- homiki.pl - http://homiki.pl -

Kto ma zagłosować jak nie Ty?

Posted By PTT On 30 września 2007 @ 08:00 In Na barykady | 31 Comments

[1]

Wybory do parlamentu
21 października 2007 r.

Uwaga: głosowanie za granicą – można składać wnioski do 16 października.
Szczegóły:
http://www.tvn24.pl/488656,wybory_jakglosowac.html [2]

LBGTQ to bardzo liczna grupa wyborców. Szacuje się, że w Polsce żyje około 2 miliony naszych! Jeśli my nie zagłosujemy, to zagłosują oni i wybiorą kogo będą chcieli.

Bez względu na przekonania polityczne, sympatie i antypatie namawiamy wszystkich do aktywnego udziału w wyborach parlamentarnych.

W jaki sposób można wziąć udział w wyborach jeśli mieszka się poza swoim miejscem zamieszkania?

Wiele lesbijek i wielu gejów przeprowadza się do dużych miast. Tu szukamy anonimowości, tu studiujemy, tu też pracujemy. A gdy nadchodzą wybory, nie głosujemy, bo, z takich lub innych względów, nie jedziemy do miejsca, gdzie jesteśmy zameldowani. Tymczasem nie ma tłumaczenia – ordynacja wyborcza umożliwia oddanie głosu przez wyborcę w wyborach do Sejmu i Senatu poza swoim miejscem zamieszkania.

Pierwsza metodą jest tzw. karteczka potwierdzająca prawo do głosowania i jest to metoda dość znana. Należy jechać do swojego miejsca zamieszkania, udać się do urzędu gminy (miasta/dzielnicy), do referatu ewidencji ludności i poprosić o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Taka „karteczka” umożliwia głosowanie w każdym miejscu w Polsce i za granicą. Nie jest to jednak metoda najwygodniejsza, bo także trzeba jechać do swojego miejsca zameldowania.

Jest jednak druga metoda – dopisek, która jest mało znana. Wystarczy jedynie na 10 dni przed wyborami (tzn. do 10 października) iść do urzędu gminy (miasta/dzielnicy), do referatu ewidencji ludności tam, gdzie się mieszka i złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Urząd gminy dopisze takiego wyborcę do listy, a wyborca zostanie wykreślony z listy tam, gdzie jest zameldowany. Wtedy wyborca może w dniu wyborów pójść i zagłosować tam, gdzie mieszka. Trzeba zaznaczyć, że takie „przepisanie” nie jest na stałe, ale dotyczy tylko określonych wyborów.

Taka operacja jest bardzo prosta. W praktyce wygląda to tak:
Marcin (który jest oczywiście przystojnym gejem ;-) ) pochodzi ze Stargardu Szczecińskiego i jest tam zameldowany, ale mieszka w Warszawie i tu pracuje. Marcin wobec tego idzie do swojego urzędu dzielnicy i mówi, że w dniu wyborów będzie przebywał pod adresem w Warszawie. Podpisuje prosty wniosek o dopisanie go do spisu wyborców, a pani z urzędu spisuje jego dane z dowodu osobistego i dopisuje go do spisu w Warszawie w komisji wyborczej, tam gdzie mieszka w Wawie. Pani z urzędu nie ma prawa zapytać Marcina dlaczego będzie głosował w Warszawie! Marcin nie musi mieć też zameldowania, czy umowy najmu mieszkania. Po prostu mówi, że będzie w Wawie w dniu wyborów i basta. Potem pani z urzędu dzwoni do Urzędu Miasta w Stargardzie i wykreśla Marcina z tamtej listy. Marek zagłosuje w Warszawie. Słowem, Marek nie musi się ruszać z Warszawy i po fantastycznej sobotniej imprezce zagłosuje 21 października w Warszawie ;-) Proste, prawda?


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2007/09/kto-ma-zagosowa-jak-nie-ty/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/flag_468.jpg

[2] http://www.tvn24.pl/488656,wybory_jakglosowac.html: http://www.tvn24.pl/488656,wybory_jakglosowac.html

[3] Miras: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_219/

[4] Słowo na niedzielę - 21 października 2007: http://homiki.pl/index.php/2007/10/sowo-na-niedziel-21-padziernika-2007/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.