- homiki.pl - http://homiki.pl -

Kultura dla tolerancji 2007

Kultura dla Tolerancji
Kraków, 19-22 kwietnia 2007

[1]

„Kultura dla Tolerancji”, czyli Festiwal kultury gejowskiej i lesbijskiej – to przegląd wszelkiej aktywności twórczej, która powstaje dzięki, dla lub o osobach LGBT – czyli dotyczy lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Festiwal odbywa się od roku 2004, a jego organizatorem jest Fundacja „Kultura dla Tolerancji”.

Co czeka uczestników tegorocznej edycji? Przede wszystkim rozbudowany cykl Queer Café, pokazy filmowe, warsztaty i Marsz Tolerancji. Przewodnimi motywami Festiwalu są w tym roku hasła: religia, naród, wspólnota. „Kocham Polskę?” to jeden z elementów tego projektu. Czy gej może być Polakiem, a lesbijka Polką? Co ma orientacja seksualna do patriotyzmu? Czy pojęcie narodu ma jeszcze jakiekolwiek zastosowanie? Jak kultura głównego nurtu marginalizuje i wypycha ‘niewygodne’ elementy biografii jej bohaterów i bohaterek? W centrum Krakowa stoi gmach filharmonii im. Karola Szymanowskiego, ale czy homoerotyczny podtekst jego twórczości jest oficjalnie uznany jako część spuścizny po wielkim kompozytorze? A co z Marią Konopnicką i jej związkiem z malarką Marią Dulębianką? Takich przykładów można znaleźć znaczniej więcej.

Chcemy także przyjrzeć się jak kategorie tożsamości narodowej, etnicznej i seksualnej wchodzą we wzajemne interakcje i jak nakładają się na siebie. Ponadto zastanowimy się wspólnie jak osoby LGBT przeżywają i wyrażają swoją religijność.

W ramach warsztatów zapraszamy na zajęcia z cross–dressingu (sztuki przebierania się w sposób kojarzony jako typowy dla płci przeciwnej), warsztaty dla osób biseksualnych oraz warsztaty bezpieczniejszego seksu.

Podczas pokazów filmowych zobaczycie filmy, które odniosły sukcesy na świecie, a z pewnością szybko nie trafią do dystrybucji w Polsce.

A wszystkich, którzy chcą otwarcie wyrazić swój sprzeciw wobec homofobii, wykluczenia i każdej formy przemocy, zapraszamy na barwny Marsz Tolerancji, który wystartuje w sobotę 21 kwietnia o godz. 13:00.

Szczegóły: www.tolerancja.org.pl [2]

Do zobaczenia w Krakowie!