- homiki.pl - http://homiki.pl -

Zmarł Andrzej Bulski

Dnia 1 maja 2007 roku, w sposób nagły i niespodziewany, zaskakując swojego partnera Marka oraz przyjaciół-współpracowników i znajomych, odszedł Andrzej Bulski, twórca pierwszego w Polsce miesięcznika dla gejów i lesbijek „Inaczej” oraz założyciel Wydawnictwa Softpress.

Piszemy te słowa pogrążeni w ogromnym żalu, smutku i bólu, bo trudno pisać inaczej o człowieku, który nie był szefem, ale przyjacielem, i którego traktowaliśmy jak najbliższą rodzinę. Choć na podsumowywanie życia Andrzeja przyjdzie jeszcze z pewnością czas, to jedno wiemy z całą pewnością, że bez niego ani ruch gejowski, ani rynek prasy dla gejów, ale przede wszystkim życie wielu osób nie wyglądałyby tak samo.

To z pomysłu Andrzeja w 1990 roku powstało pierwsze dostępne w ogólnej sieci sprzedaży pismo dla gejów i lesbijek „Inaczej”. To on z pierwszym wydaniem pisma pojechał do Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, aby pismo przeszło przez procedurę cenzury. Miesięcznik, którego Andrzej był redaktorem naczelnym, wywarł ogromny wpływ na środowisko gejowskie. Tysiące gejów i lesbijek poprzez „Inaczej” przechodziło proces samoakceptacji oraz znajdowało sobie życiowych partnerów. To dzięki „środowiskom skupionym wokół gazety”, jak pisał nieżyjący już prof. Lech Falandysz, rozpoczęto dyskusję, która doprowadziła do wpisania w tzw. „Karcie Praw i Wolności”, powstałej w kancelarii Lecha Wałęsy, zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Wydawnictwo Softpress, któremu Andrzej szefował, podejmowało i podejmuje nadal próby wydawania „ambitnego” pisma dla gejów. Przykładami tych inicjatyw, których nie byłoby bez Andrzeja, są „InterHom”, ukazujący się w 2004 roku, oraz „On i On”, który ukazuje się do dnia dzisiejszego.

Andrzej wraz z całym zespołem redakcyjnym zawsze angażował się w inicjatywy społeczne mające poszerzać zakres tolerancji wobec mniejszości homoseksualnej. W 1990 roku to z jego inicjatywy powstał poznański oddział Stowarzyszenia Grup Lambda. Wreszcie w 2005 roku także z jego inicjatywy powstał portal Polgej.pl

Trudno nam pisać o Andrzeju bez emocji, tym bardziej, że jeszcze wczoraj widzieliśmy go uśmiechniętego, a on sam pełen dobrego humoru opowiadał o swoich planach wakacyjnych i przyszłości wydawnictwa.

Ta śmierć, w którą tak trudno nam uwierzyć, zaskoczyła nas i oszołomiła.

W naszym życiu nic już nie będzie takie jak wtedy, kiedy Andrzej był z nami. Ciężko nam.

Marek, Marcin i Sergiusz
Polgej.pl
———————–

Z punktu widzenia polskich gejów i lesbijek, nigdy nie powstało nic doskonalszego od „Inaczej”. Pismo to zawsze pozostanie symbolem transformacji i otwarcia nam, gejom i lesbijkom urodzonym za komuny, perspektywy wyoutowanego życia w wolności.

Nie znałem Andrzeja osobiście, ale znałem owoce jego pracy. Dzięki Andrzejowi i środowisku, które skupił wokół siebie, żyjemy dzisiaj w innym kraju. To środowisko „Inaczej” wyedukowało dzisiejszych działaczy i publicystów LGBT. To dzięki Andrzejowi i jego pracy zaczęliśmy siedemnaście lat temu podnosić wysoko głowy i mówić o sobie.

Żegnaj, Andrzeju!

Dziękujemy za to, co dla nas zrobiłeś.
Będziemy o Tobie pamiętać!
Będziemy robić to, czego na pewno od nas oczekujesz
– będziemy walczyć o swoje prawa.

Walpurg