- homiki.pl - http://homiki.pl -

Coming out Krystiana Lupy

Najnowsza „Machina”, a za nią innastrona.pl, publikują wywiad z wielkim reżyserem teatralnym Krystianem Lupą, w którym mówi on między innymi o swojej orientacji seksualnej (po raz pierwszy publicznie) oraz o tym, jaki miała wpływ na jego życie.

(…) nigdy dotąd nie spotkałem wywiadu, w którym dziennikarz zapytałby Cię wprost o Twój homoseksualizm.

Bo jest w tym coś upokarzającego, że trzeba wyjawić to, co właściwie powinno być czymś zupełnie naturalnym. I nagle to staje się sednem, tanią sensacją. Ja wielokrotnie mówiłem i pisałem o homoseksualizmie jako o swoim wewnętrznym doświadczeniu i naprawdę byłbym zażenowany gdybym musiał jeszcze do tego dodawać to sakramentalne potwierdzenie, że „jestem”. Skoro tyle o tym mówię i piszę, znaczy, że jestem.

Waga tego wyznania polega chyba głównie na tym, że o swojej nie-hetero orientacji powiedział człowiek dojrzały, o ugruntowanej pozycji społecznej, jeden z najważniejszych żyjących polskich twórców w klasie „poważne”, a nie młody celebryta czy twórca w szeroko rozumianym nurcie „pop”. Niczego nie ujmując wadze innych coming outów, bo przecież mają dla nas wszystkich ogromne znaczenie i zawsze wymagają wielkiej odwagi (choć nie powinny, ale gdzie nam, społecznym troglodytom, do mentalności ukochanego-znienawidzonego Zachodu) – to wyznanie jest szczególne.

Dziękujemy, choć nie powinniśmy.

Część wywiadu opublikowana na innejstronie: http://www.innastrona.pl/news_pokaz.phtml?nID=3361 [1],
całość w majowym numerze Machiny

Autorzy:

zdjęcie Uschi

Uschi „Sass” Pawlik [2]

Tłumaczka z zawodu, korektorka z powołania. Ma kota na punkcie kotów. Pasjonują ją zagadnienia [trans]genderowe, kwestie rodzin LGBTQ i feminizm.