- homiki.pl - http://homiki.pl -

Poczuj różnicę

Posted By PTT On 1 maja 2007 @ 00:00 In Na barykady | 11 Comments

[1]

Wszyscy kochacie PiS. Nawet jeśli o tym jeszcze nie wiecie. Więcej: nawet jeśli nie kochacie (załóżmy na moment taką ewentualność), zaprawdę mówię wam albo wręcz wam wmawiam: pokochacie. Proszę: pokochajcie.

Perwersja? W pewnym sensie. Cóż jednak może być gorszego niż rutyna? Dla urozmaicenia/ożywienia warto zatem sięgać po nowe rozwiązania. Bo kto nie ryzykuje, ten nie wie, czym jest życie. (Od poczęcia do naturalnej śmierci, oczywiście).

Lecz nie za obskurantyzm i nie za homofobię wypada kochać siłę przewodnią w narodzie. PiSowi bowiem, zupełnie wbrew intencjom, udało się coś, czego na taką skalę nie zdołała osiągnąć kilkunastoletnia już Trzecia Rzeczpospolita. PiS obudził społeczeństwo. Wzmogła się aktywność społeczna. Poszczególne grupy, które władza usiłuje poniżyć i wskazać im miejsce w szeregu, buntują się przeciwko niej, świadome swojej (wyższej) wartości oraz racji i tradycji, jakie za nimi stoją. Profesor Wiktor Osiatyński rozmawiał o tym w „Przekroju” (14/2007) z Piotrem Najsztubem, konstruując czytelną analogię do czasów szczęśliwie minionych (jakże często porównywanych do czasów nieszczęśliwie aktualnych): „To nie te środowiska zadarły z władzą, to władza zadarła z tymi środowiskami. […] Powinny powstać nowe instytucje, organizacje monitorujące władzę. Tak jak kiedyś powstały Komitet Helsiński i ROPCiO. Przyszły takie czasy, że trzeba zakładać komitety”. Chwilę później „Dziennik” doniósł (trochę chyba przedwcześnie) o planach stworzenia Ruchu Obrony Praw Człowieka w Polsce, pod przewodnictwem Aleksandra Kwaśniewskiego. Pierwsze jaskółki. Jak wygląda sytuacja gejów i lesbijek w tym kontekście?

Dzięki PiSowi i jego barwnym koalicjantom temat polskich homoseksualistów zajął reprezentatywne miejsce w dyskursie publicznym. Żadna dotychczasowa władza, ani lewicowa, ani prawicowa, nie zajmowała się gejami i lesbijkami, bo każda dotychczasowa władza lesbijki i gejów ignorowała (nie licząc incydentów w rodzaju zdymisjonowania jednego z ministrów rządu J.K. Bieleckiego za homofobiczną wypowiedź). Czas, który nastał obecnie, z punktu widzenia debaty o prawach polskich homoseksualistów jest czasem wyjątkowym i nie należy go zmarnować. Niemal każdy dzień przynosi ataki ze strony obozu rządzącego, które odbijają się szerokim echem w nie tylko polskich mediach. A teraz maszerujemy. Geje, lesbijki oraz wszyscy ci, którym prawa mniejszości oraz godność jednostki leżą głęboko na sercu.

Marsze i parady polskich homoseksualistów są manifestacjami w obronie życia. Różnią się znacznie od barwnych pochodów odbywających się w krajach Zachodu. Tam dominuje element karnawału. Tu, w Polsce, nie ma platform z drag queens. Niesiemy transparenty z hasłami politycznymi. Odnosimy się do podstawowych wartości naszej cywilizacji, w której pełnego uczestnictwa odmawia nam demokratyczna władza naszego kraju. Nie mów fałszywego świadectwa. Nie zabijaj. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego.

Razem raźniej, więc kiedy coraz więcej grup społecznych w poczuciu zagrożenia zaczyna bacznie patrzeć władzy na ręce, szansa na wygraną wzrasta. Niespotykaną wcześniej solidarność z gejami i lesbijkami można było już zaobserwować przed dwoma laty, gdy zakazana została Parada Równości w Warszawie, a następnie spacyfikowany przez policję poznański Marsz Tolerancji. Odbyły się wówczas wiece w obronie Konstytucji, gromadzące ludzi, dla których jedną z podstawowych wartości jest prawo do swobodnego głoszenia własnych przekonań. Im dłużej będą trwały rządy Pis-u, takich ludzi będzie coraz więcej. (O ile nie wyemigrują.) Warto wykorzystać ten kapitał i stanąć z nimi w jednym szeregu, by broniąc dotychczasowych pozycji, próbować zdobywać kolejne.

Głos polskich gejów i lesbijek jest teraz słyszalny jak nigdy dotąd. To niebywała okazja i może się nie powtórzyć. Więc pokochajcie, pokochajmy za to PiS. Bez tej miłości wprawdzie można żyć, ale można też być pewnym, że prędzej albo później doprowadzi ona do poczęcia.


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2007/05/poczuj-rnic/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/pokochajpis468x85.jpg

[2] Przemysław Pilarski: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_118/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.