Agnieszka Graff Rykoszetem o kobietach i odmieńcach

Długo oczekiwana książka Agnieszki Graff „Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie”, która ukaże się niebawem w wydawnictwie WAB. Na pewno o niej napiszemy. Tymczasem Gazeta Wyborcza publikuje jej fragment:

Czy powinno nas zastanawiać, że kampania skrajnej prawicy zmierzająca do wprowadzenia „życia poczętego” do konstytucji RP – czyli de facto do całkowitego zakazu aborcji – zaczęła się latem 2006 r. od ślubowania w Częstochowie? Czy to istotne, że „gej” raz po raz kojarzy się komuś w Polsce z „Żydem”, artykuły o polskich gejach zaś nagminnie ilustruje się zdjęciami gejów niemieckich? Albo taki zbieg okoliczności: w miesiącu wejścia Polski do Unii Europejskiej tygodniki opinii znacznie więcej uwagi niż zwykle poświęciły problemowi „różnicy płci”, a jeden z nich ogłosił „powrót mężczyzny”. I co właściwie znaczy zdanie „Polska jest kobietą” jako hasło towarzyszące powstaniu kobiecej partii politycznej? Warto stawiać te naiwne pytania.

Ludzie uważający się w Polsce za liberałów lub lewicowców lubią mówić o „polskim zoo”, załamują ręce nad „ciemnogrodem”, dziwują się „egzotycznym” debatom, w których Matka Boska i Matka Polka zlewają się w jedną sentymentalno-patriotyczną całość. To zdziwienie często zastępuje autentyczny namysł, pozwala zdystansować się wobec zachodzącego na naszych oczach procesu.

Sądzę, że pora przestać się dziwić. Przestać mierzyć liberalną miarką to, co wyraźnie wykracza poza liberalny kontekst. Postępujące od ponad dekady ograniczanie praw kobiet i mniejszości seksualnych w Polsce nie jest efektem konserwatywnego spisku ani słabości ruchów emancypacyjnych. Nie jest to też polska egzotyka. To rozpoznany przez socjologów i historyków mechanizm, w którym napięcie społeczne, kulturowy niepokój związany ze zmianą w zbiorowej tożsamości niejako rykoszetem odbija się na kobietach i wszelkich seksualnych „odszczepieńcach”.

Czytaj całość: http://www.gazetawyborcza.pl/1,76498,5025160.html

Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa http://www.wab.com.pl/index.php?id=7&bid=630

Okładka: http://www.wab.com.pl/extra/okladki/630.jpg

(mt)
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa