Wilno: Konferencja ILGA, burmistrz nie zgadza się na publiczne zgromadzenie LGB

Informację przesłał Tomasz Szypuła, KPH. Podkreślenie od redakcji.

Od 25 do 28 października 2007, blisko 200 delegatów z całej Europy spotka się w Wilnie na 11. Konferencji ILGA-Europe.

Gospodarz konferencji – litewskie stowarzyszenie gejów i lesbijek LGL zaplanowało pierwsze w historii Litwy wydarzenie publiczne, związane z prawami LGBT pod nazwą „Tęczowa flaga”. Organizatorzy zaplanowali przemarsz uczestników konferencji z całej Europy wraz z litewskimi gejami i lesbijkami, którzy wspólnie mają nieść wielką tęczową flagę. W odpowiedzi na pismo LGL Prezydent Wilna nie wydał zgody na publiczne zgromadzenie. LGL odwołało się od decyzji Prezydenta Miasta do sądu.

Konferencja ILGA-Europe jest dorocznym spotkaniem członków tego ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia i możliwością do dyskusji nad strategią działań służących poprawie sytuacji gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transpłciowych w Europie.

Konferencja pełni także rolę walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia, na którym omawiane są ważne dla ILGA-Europe dokumenty oraz wybrany jest nowy zarząd stowarzyszenia. Podczas tegorocznej konferencji zostanie przyjęty Strategiczny Plan Działania ILGA-Europe na lata 2008-11.

Podczas warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych uczestnicy omówią najważniejsze tematy związane z tematyka LGBT w Europie:
obecność ILGA-Europe w pracach ONZ, sprawy związane ze zdrowiem homoseksualnych kobiet i mężczyzn, równouprawnienie osób transpłciowych, rozwój strategii lobbowania na rzecz praw LGBT, przypadki łamania praw osób LGBT, współpracę związków zawodowych i organizacji LGBT i wiele innych.

Na konferencję w Wilnie zaproszeni zostali m. in.:
• Belinda Pyke, Komisja Europejska, Dyrektor odpowiedzialna za równouprawnienie kobiet i mężczyzn
• Gesa Boeckermann, Komisja Europejska, Komisja Antydyskryminacyjna
• Anastasia Crickley, OBWE
• Michael Cashman, eurodeputowany, Parlament Europejski
• Hans Ytterberg, szwedzki rzecznik praw gejów i lesbijek
• Laima Vengale, doradca w litewskim Biurze do Spraw Równych Szans
• Xavier Verdaguer i Ribe, Program Równouprawnienia LGBT w Katalonii
• Ben Baks, przedstawiciel rządu Holandii ds. gejów i lesbijek
• Professor Michael O’ Flaherty, ONZ.

Z Polski w konferencji uczestniczyć będą Marta Abramowicz, wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii oraz Tomasz Szypuła – sekretarz Kampanii Przeciw Homofobii, także członek zarządu ILGA-Europe.

ILGA-Europe – Europejski Region Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów, z siedzibą w Brukseli. ILGA-Europe zrzesza ponad 200 organizacji LGBT z całej Europy, współpracuje z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, Radą Europy i OBWE oraz ma status obserwatora przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC).

Polskimi członkami ILGA-Europe są: Fundacja Kultura dla Tolerancji, Fundacja Równości, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa i Lambda Szczecin.

***

Od redakcji:

Polski casus z ciąganiem przed sądy, w tym sądy europejskie, parady równości wskazał wszystkim, w tym władzom Wilna i jakiegokolwiek innego miasta w Europie, iż nie wolno zakazywać zgromadzeń. Kropka!

Pozdrawiamy czytelników z Wilna!
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa