Małżeństwa homoseksualne jak komputery

Naszym miłym Czytelnikom i Czytelniczkom, którzy przez jakieś niedopatrzenie nie śledzą pilnie tekstów publikowanych w Gazecie Wyborczej, polecamy lekturę wywiadu z amerykańskim filozofem Rolandem Dworkinem (pozostali Czytelnicy i Czytelniczki zapewne od niej zaczęli lekturę wydania sobotniego…).

Dworkin porusza wiele kwestii związanych z ogólnie pojętą moralnością wpisaną w życie społeczne i polityczne, krytykuje zanik umiejętności dialogu między przeciwnikami ideologicznymi (czyżby spojrzał na naszą scenę polityczną? nie – w Hameryce jest tak samo…), wypowiada się na temat swojego rozumienia istoty demokracji.

Na tematy nam bliskie mówi zaś między innymi:
Nie podoba mi się przyczyna, dla jakiej konserwatyści chcą, by zarezerwować termin „małżeństwo” tylko dla heteroseksualistów. Małżeństwo to instytucja oznaczająca najgłębszą relację między ludźmi. Ale konserwatyści chcą, by miała ona charakter religijny, sens sakramentu.

Po drugie, odrzucam argumentację, że homoseksualiści gorzej wychowują dzieci. Nie ma na to dowodów.

Po trzecie, nie zgadzam się z twierdzeniem, że ponieważ nigdy w historii nie było małżeństw homoseksualnych, to teraz też nie powinno ich być. Co z tego? Kiedyś nie było komputerów, a teraz są.

Małżeństwo to instytucja o dużej wartości. Pytanie brzmi: dlaczego mielibyśmy kogoś pozbawiać tej wartości?

Całość rozmowy: http://www.gazetawyborcza.pl/1,76498,4329920.html?as=1&ias=4&startsz=x

Autorzy:

zdjęcie Uschi

Uschi „Sass” Pawlik

Tłumaczka z zawodu, korektorka z powołania. Ma kota na punkcie kotów. Pasjonują ją zagadnienia [trans]genderowe, kwestie rodzin LGBTQ i feminizm.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa