- homiki.pl - http://homiki.pl -

Co jest ostentacją, a co nie (cz.II)

Posted By PTT On 23 czerwca 2007 @ 20:04 In Kraj,Świat | 6 Comments

W odpowiedzi na tekst prof. Janusza A. Majcherka „Dyskryminacja, ostentacja i obsesja” swoje zdanie przedstawił dr Tomasz Kitliński.

(…) Majcherek atakuje akcję „Niech nas zobaczą”. Uczestniczyłem w niej z moim partnerem i uważam, że łączy ona estetykę z etyką i jest potrzebna w Polsce, gdzie homofobia jest wpisana w politykę. Tymczasem „homofobia to obciach”, jak pisał w „Gazecie Wyborczej” Mikołaj Lizut.

Majcherek tego nie dostrzega, nie odnosi się także do idei myślicielki współczesnej Marthy C. Nussbaum, której eseje ukazywały się w „Gazecie Wyborczej”. Prof. Nussbaum twierdzi, że „prawa lesbijek i gejów są najważniejszą kwestią sprawiedliwości w naszych czasach”.

O doniosłości praw lesbijek i gejów pisali także: Jacques Derrida, Richard Rorty, K. Anthony Appiah. Może nie są to autorytety dla Pana Profesora, ale są nimi – jak widzę to codziennie – dla wielu studentek i studentów. Poza uczonymi tomami mam także przed oczami ekspresję vox populi: spontaniczne pozdrowienia mieszkańców Warszawy dla uczestników tegorocznej Parady Równości.

Zamiast uniformizacji, którą proponuje Janusz Majcherek, demokracja kultywuje różnorodność tożsamości. Już XIX-wieczni klasycy myśli wolnościowej Alexis de Tocqueville i John Stuart Mill ostrzegali przed „tyranią większości”. W roku 1959 w piśmie „Dissent” Hannah Arendt dowodziła, że prawo do małżeństwa z osobą, którą się wybiera, to prawo człowieka.
(…)
Janusz Majcherek ignoruje także związek religii otwartej, niefundamentalistycznej i ruchu gejowskiego. Warszawska gmina reformowana Bejt poparła Paradę Równości w myśl hasła „mniejszość dla mniejszości”. Judaizm reformowany oraz Kościół episkopalny i prezbiteriański otwierają się na homoseksualistów. Homoseksualiści otwierają się na religię. W jednym z ostatnich wydań magazyn „Time” opisuje Katedrę Nadziei w Dallas, gdzie geje celebrują duchowość.

Duma z bycia mniejszością – to trudne doświadczenie, a zarazem kapitalne przeżycie. Artykuł prof. Majcherka głosi konformizm, zgodę na dyskryminację, podporządkowanie większości. Od Sokratesa – który sam znajdował się poza heteroseksualnością – wiemy, że większość często nie ma racji.

Sfera publiczna to sfera wolności, Arendtowskie „ustanowienie wolności”, a nie represji. Jestem za kultywowaniem twórczej obcości, a nie dostosowaniem siebie i innych do tak zwanej normy. Domaganie się praw to nie ostentacja, lecz wyraz mojej prawdy wewnętrznej i poczucia sprawiedliwości, a także pielęgnacja tożsamości.

źródło: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75515,4243007.html [1]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2007/06/co-jest-ostentacj-a-co-nie-czii/

URLs in this post:

[1] http://www.gazetawyborcza.pl/1,75515,4243007.html: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75515,4243007.html

[2] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.