Najnowsza Więź

Nowy numer „Więzi” przynosi świeższe niż dotąd było nam dane obserwować spojrzenie na homoseksualność oczami myślących katolików. Raczej nie jest to lektura dla tych z nas, którzy wyznają radykalny antyklerykalizm lub są po prostu całkiem obojętni religijnie, ale nie brak przecież wśród homików osób, dla których perspektywa religii katolickiej jest istotna.

„Więź” skupia się na perspektywie rodziców dowiadujących się o homoseksualizmie dziecka (dorosłego), a mniej jakby na samych homoseksualnych katolikach. Dobre i to, choćby dlatego, że daje spojrzenie na nasz „problem” (jeśli tak można go ująć) z innej perspektywy – tych, którzy z naszą „odmiennością” muszą sobie najboleśniej radzić.

Dostajemy do ręki kilka świadectw rodziców i samych homików; korespondencję ojca, którego syn jest gejem, z terapeutą – wspaniała lektura, pokazująca duchową i intelektualną ewolucję myślącego człowieka wobec faktu, który początkowo nie mieści mu się w głowie, ale z którym, chce się zmierzyć sensownie i uczciwie; wypowiedź geja (niestety, nieco w duchu „jaki ja biedny”, ale może takie ujęcie tematu przemawia do mniej zakamieniałych serc katolickich?); wywiad z księdzem-terapeutą i znakomitym psychiatrą oraz wypowiedź teologa o homoseksualizmie i miłości.

Dla kogo bzdura – jego wola. Dla kogo ważne – niech koniecznie przeczyta. Jak zły duch przewija się przez karty tych tekstów grupa Odwaga, terapia naprawcza, „radzenie sobie z problemem” – a jednak ton wypowiedzi jest zupełnie inny od tego, co serwuje nam KK na co dzień…

Oto, co mówi terapeutka ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich:
Celem proponowanej przeze mnie terapii – powtarzam nieodmiennie każdemu z rodziców homoseksualnego dziecka szukającemu dla siebie pomocy – nie jest „kurs”, jak sprawić, aby dziecko przestało być homoseksualne. W ogóle nie zamierzam się tą sprawą zajmować. A jeśli już, to chciałabym przekonać, aby w końcu dali państwo swoim dzieciom święty spokój. One są dorosłe, coś wybrały i mają prawo do swoich wyborów.

Autorzy:

zdjęcie Uschi

Uschi „Sass” Pawlik

Tłumaczka z zawodu, korektorka z powołania. Ma kota na punkcie kotów. Pasjonują ją zagadnienia [trans]genderowe, kwestie rodzin LGBTQ i feminizm.

19 komentarzyNajnowsza Więź

 • Jacek

  [Re: Najnowsza Więź]

  Obawiam sie, ze to tylko stara taktyka: dobry i zły glina. Ale cel ten sam.

  Dopoki nie zmieni sie oficjalne stanowisko Centrali – nie uwierze w zadne niuansy, ewolucje i gladkie slowka czlonkow Towarzystwa Jezusowego.

  A przede wszystkim – mnie ich ewolucja zupelnie nie interesuje. Nie interesuje mi spoznione dochodzenie do banalnych konstatacji i spoznione lektury mistrzow duchowych.

 • QUASIMODO

  [Re: Najnowsza Więź]

  Jestem ciekaw całego numeru. Tylko mam pytanie czu „Więź” mogę dostać w kiosku czy też musze biegać, po kiościołach???

 • zokkii

  [Re: Najnowsza Więź]

  niestety z WIĘZIĄ nie jest tak łatwo.. z tego co mi wiadomo, to aby zdobyć numer trzeba się wyspowiadać (kto by pomyślał???) i za okazniem zaświadczenia o rozgrzeszeniu można kupić w jednym parafialnym kiosku nieopodal kościoła św Marka w Krakowie.. no trochę trzeba pobiegać niestety…

 • Uschi

  [-> quasimodo, zokkii]

  Ja tam „Więź” kupiłam w Empiku, na dziale społeczno-kulturalnym, czy jakoś tak 😉

 • Elwen

  [Re: Najnowsza Więź]

  Jeśli ktoś mieszka w tzw. dużym mieście – biblioteki uniwersyteckie, biblioteki PAN-u (w gdańskiej numeru październikowego jeszcze niet, ale „Więź” prenumerowana jest, tyle że zawsze z lekkim poślizgiem przychodzi).

 • Jacek

  [Re: Najnowsza Więź]

  Mozna kupic w Empiku, tylko po co?

  To juz lepiej zaloz konto w ING banku i wplac te 14 zlotych.

 • QUASIMODO

  [Jacek]

  Mi chiodzi tylko o ten konkretny numer nie mysle o stałej prenumeracie

 • Jacek

  [Re: Najnowsza Więź]

  Nie, ja nie w tym sensie. Po prostu moglbys wplacac i wyplacac bez utraty odsetek. No i ta wiez z ING Bankiem Slaskim…

 • Uschi

  [-> Jacek]

  Toż przecież napisałam, że to dla zainteresowanych. A tak czytać, coby snuć złośliwości potem – a po co?

 • Jacek

  [Re: Najnowsza Więź]

  Nie interesuje mnie zawartosc kolejnej juz (trzeciej, jesli dobrze licze) Wiezi na ten temat. Bardziej interesuja mnie powody zainteresowanie Homikow tekstami w rodzaju:

  „W moich rozmowach z synem czuje to, co niewypowiedziane – ze pogodzil sie ze swoim losem, zaakceptowal swoja orientacje, rowniez dla prozaicznego powodu, jakim jest brak pieniedzy na kosztowna i dlugotrwala terapie.” (W, czerwiec 2006, 80)

  czy

  „Traktowanie homoseksualizmu jako „normy etycznej” jest eksperymentem cywilizacyjnym, za ktory drogo beda placic nastepne pokolenia”. (W, lipiec2002, 17).

  Mam chyba prawo do lekkich uszczypliwosci. A jezeli nie mam, to prosze zablokowac moj IP.

  detrollator: to czytelnik decyduje o publikacji komentarza zapoznawszy się z regulaminem. czytelnik ma prawo do drobnych uszczypliwości, co nie wymaga mego potwierdzenia. homiki.pl uważają, że głos różnych religii jest godny uwagi, choć pójście zgodnie z jego wskazówkami (bądź jego brak) jest indywidualną decyzją czytelnika.

 • MKIchal

  [Re: Najnowsza Więź]

  a mnie nadal fascynują katolicy zapatrzeni w homoseksualistów, to jest niemal wojeryzm. z resztą per analogia media LGBT są pełne treści analizujących poczynania katolików.

  istnieje jakieś takie dziwaczne sprzężenie 🙂

  ps. kto pamięta okładkę „repliki” z jezusem? wiele gejowskich klubów nie zgodziło się na kolportaż tego numeru. to jest symptomatyczne.

 • Uschi

  [Re: Najnowsza Więź]

  Zapatrzenia szczerze mówiąc nie zarejestrowałam ;), może źle się przyglądam. Wydaje mi się natomiast, że nie możemy udawać, że katolicyzm nie istnieje – nie w naszym kraju. I nie można udawać, że nie ma homoseksualistów, dla których perspektywa katolicka ma znaczenie. Tacy ludzie są odbiorcami tego typu tekstów, przekazów – i dla nich jest ważne, co KK (przecież niejednolity) myśli i jakie ma poglądy.

  Czym prędzej zmykam z pozycji obronnych, na które się wpakowałam i powtarzam – to treści przeznaczone dla zainteresowanych :).

  A z tą okładką Repliki – faktycznie ciekawe…

 • Jacek

  [Re: Najnowsza Więź]

  „ps. kto pamięta okładkę „repliki” z jezusem? …”

  Przedtem byla okladka Zielonych Brygad, potem Machiny… no i szereg dziel sztuki „obrazajacych uczucia”. Odmowa kolportarzu wspomnianej Repliki to rezultat zastraszenia, ale tez i glupoty.

  Mnie sie marzy, ze kiedys w Polsce bedzie jak w Czechach:
  http://www.mariuszszczygiel.com.pl/praga_mein_got.asp

  W Polsce mamy sytuacje odwrotna: Kosciol Rzymsko-Katolicki utozsamiony zostal awansem z opozycja wobec „komunizmu”, a zapomniano o antydemokratycznosci, wstecznictwie i agresywnosci Kosciola w 2RP, jak rowniez o korzystnym wspolzyciu z PRLem. Moze wiec najwyzszy czas zaczac sie zachowywac normalnie i traktowac religie jak inne zjawiska spoleczne. A jednoczesnie powaznie zaczac traktowac wiare – tak jak Czesi.

 • Krzyś

  [Re: Najnowsza Więź]

  Jacku!

  Rozumiem, że nie interesuje cię ich ewolucja, ale to ONI (duchowni) mają wpływ na to, co myśli większość Polaków!

  I choćby z tego powodu warto śledzić, co różni katolicy – moherowi czy otwarci – mają do powiedzenia.

 • Uschi

  [Re: Najnowsza Więź]

  Jacku 🙂
  Jakimś zbiegiem okoliczności byłam dziś na przyznaniu Szczygłowi nagrpody im. B. Pawlak – nie czytałam Gottlandu, ale znam podany przez Ciebie reportaż – słowa Szczygła, ten reportaż – każą myśleć, że Czechy to kraj, na którym można byłoby się wzorować.
  „Moze wiec najwyższy czas zaczac sie zachowywac normalnie i traktowac religie jak inne zjawiska spoleczne. A jednoczesnie powaznie zaczac traktowac wiare – tak jak Czesi.” – podobają mi się Twoje słowa… O to właśnie mi chodzi – są homiki, którzy(re) traktują wiarę poważnie… Usiłują cośtam godzić, jakoś dokonywać wyborów… (jeśli to istotne – ja się do nich raczej już nie zaliczam 😉 )

 • Jacek

  [Re: Najnowsza Więź]

  Dziekuje za mile slowa 😉

  ” ONI (duchowni) mają wpływ na to, co myśli większość Polaków!”
  Jacek Kuroń kiedyś powiedział: „Nie palcie komitetów [PZPR] – zakładajcie własne”. Myślę, że należy to stosownie dostosować do naszej sytuacji.

 • LSD

  [Re: Najnowsza Więź]

  po przeczytaniu fragmentu zamieszczonego przez onet mogę stwierdzić że w Kościele bez zmian. Może słowo homoseksualizm nie wywołuje już w nich palpitacji serca, ale nadal próbują nas karmić kłamstwami typu – spróbuj terapii jednocześnie podkreślając że doskonale wiedzą że homoseksualizm to nie choroba i nie mam czego leczyć. A skoro nie ma czego leczyć to po co terapia??

 • pv

  [Re: Najnowsza Więź]

  jak to dobrze, że niektórym udaje się wyzwolić z opresji katolicyzmu bez ponoszenia trwalszych strat.

  naprawdę warto, mówię z doświadczenia, dla mnie – jako homika – był to kluczowy moment, od wtedy świat zaczął się rozsądnie układać. koniec hipokryzji i koniec tkwienia w gnijącym, pełnym hipokryzji systemie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa