- homiki.pl - http://homiki.pl -

Homoseksualizm – niezdrowy, czy nieetyczny?

Posted By PTT On 12 grudnia 2007 @ 19:10 In Elementarz | 11 Comments

[1]

Publiczna debata na temat homoseksualizmu koncentruje się na kwestii ustalenia czy jest on chorobą, czy nie. Wprawdzie homoseksualizm wykreślono z listy chorób, pojawiają się jednak głosy, że zrobiono to w drodze głosowania zatem decyzja jest nic nie ważna. Prawdy bowiem nie ustala się przez podniesienie ręki.

Ten błyskotliwy argument robi zawrotną karierę na forach internetowych. Dzięki swojej zwięzłości i przystępności łatwo trafia do przekonania odbiorców. To krótkie spostrzeżenie nie wnosi jednak niczego nowego do dyskusji o homoseksualizmie. Sam fakt poddawania pewnych spraw pod głosowanie wprawdzie nie potwierdza, ale też i nie przekreśla naukowości podjętych tą drogą decyzji. Warto zauważyć, że Plutonowi również poprzez głosowanie odebrano status planety.

Faktem jest, że naukowcy nie są wolni od uprzedzeń. Wyznają, podobnie jak zwykli ludzie określony światopogląd. Niewykluczone, że to głównie on dochodzi do głosu podczas ostatecznego głosowania. Dlatego właśnie, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy słusznie zrobiono skreślając homoseksualizm z listy chorób należałoby wejść głębiej w tą problematykę i przeanalizować argumenty zarówno zwolenników jak i przeciwników uznania homoseksualizmu za chorobę.

Przyjrzyjmy się zatem racjom wysuwanym przez obie strony. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (ATP) w oświadczeniu wydanym w 1975 roku stwierdza m.in., że homoseksualność sama w sobie nie implikuje osłabienia osądu, zrównoważenia, solidności ani społecznych i zawodowych zdolności. Z drugiej strony słychać pytanie: Dlaczego biologiczna niekomplementarność miałaby nie być wyznacznikiem zaburzenia?

Pytanie jest jak najbardziej zasadne, ale czy w całej dyskusji rzeczywiście chodzi o ustalenie faktu medycznego? Czy próby zdeprecjonowania decyzji ATP nie mają przypadkiem na celu utwierdzenia nas w niechęci do homoseksualistów? Oto fragment rozmowy jaką niedawno przeprowadziłem z pewną panią:
- Wystarczy przyjrzeć się swojemu ciału i zobaczyć czy jest ono stworzone do życia z kobietą czy mężczyzną.
- Z tego spostrzeżenia nie wynika jeszcze wniosek o niemoralności kontaktów homoseksualnych
- Jak to nie? z medycznego i psychologicznego punktu widzenia jest to jak najbardziej nie-zdrowe, jest to poważne zaburzenie.

W tym momencie warto zapytać: A co ma jedno do drugiego? Nawet gdybyśmy założyli, że homoseksualizm jest zaburzeniem, jak na tej podstawie uzasadnić niemoralność kontaktów homoseksualnych? Bycie gejem czy lesbijką nie postuluje zakazu tworzenia związków tak jak z faktu, że ktoś jest bezpłodny nie wynika, że nie powinien adoptować dzieci. Ciekawe, że w tym ostatnim przypadku duchowni nie powołują się na prawo naturalne.

Wyrugowanie z dyskusji o homoseksualizmie wątku medycznego pokazuje, że tak naprawdę ma ona charakter filozoficzny i w gruncie rzeczy sprowadza się do pytania o istotę moralności. Trudno przecenić korzyści wynikające z takiego podejścia do tematu. Nasi adwersarze będą mieli wówczas możliwość skonfrontowania się z prawdziwymi, przeważnie pozaracjonalnymi powodami, dla których tak usilnie próbują dowieść, że homoseksualizm jest zboczeniem. Usłyszymy prawdopodobnie, że istnieje coś takiego jak obiektywne prawo moralne, pojawią się liczne nawiązania do różnych starodawnych tekstów, które nasi rozmówcy darzą wielką estymą itp.

Za cenną uważam wszelką racjonalną krytykę, nawet jeśli polega ona na podważaniu decyzji towarzystw naukowych przez ludzi religijnych. Nauka bowiem wciąż się rozwija, zmieniają się paradygmaty, dopracowywane są szczegóły. Zawsze można jej coś zarzucić. Jest to nawet wskazane, gdyż dzięki temu utwierdza się w swoich założeniach. Warto jednak pamiętać o tym, skąd ta krytyka się bierze, co ją napędza. Nauka bowiem, mimo swej ułomności, stanowi jednak najlepsze wyjaśnienie otaczającej nas rzeczywistości.

Jan Schulz, grudzień 2007

Autorzy:

zdjęcie Jan Schulz

Jan Schulz [2]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 226; nazwa: JanSchulz


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2007/12/homoseksualizm-niezdrowy-czy-nieetyczny/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/bakteria_d.jpg

[2] Jan Schulz: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_226/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.