Zmarł Andrzej Bulski

Dnia 1 maja 2007 roku, w sposób nagły i niespodziewany, zaskakując swojego partnera Marka oraz przyjaciół-współpracowników i znajomych, odszedł Andrzej Bulski, twórca pierwszego w Polsce miesięcznika dla gejów i lesbijek „Inaczej” oraz założyciel Wydawnictwa Softpress.

Piszemy te słowa pogrążeni w ogromnym żalu, smutku i bólu, bo trudno pisać inaczej o człowieku, który nie był szefem, ale przyjacielem, i którego traktowaliśmy jak najbliższą rodzinę. Choć na podsumowywanie życia Andrzeja przyjdzie jeszcze z pewnością czas, to jedno wiemy z całą pewnością, że bez niego ani ruch gejowski, ani rynek prasy dla gejów, ale przede wszystkim życie wielu osób nie wyglądałyby tak samo.

To z pomysłu Andrzeja w 1990 roku powstało pierwsze dostępne w ogólnej sieci sprzedaży pismo dla gejów i lesbijek „Inaczej”. To on z pierwszym wydaniem pisma pojechał do Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, aby pismo przeszło przez procedurę cenzury. Miesięcznik, którego Andrzej był redaktorem naczelnym, wywarł ogromny wpływ na środowisko gejowskie. Tysiące gejów i lesbijek poprzez „Inaczej” przechodziło proces samoakceptacji oraz znajdowało sobie życiowych partnerów. To dzięki „środowiskom skupionym wokół gazety”, jak pisał nieżyjący już prof. Lech Falandysz, rozpoczęto dyskusję, która doprowadziła do wpisania w tzw. „Karcie Praw i Wolności”, powstałej w kancelarii Lecha Wałęsy, zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Wydawnictwo Softpress, któremu Andrzej szefował, podejmowało i podejmuje nadal próby wydawania „ambitnego” pisma dla gejów. Przykładami tych inicjatyw, których nie byłoby bez Andrzeja, są „InterHom”, ukazujący się w 2004 roku, oraz „On i On”, który ukazuje się do dnia dzisiejszego.

Andrzej wraz z całym zespołem redakcyjnym zawsze angażował się w inicjatywy społeczne mające poszerzać zakres tolerancji wobec mniejszości homoseksualnej. W 1990 roku to z jego inicjatywy powstał poznański oddział Stowarzyszenia Grup Lambda. Wreszcie w 2005 roku także z jego inicjatywy powstał portal Polgej.pl

Trudno nam pisać o Andrzeju bez emocji, tym bardziej, że jeszcze wczoraj widzieliśmy go uśmiechniętego, a on sam pełen dobrego humoru opowiadał o swoich planach wakacyjnych i przyszłości wydawnictwa.

Ta śmierć, w którą tak trudno nam uwierzyć, zaskoczyła nas i oszołomiła.

W naszym życiu nic już nie będzie takie jak wtedy, kiedy Andrzej był z nami. Ciężko nam.

Marek, Marcin i Sergiusz
Polgej.pl
———————–

Z punktu widzenia polskich gejów i lesbijek, nigdy nie powstało nic doskonalszego od „Inaczej”. Pismo to zawsze pozostanie symbolem transformacji i otwarcia nam, gejom i lesbijkom urodzonym za komuny, perspektywy wyoutowanego życia w wolności.

Nie znałem Andrzeja osobiście, ale znałem owoce jego pracy. Dzięki Andrzejowi i środowisku, które skupił wokół siebie, żyjemy dzisiaj w innym kraju. To środowisko „Inaczej” wyedukowało dzisiejszych działaczy i publicystów LGBT. To dzięki Andrzejowi i jego pracy zaczęliśmy siedemnaście lat temu podnosić wysoko głowy i mówić o sobie.

Żegnaj, Andrzeju!

Dziękujemy za to, co dla nas zrobiłeś.
Będziemy o Tobie pamiętać!
Będziemy robić to, czego na pewno od nas oczekujesz
– będziemy walczyć o swoje prawa.

Walpurg

8 komentarzyZmarł Andrzej Bulski

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  Słabo znałem Andrzeja Bulskiego. Rozmawialiśmy zaledwie trzy razy w życiu i za każdym razem inaczej ocenialiśmy świat. Mieliśmy różne zdania praktycznie na wszystko począwszy od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej a na Paradzie Równości skończywszy. Długo można pisać o jego dorobku wydawniczym. Działalność Andrzeja to przecież kawał dziennikarskiej historii sięgającej prawie dwadzieścia lat wstecz.

  Jednak to nie z tą historią będzie mi się kojarzył. Pamiętam kiedy miałem 17 lat zamknąłem się z miesięcznikiem INACZEJ na całą noc w pokoju. Nie spałem aż do rana czytając wielokrotnie magazyn. Nie mogłem uwierzyć, że ktoś robi takie pismo. Kiedy wstawał dzień już wiedziałem kim jestem i wiedziałem, że nie jestem sam. Nie boję się powiedzieć, że kontakt z INACZEJ był przełomem w moim życiu. Niestety nigdy nie zdążyłem podziękować Andrzejowi za ten przełom.

  Dzisiaj jest bardzo smutny dzień w historii polskiego ruchu lgbt. Odszedł OJCIEC gejowsko-lesbijskiej prasy, człowiek mający olbrzymi wkład w rozwój profesjonalnego gejowskiego dziennikarstwa. Magazyny tworzone przez Andrzeja miały i mają kluczowe znaczenie w procesie inicjacji aktywizmu i promocji kultury lgbt w Polsce.

  Chciałbym przekazać moje kondolencje i wyrazy współczucia dla całej załogi SOFTPRESSU.

  z wyrazami szacunku

  Łukasz Pałucki
  Ambasador Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury

 • zadra

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  „Rozmawialiśmy zaledwie trzy razy w życiu i za każdym razem inaczej ocenialiśmy świat. Mieliśmy różne zdania praktycznie na wszystko począwszy od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej a na Paradzie Równości skończywszy.”

  Czy to oznacza, ze był przeciwnikiem wchodzenia Polski do Unii? :-O

 • czarna

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  nie dochodzi to do mnie.12 lat temu siegnelam 1szy raz do inaczej.byl dla mnie nadal jest cudowny czlowiek

 • ...

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  [`]

 • MIchal

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  [‚]

 • www.antykaczy.blog.onet.pl

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  przykra ta seirc heh „Inaczej” jest dostepne nawet w Bibliotece Narodowej

 • kaczor

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  komentarz skasowany – naruszenie regulaminu. detr.

 • JANUSZ

  [Re: Zmarł Andrzej Bulski]

  BARDZO MI SMUTNO
  ŻEGNAJ ANDRZEJU MAM TYLKO NADZIEJĘ, ŻE … NIE NA ZAWSZE

  JANUSZ

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa