- homiki.pl - http://homiki.pl -

Google zdobywa 100% punktów

Google zdobywa 100% punktów w Corporate Diversity Index Polska – podaje Stowarzyszenie TEGL.

Google sp. z o.o., czyli polski oddział Google Inc. dołączył jako kolejna firma z branży informatycznej do Corporate Diversity Index – rankingu najlepszych pracodawców dla mniejszości seksualnych w Polsce.

Google (Polska) sp. z o.o. dołączyła tym samym do grona takich potentatów informatycznych jak Cisco, Microsoft i Dell, ale jest nie tylko jedną z najbardziej innowacyjnych i wartościowych firm internetowych, lecz także najbardziej przyjazną wobec LGBT w naszym kraju – jako pierwsza uzyskała najwyższą możliwą punktację 100%.

Ze względu na to, że zgłoszenie się od Google sp. z o.o. nastąpiło po zakończeniu oficjalnej edycji CDI i przyznaniu Grand Prix dla najlepszego pracodawcy na rzecz różnorodności (maj 2007), Zarząd TEGL nie mógł przyznać Google pierwszego miejsca CDI 2007 i Grand Prix, natomiast oficjalnie podaje punktację Google Polska i jego pozycję bieżącą:

Google 100%
FCE Bank (d. Ford Bank) 60% CDI Grand Prix 2007
Cisco 46%
Coca-Cola 44%
Microsoft 43%

Google- Google sponsoruje float Gayglers (społeczność LGBT w Google) na większości event’ów, w których nasi pracownicy chcą wziąć udział (w tym roku EuroPride w Madrycie, pride w NYC, San Francisco, Londynie i Dubline) – podkreśla Marcin Smoliński, odpowiedzialny za rekrutację Google w Europie Centralnej. – Udział w Gayglers jest prywatną sprawą każdego pracownika i jako taki jest niejawny, aczkolwiek osoby chcące upublicznić swoja działalność w stowarzyszeniu i chcące wspierać kolegów z pracy w coming out, czy modelowaniu polityki dywersyfikacyjnej maja ku temu warunki i wsparcie.

Warto pamiętać, że obecnie w Polsce Google Inc. poszukuje 25 pracowników w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, a także na 3 polskojęzyczne stanowiska w europejskiej centrali Google w Dublinie.

Dlaczego różnorodność się opłaca

Poszanowanie dla osób z mniejszości seksualnych jest korzystne dla pracodawcy z uwagi na fakt, że pracownik, który nie jest pewien, czy jego orientacja psychoseksualna nie będzie przeszkodą w karierze lub jej ujawnienie spowoduje problemy w środowisku pracy, pracuje mniej efektywnie oraz częściej zmienia pracę. Z tego względu większość pracowników LGBT ukrywa swoją orientację ze szkodą dla efektywności pracy (o 20-30%) i częściej ją zmienia (o 20%).

Dodatkowo specjaliści ds. HR i zarządzania wskazują, że współpraca osób o różnym pochodzeniu, orientacji psychoseksualnej, płci i wieku pozwala na większą kreatywność oraz głębsze wykorzystanie doświadczenia poszczególnych osób.

Jak powstał ranking

Corporate Diversity Index jest trzecim tego typu na świecie po amerykańskim Corporate Equality Index oraz brytyjskim Workplace Equality Index, a ma za cel promować przedsiębiorstwa, które szerzą wartości różnorodności i tolerancji w środowisku pracy, w szczególności w zakresie LGBT.

TEGL opracowując CDI korzystało z pomocy konsultantów z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz opinii pracowników LGBT poszczególnych firm, ale największy wpływ na pozycję w rankingu miały same firmy, które mogły przekazać szczegółowe informacje na temat swojego zaangażowania na rzecz różnorodności (diversity).

W swojej analizie TEGL – podobnie jak w USA i Wielkiej Brytanii – brało pod uwagę cztery obszary: 1) wartości korporacyjne i istnienie polityki antydyskryminacyjnej; 2) równe traktowanie w praktyce; 3) zarządzanie różnorodnością w firmie oraz 4) działania marketingowe w segmencie LGBT w Polsce.

info: http://www.tegl.eu/informacje/2007-07-07.htm [1]