Konferencja ILGA Europe w Wilnie – skandal

Naszy Czytelnicy wiedzą już, że w Wilnie odbywa się – również z udziałem uczestników z Polski – konferencja ILGA Europe. Niestety, nasi północno-wschodni sąsiedzi nie wykazują się gościnnością…

Mer Wilna zabronił zorganizowania zgromadzenia-wiecu, na którym uczestnicy chcieli wspólnie nieść tęczową flagę. Wiecu zakazano „ze względów bezpieczeństwa budowlanego”, nie proponując żadnego innego rozwiązania.

Niestety, uczestników konferencji bawiących się w klubie w pobliżu miejsca obrad, spotkała jeszcze większa nieprzyjemność (jeśli można tak to ująć)… Do pomieszczeń klubu wrzucono świece dymne, co na szczęście nie spowodowało żadnych poważniejszych strat – poza koniecznoscią pozostania w zadymionym wnętrzu ze względów bezpieczeństwa.

Dzień później uczestników konferencji powitała przed hotelem manifestacja z transparentami „Gays go Home”. Policja litewska i organizarotzy konferencji na szczęście zapewnili jej uczestnikom bezpieczeństwo.

Sytuacja osób LGBTQ na Litwie nie wygląda różowo i nasi sąsiedzi nie mają się czym w tym względzie pochwalić. W notce na temat wydarzeń podczas konferencji BBC donosi, że zakazując wiecu nie zaproponowano uczestnikom konferencji żadnej innej lokalizacji, co zostało uznane za sprzeczne z niedawnym wyrokiem Trybunału z Strasburgu w sprawie naszej rodzimej Parady Równości. Litewscy działacze rozważają skierowanie równiez sprawy wiecu w Wilnie do tej instytucji. Przykłady „państwowo usankcjonowanej” homofobii można mnożyć, pojawiają się również pomysły – dla nas przykre deja vu – organiczenia „promocji homoseksualizmu wśród dzieci i młodzieży”, czyli homofobia w oświacie w stylu Romana G.

Polak, Litwin, dwa bratanki, do homików nawalanki?

News BBC: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7063132.stm

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa