Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie

Rosyjscy działacze gejowscy oraz jeden działacz brytyjski manifestujący przed moskiewskim ratuszem zostali w niedzielę zatrzymani – podają agencje. Dziś ulicami Moskwy miała przejść parada zorganizowana przez rosyjskie środowiska gejowskie. Miasto jednak nie wyraziło zgody na „Gay Pride”.

Jeden z liderów rosyjskiej organizacji gejowskiej Nikołaj Aleksiejew i dwóch innych rosyjskich działaczy zostało zatrzymanych na samym początku kilkudziesięcioosobowej manifestacji, na którą władze Moskwy nie wydały zezwolenia. Zatrzymano także brytyjskiego weterana walki o ochronę praw homoseksualistów Petera Tatchella.

Rzecznik milicji moskiewskiej Wiktor Biriukow oświadczył w przeddzień manifestacji, że „organizatorzy tego typu wydarzeń nie chronią praw mniejszości seksualnych, ale wykorzystują obywateli o tradycyjnej orientacji do swoich celów, prowokując niepokoje w stolicy”. Dodał, że milicja podejmie „wszelkie legalne kroki, aby zapobiec wszelkim próbom prowokacji”.

(…)

W zeszłym roku władze także nie zgodziły się na marsz gejów i lesbijek. Mimo to kilkadziesiąt osób wyszło na ulicę. Manifestacja została brutalnie rozbita przez policję.

źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1507968,wiadomosc.html

7 komentarzyRosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie

 • murich

  [Re: Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie]

  i jak tu nie byc rusofobem?

 • cesare

  [Re: Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie]

  Odnośnie rusofobii – ciekawe, że obecne władze, cierpiące na antyrosyjską idiosynkrazję, w tym akurat punkcie, prawnego i społecznego statusu homoseksualizmu w obydwu krajach, wątków rusofobicznych nie eksploatują. Sądzę, że PiS-owi z jego przywódcami marzyłoby się korzystanie z tak nieograniczonej swobody pacyfikowania homoseksualizmu, z której korzysta rosyjska administracja; a także z wielu innych. Pamiętajmy jednak, by nie przenosić swych ocen wydarzeń w Moskwie na rosyjskich homoseksualistów, którzy w obliczu swoich dramatycznych doświadczeń mają prawo oczekiwać szczególnej solidarności z naszej strony.

 • royte_pomerantsn

  [Re: Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie]

  A mi się jeszcze o uszy obiło, ze Giertych Starszy coś w tej kwestii zadziałał… Ktoś(ktosia) coś wie?

 • Tomek

  [Re: Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie]

  W Rosji sytuacja jest zupełnie inna, tam geje nie są prześladowani jak na zachodzie lub w Polsce. Dlatego typowemu Rosjaninowi trudno zrozumiec po co wogóle ma być taka parada, takie chwalenie się nie wiadomo czym kompletnie nie leżą w mentalności Rosjan.

 • murich

  [Re: Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie]

  Tomek – co masz na mysli, że rosyjscy geje nie są prześladowani tak jak na Zachodzie lub w Polsce?

  To znaczy, że na ulicy mogą się trzymać za ręce, okazywac sobie uczucia? Politycy nie obrażają ich bezkarnie? Gdy jakiś gej zostanie pobity, to rosyjska milicja dokłada wszelkich starań, żeby złapać sprawcę? Jest skuteczne prawo antydyskryminacyjne? Opowiadanie obraźliwych dowcipów jest tam obciachem? Skini nie atakują klubów czy gejów w ich własnych mieszkaniach?

 • Tomek

  [Re: Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie]

  Być może polska propaganda opowiada takie bzdury, ale jedno jest faktem, Rosjanie jako zwykli ludzie, (nie skini i nie politycy) zawsze byli bardziej tolerancyjni dla homo, i wynika to historii, religii, przyzwolenia dla seksu w ZSRR itd…

  Natomiast cała istota zakłamania i hipokryzji zachodu polega na tym że najpierw prześladują gejów a potem robią szopki poparcia. Parady są przecież upamiętnieniem napadu na gejów na Christopher Street a więc upamiętniają represyjność reżymów zachodnich, więc nie wiem skąd wiec ten ton wyższości na Rosją.
  Chyba mało kto zdaje sobie sprawe że jest sporo krajów gdzie nigdy nie było żadnej homofobii jak na zachodzie.

  PS Anglia jest uznawana za bardzo progejowski kraj a jednak zwykli ludzie są często homofobami – mimo obowiązującej progejowskiej nowomowy i co ci dadza prawa i inne bzdury?

 • murich

  [Re: Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie]

  Znasz jakies sondaze na temat stosunku Rosjan do gejow?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa