ILGA-Europe dyskutowała w Wilnie

W niedzielę 28 października 2007 w Wilnie zakończyła się 11. Konferencja ILGA-Europe. 200 delegatów organizacji LGBT z całej Europy przez 4 dni uczestniczyło w wykładach, warsztatach i szkoleniach związanych z problemami gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transpłciowych w Europie. Wybrano nowy zarząd stowarzyszenia oraz podjęto wiele ważnych dla ILGA-Europe decyzji. Do zarządu ILGA-Europe ponownie został wybrany z Polski Tomasz Szypuła – sekretarz zarządu Kampanii Przeciw Homofobii i członek rady Fundacji Kultura dla Tolerancji.

Wybór Wilna na miejsce konferencji ILGA-Europe okazał się słuszny. Konferencja ILGA-Europe zorganizowana przez litewskie stowarzyszenie LGL przyciągnęła uwagę litewskich mediów, władz i mieszkańców Wilna.

Niestety nie obyło się bez incydentów. Mer Wilna zakazał publicznego zgromadzenia litewskich gejów i lesbijek oraz uczestników konferencji, którzy chcieli wspólnie ulicami Wilna nieść wielką tęczową flagę. Podczas oficjalnej imprezy, w wieczór otwarcia konferencji, do klubu Soho, gdzie bawili się uczestnicy „nieznani” sprawcy wrzucili świecę dymną. Trwa wyjaśnianie, czy był to atak na uczestników konferencji, czy tylko element „rywalizacji” właścicieli wileńskich klubów. Drugiego dnia konferencji przed hotelem Conti , gdzie odbywała się konferencja odbyła się „antygejowska” demonstracja. Demonstrancji nieśli m.in. transparenty „Lithuania free Gay zone”.

Podczas konferencji ILGA-Europe delegaci organizacji członkowskich wybrali nowy zarząd na lata 2007-2008:
1. Pierre Serne (Francja) – skarbnik
2. Renato Sabbadini (Włochy) – współsekretarz
3. Lisette Kampus (Estonia) – współsekretarz
4. Ruth Baldacchino (Malta)
5. Chrsitine Le Doare (Francja)
6. Martin Christensen (Dania) – współprzewodniczący
7. Deborah Lambillotte (Belgia) – współprzewodnicząca
8. Linda Freimane (Łotwa)
9. Tomasz Szypuła (Polska)
10.Natasa Sukic (Słowenia)
Rezerwowi członkowie Zarządu:
Paata Sabelashvili (Gruzja)
Irmeli Krans (Szwecja)

Ruth Baldacchino (Malta) i Janfrans van der Eerden (Holandia) zostali wybrani, jako przedstawiciele ILGA-Europe w zarządzie światowej ILGA.

Uczestnicy konferencji przyjęli raport z prac Zarządu stowarzyszenia za lata 2006-2007 oraz Strategiczny Plan Działania dla ILGA-Europe na lata 2008-2011.

12. Konferencja ILGA-Europe odbędzie się w Wiedniu (siedzibie OBWE i instytucji ONZ) w dniach 30.10-02.11.2008.

Wszystko o konferencji ILGA-Europe w Wilnie, zdjęcia, przyjęte dokumenty, oświadczenia i raporty z poszczególnych dni konferencji na stronie:
http://www.ilga-europe.org/europe/about_us/annual_conference/vilnius_2007

O ILGA-Europe:
ILGA-Europe – Europejski Region Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek i Gejów, z siedzibą w Brukseli. ILGA-Europe zrzesza ponad 200 organizacji LGBT z całej Europy, współpracuje z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, Radą Europy i OBWE oraz ma status obserwatora przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC).

Polskimi członkami ILGA-Europe są: Fundacja Kultura dla Tolerancji, Fundacja Równości, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa i Lambda Szczecin.

Autorzy:

zdjęcie Tomek Szypuła

Tomek Szypuła

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 165; nazwa: TomekSzypuła

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa