Dyskusja połączona ze śniadaniem. O Festiwalu i o tym jak to wszystko się zaczęło oraz dokąd zmierza opowiedzą: Tomasz Szypuła i Marcin Śmietana (pomysłodwacy imprezy), Ida Łukawska (fundatorka) oraz Samuel Nowak (dyrektor Festiwalu od 3 lat).

Trans-misja. Pokaz filmu i spotkanie z bohaterem
Bohaterem „Trans – Misji” jest 30-letni mieszkaniec Krakowa, Kostek – osoba transseksualna. Film przedstawia procesy dotyczące zmiany płci, zarówno z perspektywy polskiego prawa, jak i subiektywnych doświadczeń Kostka. „Trans – Misja” przedstawia różne perypetie i sytuacje, które stają na drodze osobom, które chcą zmienić płeć. Jest to także intymny zapis z życia codziennego bohatera. Udział wezmą: Julie Land, Konstanty Wilk, Justyna Struzik.

Pokazy filmowe:

Queerowy pomiot / Queer Spawn
reż. Anna Boluda, Hiszpania 2005, czas trwania: 29 min, dokument.
Film opowiada o homorodzicielstwie w Stanach Zjednoczonych. Na przykładzie dwóch par bohaterów – gejów z Nowego Jorku wychowujących syna i lesbijek z Texasu, które zajmują się nastoletnią córką – poznajemy plusy i minusy wychowywania dzieci
w homoseksualnych rodzinach.

Pusinky / The Dolls
reż. Karin Babinská, Czechy 2007, czas trwania: 90 minut, film fabularny
Bohaterkami filmu są trzy dziewczyny: Iška, Karolína i Vendula, które właśnie skończyły szkołę średnią. Na progu dorosłości postanawiają odbyć wspólnie podróż do Holandii. Niestety, od samego początku wszystko idzie jak najgorzej: do przyjaciółek dołącza nieproszony gość: młodszy brat Iški, Vojta. Pierwszy czeski film lesbijski.

Otto / Otto, or, Up with Dead People
Re. Bruce LaBruce. Niemcy 2007, czas trwania: 90 min. Zobacz: Wydarzenia specjalne.

Warsztaty:

Warsztaty prawnicze: Dyskryminacja – jak z nią walczyć?
Spotkanie o tematyce prawniczej, dotyczące kroków prawnych, jakie można podjąć wobec dyskryminacji w edukacji, w pracy oraz w życiu codziennym. Prowadzący zaprezentują zarys problematyki równościowej i dyskryminacyjnej w różnych dziedzinach życia, jak również odpowiednie dla różnych przypadków kroki prawne przewidziane
w prawie polskim i europejskim. Po spotkaniu dyskusja z udziałem uczestników.

Dwie sesje: 1h + 1h. Prowadzenie mec. Marcin Lassota, Jacek Borek. Wstęp wolny. Bez zapisów.

Warsztaty kreatywnego pisania
Czym jest technika „creative writing“ i jak ją stosować? Warsztaty są przeznaczone dla przyszłych prozaików. Temat pierwszej sesji będzie związany ze sposobami manifestowania się w tekście literackim tożsamości płciowych i seksualnych. Zastanowimy się również, jak literatura może dekonstruować normatywne tożsamości. Jednocześnie wszyscy uczestnicy zostaną poproszeni o przygotowanie krótkich (do 5 stron znormalizowanego maszynopisu) fragmentów swojej prozy. Fragmenty mają być anonimowe. Podczas drugiego spotkania omówimy je z perspektywy badań genderowych oraz teorii queer.

Dwie sesje: 4h + 6h. Prowadzenie: dr Katarzyna Czeczot, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Udział bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia
i informacja: creative_writing@poczta.onet.eu

Tożsamości biseksualne?
Jak radzić sobie z wykluczeniem osób biseksualnych zarówno ze strony osób homo- oraz heteroseksualnych? 1 sesja, 2h. Prowadzenie: Bettina Gerhardt. Wstęp wolny. Bez zapisów.

Networking
Festiwalowe spotkanie działaczek i działaczy w segmencie LGBTQ mające na celu wymianę doświadczeń. 1 sesja, 2h. Prowadzenie i informacja: Bettina Gerhardt bettinagerhardt@o2.pl .

*****

Punkt informacji festiwalowej:
Miejsce, ul. Estery 1, Kraków
czynne od 24 kwietnia (czwartek) do 27 kwietnia (niedziela)
w godz. 11:00 – 19:00

Miejsca festiwalowe:
Stare Miasto:
Kawiarnia Spokój, ul. Bracka 3-5, Kraków
Kino 18, ul. Floriańska 18, Kraków
Galeria Pauza, ul. Floriańska 18, Kraków
Klub Pauza, ul. Floriańska 18, Kraków
Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, Kraków
Massolit Books and Café, ul. Felicjanek 4, Kraków

Kazimierz:
Pracowania Otwarta, ul. Dietla 18, Kraków
Teatr Nowy, ul. Gazowa 21, Kraków
Miejsce, ul. Estery 1, Kraków
Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29-31, Kraków
Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, ul. Krakowska 19, Kraków

Pokazy filmów:
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków
Teatr Nowy, ul. Gazowa 21, Kraków

Szczegółowy program z rozpisaniem na godziny dostępny na stronie http://www.tolerancja.org.pl/

3 komentarzy do:Kraków 24-27.04 Kultura dla Tolerancji!
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa