Bezpieczne podróżowanie


Wakacje to czas kiedy wielu z nas wyrusza w Polskę lub za granicę by na swój sposób odpocząć od codziennego zgiełku i pracy. Czekamy na nie przez cały rok, nie ma to jak wypad nad morze, na Mazury albo odwiedzenie jakiegoś egzotycznego miejsca lub obfitującego w kluby miasta. Każdy chce wykorzystać ten czas jak najlepiej i zapewnić sobie fajne wspomnienia po powrocie. Jak to się dzieje, że czasami nasze wakacje się udają, a czasami nie? Oczywiście możesz odpowiedzieć, że to pech… hmm i faktycznie czasami takie sytuacje jak zmiana pogody są od nas niezależne (nawet jeżeli wcześniej sprawdziliśmy prognozę i miało być ok. ).

Jednak czy Twoje najbliższe wakacje będą przyjemne i czy dostarczą Ci niezapomnianych wspomnień, zależy w dużej mierze od Ciebie i tego jak sobie wszystko zaplanujesz! Nie wierzysz? Sprawdź tych kilka ważnych wskazówek, od których często zależy powodzenie i bezpieczeństwo Twojego wyjazdu!

Planowanie
Nie ma to jak wszystko dobrze zaplanować. Im więcej przewidzisz, tym mniej sytuacji będzie Cię mogło nieprzyjemnie zaskoczyć. „Mądry Polak po szkodzie” – niestety często wakacji nie da się powtórzyć, tak więc nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. To najlepszy sposób by czegoś zapomnieć i później tego żałować. Jeżeli nie możesz wytrzymać w pracy bez myślenia o wakacjach, wykorzystaj ten czas np. na zrobienie listy rzeczy (np. tydzień przed wyjazdem), które musisz zabrać, a potem zaglądaj do niej by ewentualnie coś dopisać. Późniejsze pakowanie przychodzi wtedy o wiele szybciej i bez większych nerwów, no i zapomnieć coś ważnego o wiele trudniej.

Bezpieczna jazda…
Podróżowanie różnymi środkami lokomocji – samochodem, autokarem, pociągiem, samolotem to czas kiedy często mogą przydarzyć się nam sytuacje (np. kradzież czy napad) mogące zaburzyć nasz wakacyjny pobyt, zanim jeszcze na dobre się zaczął.
Jedną z podstawowych zasad podczas wyjazdu jest zabezpieczenie swoich kosztowności. Dobrym sposobem jest nie trzymanie wszystkich pieniędzy razem, ale podzielenie ich na 2 czy 3 części i schowanie w różnych miejscach. Gdy jeden z bagaży zginie, zawsze będziesz miał część pieniędzy w innym. Możesz też rozważyć zabranie ze sobą zamiast gotówki karty płatniczej lub kredytowej – utrudni to złodziejowi kradzież i wydanie Twoich pieniędzy. Nie afiszuj się również ze stanem posiadania kosztowności (gotówki, laptopa, fajnego aparatu, odtwarzacza mp3, czy biżuterii). Często nawet nie wiadomo kiedy jest się obserwowanym i potem łatwo zostać napadniętym, gdy jesteśmy w mało zaludnionym miejscu. Prócz kosztowności niezwykle ważną sprawą jest zabezpieczenie swoich dokumentów np. paszportu albo dowodu. Szkoda byłoby spędzić ostatnie chwile w ambasadzie lub na policji zamiast na plaży ze swoim partnerem. Dlatego trzymaj portfel i dokumenty w bezpiecznej kieszeni oraz staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki. Dobrze jest też wykonać kopię dowodu lub paszportu, która ułatwi uzyskanie w razie kradzieży dokumentu zastępczego.

Unikaj także nocnych podróży, szczególnie w pustych wagonach i przedziałach pociągów, gdy zaś musisz wyjść z przedziału, poproś kogoś o przypilnowanie dużego bagażu, zaś podręczny zabierz ze sobą.

W razie jazdy samochodem nie zabieraj nieznajomych autostopowiczów, szczególnie w nocy i poza terenem zabudowanym. Może grozić to np. kradzieżą lub/i pobiciem.
Jeżeli staniesz się ofiarą kradzieży, jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę policji oraz kierowcę autobusu lub konduktora. Czasami uda się schwytać sprawcę i wtedy możesz jeszcze wszystko odzyskać. Pomocny może być dostępny z każdego telefonu komórkowego, obowiązujący w całej Europie numer awaryjny 112. Połączenie z nim jest zawsze bezpłatne.

Wybierając się za granicę pamiętaj o pewnych obowiązkach. Niektóre kraje np. wymagają konieczności szczepień. To bardzo ważne szczególnie gdy wyjeżdżasz na egzotyczną wyprawę. Informacje jakie niezbędne szczepienia powinieneś zrobić wybierając się np. do Tajlandii uzyskasz w swojej najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej czyli tzw. Sanepidzie.

Pamiętaj także o konieczności znajomości kultury państwa, do którego zmierzasz. Choć może się to wydawać błahe, to bardzo ważne gdzie jedziesz i jak możesz się tam zachowywać. Jeszcze w dzisiejszych czasach w niektórych krajach zachowania homoseksualne są karane więzieniem lub nawet śmiercią (np. w Iranie). Dlatego taka informacja może uratować Ci nawet życie.

Wreszcie na miejscu!
Najfajniejszy wyjazd to taki, który nie pozostawia złych wspomnień, uszczerbku na zdrowiu, czy strat finansowych, a wracasz z niego ze wspaniałymi wspomnieniami i ciekawymi zdjęciami. Podczas wakacji nikt nie lubi, gdy przytrafiają mu się niemiłe sytuacje, dlatego zadbaj o to by prawdopodobieństwo ich przytrafienia się Tobie było jak najmniejsze. Gdy wyjeżdżasz sam np. nad morze, trudno może być Ci dbać o bezpieczeństwo pozostawionych rzeczy np. na plaży, gdy idziesz się kąpać w morzu. Szkoda także pozostawiać na plaży partnera. Nie każdy lubi się kąpać sam – co to za kąpiel, gdy ukochany siedzi na kocu? Rozwiązanie nie jest aż tak bardzo trudne, po prostu bierz na plażę tylko to co niezbędne. Nie musisz zabierać całej gotówki i bardzo kosztownych rzeczy. O przypilnowanie reszty poproś zaś innego plażowicza.
Pamiętaj także o bezpiecznym opalaniu. Nikt nie chce cierpieć z powodu oparzeń przez pierwszy tydzień wakacji. Używaj zatem kremów z filtrem i nie spędzaj dużo czasu na słońcu – jest ono szczególnie niebezpieczne w godz. od 11 do 14, kiedy operuje najmocniej. To trudne szczególnie gdy czekasz na to przez cały rok, jednak warto, by potem nie tracić czasu na leczenie „ran”. Jedz owoce i pij dużo płynów, by się nie odwodnić i mieć energię do zabawy.

Imprezowanie!
Wakacje to także moment kiedy aktywnie imprezujesz. Przez cały rok często ciężko pracujesz i gdy nadchodzi wreszcie ten wymarzony urlop, chcesz w tym czasie często zrobić wszystko na raz. Niestety może to być pierwszy krok do tego by przesadzić, szczególnie jeżeli chodzi o środki takie jak alkohol. Pamiętaj o pewnych zależnościach. Przy dużym wysiłku fizycznym oraz wysokiej temperaturze alkohol działa dużo silniej i prościej stracić nad nim kontrolę. Możesz wtedy łatwiej zdecydować się na zachowania, których nie podjąłbyś na trzeźwo (np. seks bez zabezpieczenia, bardziej ryzykowne zachowanie seksualne). Alkohol działa także często z dużym opóźnieniem, dlatego możesz nawet nie zauważyć, gdy spowoduje utratę twojej świadomości lub/i przytomności – wtedy będziesz o wiele łatwiejszym celem dla kradzieży, czy np. gwałtu.
Podobne zagrożenie niosą za sobą narkotyki! Tak naprawdę nigdy nie wiadomo jak zareaguje na nie twój organizm. Mimo tego, że Twój znajomy wziął coś co zadziałało w określony sposób, ta sama substancja może spowodować zupełnie inną reakcję u Ciebie. Biorąc dragi po prostu ryzykujesz własnym zdrowiem. Tak więc zastanów się, czy jest to warte dla chwili zabawy.

Gwałt w pigułce 🙁
Dużo w ostatnim czasie mówi się o pigułce gwałtu. Jest to bezsmakowa substancja w proszku, w płynie lub w tabletce, która może być dodana do dowolnego napoju lub sprzedana zamiast innego narkotyku (np. ecstasy). Pod jej wpływem osoba traci przytomność lub nie jest świadoma tego co robi. Osoby po zażyciu mogą być wykorzystane seksualnie, pobite lub okradzione. Na rynku pojawiły się już pierwsze testy wykrywające pigułkę gwałtu w napojach, jednak najprostszą metodą jest po prostu pilnowanie swojego drinka, i nie zostawianie go np. na barze, zaś gdy nie mamy zaufania do barmana kupowanie butelkowych napojów. Kiedy zdarzy Ci się poczuć dziwnie na imprezie, powinieneś poprosić kogoś zaufanego, żeby odwiózł Cię do domu, albo zamówić taksówkę. Gdy twój stan zacznie się pogarszać zadzwoń na pogotowie.

Nowi ludzie 🙂
Na imprezie możesz spotkać mnóstwo ciekawych ludzi. Szczególnie wakacje to czas, kiedy nawiązuje się dużo nowych znajomości. Uważaj jednak, gdy rozpoczynasz nową znajomość. Szybkie zapraszanie po chwili rozmowy do swojego domu, mieszkania czy hotelu nie jest dobrym pomysłem. Nieznajomy może czasami okazać się złodziejem i możesz stać się ofiarą kradzieży, pobicia, czy gwałtu.

Darkroom
Chociaż przygodny seks może nieść za sobą miłe doznania, trzeba także pamiętać o zagrożeniach, które może ze sobą przynieść. Jednym z nich jest ryzyko zakażenia HIV, które może stanowić „pamiątkę” z wakacji na całe życie. HIV nie musi dawać widocznych oznak u osoby zakażonej i po wyglądzie nie możesz stwierdzić, czy ktoś jest zdrowy! Nawet przystojny młody ratownik może być zakażony! Jedyny sposób, aby wykluczyć to, że ktoś jest zakażony HIV, to zrobić test 3 miesiące po ostatnim ryzykownym zachowaniu (czyli po tzw. okienku serologicznym – czasie kiedy wykrycie zakażenia może nie być możliwe). Adresy Punktów Konsultacyjno – Diagnostycznych wykonujących anonimowo i bezpłatnie badanie w kierunku HIV możesz znaleźć na stronie www.aids.gov.pl. Pamiętaj, że tylko prawidłowo użyta prezerwatywa, do której nawilżania jest stosowany lubrykant na bazie wody (tłuszcz w kremach, oliwkach, balsamach powoduje, że prezerwatywa pęka), zasadniczo zmniejsza ryzyko zakażenia HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ryzyko zakażenia HIV możesz również zmniejszyć podejmując bezpieczniejsze zachowania seksualne oraz podejmując mniej kontaktów seksualnych (im mniej partnerów tym mniejsze ryzyko, że któryś z nich będzie zakażony i że Ty możesz się zakazić). Ryzyko w zależności od kontaktu seksualnego jest następujące.

Zachowania seksualne, a ryzyko zakażenia HIV:

 • Stosunek analny (penis – odbyt) – zarówno dla partnera biernego jak i czynnego niesie za sobą wysokie ryzyko zakażenia HIV.
 • Stosunek waginalny (penis – pochwa) – zarówno dla kobiety jak i mężczyzny niesie za sobą wysokie ryzyko zakażenia HIV.
 • Również seks oralny z wytryskiem w usta pociąga za sobą ryzyko zakażenia, nie jest ono tak wysokie jak w przypadku seksu analnego, czy waginalnego, ale również istnieje!
 • Seks oralny bez wytrysku w usta, wzajemne pieszczoty i pobudzanie narządów płciowych, lizanie narządów płciowych kobiety lub odbytu niosą za sobą niskie ryzyko zakażenia – pod warunkiem, że nasienie, prejakulat, wydzielina kobiecych narządów płciowych lub krew nie mają kontaktu z narządami płciowymi, błonami śluzowymi (np. oka) lub uszkodzoną skórą!

 • Bezpieczne kontakty seksualne to: pocałunek erotyczny, necking (wzajemne pieszczenie bez dotykania narządów płciowych), petting (bez kontaktu z płynem zakaźnym (spermą, prejakulatem).
 • Pamiętaj! Tylko prawidłowo użyta prezerwatywa (patrz tekst powyżej) zasadniczo zmniejsza ryzyko zakażenia HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową!

  Darmową prezerwatywę możesz dostać w wybranych klubach gejowskich na terenie Polski (chcesz widzieć gdzie, zajrzyj na naszą stronę www.sezonnagumy.pl.)

  Wpadka!
  Gdy zdarzy Ci się, że podczas stosunku twoja prezerwatywa pękła, jak najszybciej wysuń członka z odbytu lub pochwy. Opłucz go wodą i umyj się delikatnie. Jeżeli byłeś partnerem biernym powinieneś delikatnie podmyć odbyt lub pochwę używając do tego letniej wody i płynu do higieny intymnej lub mydła. Nie stosuj gorącej wody ani środków dezynfekujących, również płukanie nimi wnętrza odbytu, czy pochwy może tylko zwiększać ryzyko zakażenia, ponieważ podrażnia śluzówkę i zmywa naturalną florę bakteryjną! Po 3 miesiącach pójdź zrobić test w kierunku HIV.

  Dobrego wyjazdu 🙂
  Wakacje to czas kiedy powinniśmy się zrelaksować i nabrać sił na następny rok. Baw się dobrze, ale pamiętaj, że dobre wakacje to takie, które nie pozostawiają niemiłych wspomnień.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat informacji umieszczonych w tym artykule, zajrzyj na stronę naszej kampanii www.sezonnagumy.pl

  Artykuł dofinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia przez Krajowe Centrum ds. AIDS

  Autorzy:

  zdjęcie Marcin Capiga

  Marcin Capiga

  autor zmigrowany z php-nuke – ID: 211; nazwa: MarcinCapiga

 • 8 komentarzyBezpieczne podróżowanie

  • sebastian

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Uważam, że w dobie AIDS ( i innych chorób przenoszonych drogą płciową) takie akcje są konieczne. Niestety wielu ludzi wciąż nie jest świadomych zagrożenia i zasad bezpiecznego seksu. Wasze wskazówki na pewno będą przydatne nie tylko dla homoseksualistów. Warto wziąć je sobie do serca. 🙂
   Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga:
   http://www.maleimage.blogspot.com

  • Taki jeden

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Takie artykuły są potrzebne – takie akcje i witryny sezonnagumy.pl również. Aż dziwne że rząd kaczyńskiego (bo przecież ministerstwo zdrowia) dofinansowało tą akcję skierowaną głównie do gejów.

  • Senior

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Super akcja i super strona internetowa. Fajnie że przed wakacjami prowadzi się takie akcje!

  • Michał

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Nie tylko na wakacjach czeka na nas pigułka gwałtu, również w klubach lub znajomych, tyle się teraz czyta, kolega zgwałcił koleżanką. O pustych przedziałach mowa jest zawsze w nocnych kursach jesteśmy najbardziej narażeni, a kierowca nam nie pomoże, gdyż będzie się bał. Dlatego po prostu unikajmy ciemnych zaułków i odprowadzania do domu czy korzystania z uprzejmości nieznajomych, którzy nie zawsze mają dobre intencje.

  • d_biskupa

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Kiedyś to na homikach publikowano ciekawe i przydatne artykuły. Można się z nich było wiele nauczyć. Nie to, co teraz: tylko queery i związki…

  • Srulek Zylbersztajn

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Co z tego, że artykuł jest na homikach, skoro np taki Peter i tak nie będzie chciał założyć gumki, twierdząc, że go ciśnie albo mu spada ciągle. Wiadomo, że fajniej bez ogumienia.

  • Anka

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Takie artykuły bardziej propagują homoseksualizm niż pomagają cokolwiek zrozumieć. A jak ktoś nie wie, do czego naprawdę służy odbyt, to rzeczywiście ma spory problem.

  • Peter Pan

   [Re: Bezpieczne podróżowanie]

   Właśnie Anka.
   Tobie na przykład chyba służy do myślenia. I to rzeczywiście jest „spory problem”.

  Skomentuj

  Możesz używać następujących tagów HTML

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    

    

    

  Obraz CAPTCHY

  *

  Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

  napisz do nas: listy@homiki.pl

  Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
  Nr ISSN: 1689-7595

  Powered by WordPress & Atahualpa