Nasz Oscar

Mamy Oscara!

Nie chodzi o nominację dla Andrzeja Wajdy czy triumf studia Semafor z „Piotrusiem i wilkiem”. Jest Oscar za film jak najbardziej homiczy!

Chodzi o 37 minutowy dokument Freeheld w reżyserii Cynthi Wade, nagrodzony Oskarem jako najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Film opisuje wydarzenia z 2006 roku. Laurel Hester, policjantka z New Jersey, dowiaduje się nagle, że jest nieuleczalnie chora na raka. Na wypadek swojej śmierci pragnie zapewnić godny byt swoim najbliższym, co ułatwić ma gromadzona latami polisa. Tymczasem okazuje się, że świadczenia wcale nie byłyby należne jej wieloletniej partnerce (w przypadku osób hetero – małżeństw, przekazanie takiej polisy następuje automatycznie). Laurel postanawia poświęcić ostatnie miesiące swego życia na walkę z niesprawiedliwością – nie tylko dla swojej partnerki, ale dla wszystkich osób homoseksualnych, których dotykają przejawy dyskryminacji.

Film jest także wzruszającą opowieścią o ostatnich miesiącach związku, nieuchronnie przerwanego przez chorobę i śmierć.

Zobacz więcej materiałów na stronie Oscara

6 komentarzyNasz Oscar

 • Arek

  [Re: Nasz Oscar]

  Fajnie ^^” A nasza Uschi pewnie się cieszy, że WRESZCIE doczekała się czegoś o lesbijkach, a nie tylko ci geje, geje i geje xDDD

 • Marek

  [Re: Nasz Oscar]

  Film widziałem (mieszkam w Stanach) – jest naprawdę genialny! Nota bene dzięki nagłośnieniu sprawy Laurel Hester ustanowiono w stanie New Jersey związki partnerskie. Jak widać, czasem ludzkie tragedie przemawiają politykom do rozsądku – co prawda New Jersey jest w miarę liberalnym stanem, ale potrzeba było wstrząsu w postaci historii Laurel, by heterycka część populacji (w tym cała komenda policji) opowiedziała się przeciwko dyskryminacji.

 • Uschi

  [Re: Nasz Oscar]

  No cieszy się Uschi, cieszy 😀
  Ciekawe, czy będzie można ten film w Polszy zobaczyć…

 • Marek

  [Re: Nasz Oscar]

  Warto dodać, że zwiastun filmu można zobaczyć na oficjalnej stronie www:

  http://www.freeheld.com/

 • Marek

  [Re: Nasz Oscar]

  Aha, jeszcze jedno: film ukaże się na DVD dopiero pod koniec wiosny. Można złożyć prośbę o powiadomienie mailowe o ukazaniu się płyty pod adresem

  http://www.freeheld.com/orderdvd.html

  Warto nadmienić, że amerykańskie płyty wychodzą w regionie 1, a nie jak europejskie w regionie 2. Należy pamiętać o wybraniu poprawnego regionu przy zamawianiu płyty, jeśli nie posiada się wieloregionalnego odtwarzacza DVD – w przeciwnym razie odtwarzanie będzie uniemożliwione przez blokadę. Regionalizacja DVD nie ma nic wspólnego z formatem obrazu (PAL/NTSC).

 • szymon goldman

  [TAK SAMO JEST W POLSCE !]

  Tak samo jest w POLSCE !!! PARTNER nie ma prawa dziedziczyć renty po partnerze !
  [detr. uprasza o powstrzymanie emocji i niewygłaszanie niestosownych tekstów]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa