Wraca pełnomocnik rządu ds. równego statusu

Po prawie 2 i pół latach przerwy wraca pełnomicnik ds. równego statusu. W zasadzie rząd nie miał wyboru – bez takiego urzędu Polskę czekałyby surowe kary ze strony Unii. Nadal nie mamy ustawy o równym statusie.

W dawnych czasach urząd pełnomocnika był ważnym partnerem dla organizacji LGBTQ – pamiętane są zaangażowanie minister Jargui Nowackiej i Środy. Czy i jak wspólpraca ułoży się z nową minister – Elżbietą Radziszewską? Pole dialogu otwiera się. Zobaczmy jednak, co dawniej o naszych sprawach mówiła Radziszewska:

Elżbieta Radziszewska: Warto pomyśleć o usankcjonowaniu konkubinatu. Natomiast dyskusja o prawach par homoseksualnych to kwestia przyszłości.
posłanka PO, luty 2002 – dział „Cytaty” portalu Kobiety-Kobietom

tymczasem, gdy PO doszła do władzy a organizacje LGBTQ upomniały się o więcej praw…

Organizacje mogą składać postulaty, jakie chcą, i prosić o spotkanie z premierem. Każdy wie, jakie jest stanowisko osobiste Donalda Tuska w tych kwestiach. To próba zaakcentowania swojej obecności – mówi Elżbieta Radziszewska. – Na małżeństwa homoseksualne się nie zgodzę – dodaje. I mówi: Nie może być żadnego prześladowania homoseksualistów. I żadnych przywilejów.
Janusz Palikot zapowiada, że PO zadba, „by w Polsce było więcej tolerancji i więcej akceptacji dla mniejszości”
media o apelu organizacji do premiera Tuska

… i jeszcze: Poseł PO Elżbieta Radziszewska wyjaśnia, że nie ma sensu tworzenie specjalnej ustawy, by pary homoseksualne mogły dziedziczyć po sobie w przypadku śmierci jednego z partnerów. – Już teraz nie ma w tej sprawie żadnych przeszkód, wystarczy sporządzić odpowiedni dokument. [red: i zapłacić odpowiedni podatek - różnica pomiędzy partnerami M+M/K+K a małżeństwami jest następująca: 0% - ok. 20%. Może posłanka dołoży z prywatnej kieszeni dla ok. 5 - 7% społeczeństwa?] Nie ma potrzeby konstruowania mechanizmu podobnego do tego obowiązującego w małżeństwach: dziedziczenia w pierwszej linii pokrewieństwa, jak mąż po żonie – podkreśla.Dziennik w sprawie jak wyżej, 2007 rok

No to jeszcze komentarz do nominacji:

Jak mówiła Środa, Radziszewska nie jest znana jako obrończyni praw kobiet, nie ma w dorobku żadnych prac dotyczących tematu dyskryminacji, jest także nieznana w strukturach europejskich, które od lat zajmują się tą problematyką. Filozof zwróciła uwagę, że wypowiedzi Radziszewskiej dotyczące homoseksualistów „budziły grozę” i dlatego, w żadnym innym kraju nie zostałaby powołana na takie stanowisko. info wp.pl o powołaniu Radziszewskiej

Hm…

W 2005 roku pełnomocnika zlikwidował premier Kazimierz Marcinkiewicz. Część zadań przejęło ministerstwo pracy i polityki społecznej z J. Kluzik-Rostkowską jako (wice)ministrem odpowiadającym za ten dział.

(mm)

3 komentarzy do:Wraca pełnomocnik rządu ds. równego statusu

 • fjfj

  [Re: Wraca pełnomocnik rządu ds. równego statusu]

  Radziszewska?

  Z tego, co pamiętam miała być min. zdrowia..

 • Zbyszek

  [Re: Wraca pełnomocnik rządu ds. równego statusu]

  Jakie to wypowiedzi Radziszewskiej o gejach/lesbijkach budzą zgrozę u Pani Środy???? komentarz zmoderowany – tutaj staramy się nikogo nie obrażać. detr.

 • Zbyszek

  [Re: Wraca pełnomocnik rządu ds. równego statusu]

  Ciekawe, że zmoderowano mój komentarz ponieważ rzekomo obraziłem nim kogoś (pewnie homoseksulistów) natomiast obrazanie na tym forum osób publicznych w stylu „kto dał kaczorom (…)” nie podlega cenzurze. To się nazywa równe traktowanie, tak? Brawo dla moderatora. :-(
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa